4 lut 2014

PAMIĘTNIK Z PRZYSZŁOŚCI

Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera: 2011
Moja ocena: +4/6
Tamara zawsze miała wszystko, czego zapragnęła. Urodzona w bogatej irlandzkiej rodzinie, wychowywała się w domu z prywatną plażą, szafą pełną markowych ubrań i własną luksusową łazienką. Gdy jej ojciec popełnia samobójstwo, życie Tamary i jej matki zmienia się na zawsze.
Sprzedają wszystko, co mają, i przeprowadzają się na wieś. Pewnego dnia w wiosce pojawia się biblioteka objazdowa. Tamara znajduje w niej tajemniczą księgę oprawioną w skórę...
żródło
 


Jeśli lubisz zagadki? Klimat przesiąknięty tajemnicami? Sekrety, które w odpowiednim czasie wychodzą na światło dzienne?, - to książka dla Ciebie.
Sięgając po powieść nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Twórczość autorki była mi obca, tytuł bardzo magiczny...ciekawość, to najlepsze określenie mojej mobilizacji, do poznania treści.

Głową bohaterką jest Tamara. Po śmierci ojca, jej życie całkowicie się zmienia. Przebywając u wujostwa odkrywa, coraz to nowe tajemnice. Mało tego, do jej rąk trafia księga, w której opisane są przyszłe dni...

Autorka bardzo dobrze przedstawia postać głównej bohaterki. Skupia się nie tylko na jej zachowaniu, ale także na stanie psychicznym. Narracja jest pierwszoosobowa, więc bardzo łatwo wczuć się w postać Tamary. Opisane wydarzenia zmieniają bohaterkę - sprawiają, że dorośleje.
Nie tylko Tamara jest fascynującą postacią. Pozostali bohaterowie też są interesujący, pełni tajemnic, zagadkowi. Cała prawda o nich, jak i odkrycie, co ukrywają, znajduje się na samym końcu...
Nie da się ukryć, że ciekawość jest głównym bodźcem do szybkiego zapoznania się z historią.
Opowieść nie jest przewidywalna, trudno odgadnąć zamiary autorki, aczkolwiek można próbować. Pisarka dodając wątek związany z dziwnym pamiętnikiem - nadaje historii magicznego składnika.

Powieść czyta się bardzo szybko. Wyjątkiem jest początek - jest trochę chaotyczny i trudno się go poznaje. Jednak bardzo szybko pisarka przechodzi do rzeczy i dokładnie opisuje wydarzenia. Akcja toczy się w dość wolnym tempie. Bardzo dużo przemyśleń, spostrzeżeń bohaterki - zwalnia wydarzenia całej treści. Najszybciej toczy się zakończenie, które jednak lekko zaskakuje.
Powieść jest za to, bardzo klimatyczna, przesiąknięta mrocznymi tajemnicami. Jeśli chodzi o emocje - to nie należy do powieści, które je wywołują...Jest raczej skromna pod tym względem.

"Pamiętnik z przyszłości", to moja pierwsza książka, tej młodej pisarki, ale na pewno nie ostatnia. Podoba mi się pióro pisarki, sposób w jaki tworzy tajemnice, jak kreuje bohaterów. Powieść jest interesującą książką, nie jest typowo młodzieżowa. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga