6 lut 2014

MIASTO POPIOŁÓW - Tom II

Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Premiera: 2009
Dary Anioł-Tom II
Moja ocena: +5/6
Clary Fray chciałaby, żeby jej życie znowu stało się normalne. Ale co jest normalne, kiedy dziewczyna jest Nocnym Łowcą zabijającym demony, jej matka została magicznie wprowadzona w stan śpiączki, a ona sama nagle zaczyna widzieć mieszkańców Podziemnego Świata, takich jak wilkołaki, wampiry i wróżki?źródło


"Miasto kości" tom pierwszy Darów Anioła nie zrobił na mnie zbyt dużego wrażenia, natomiast "Miasto popiołów" , to już inna historia.

Clary pogodziła się z faktem, że nie jest zwyczajną nastolatką, w jej żyłach płynie anielska krew. Jednak to nie pomaga jej w rozwiązywaniu problemów, którymi została obarczona. Matka nadal jest w szpitalu, jej serce opanowało uczucie, którego nie powinno być, na domiar tego jej ojciec planuje kolejny atak. Pomimo że stara się żyć normalnie, to jednak nie jest to już możliwe.
Clary pomimo młodego wieku musi podejmować ważne decyzje, walczyć ze sobą i swoimi pragnieniami, pokonać strach. Zachodzą w niej zmiany - dorośleje.

"Miasto popiołów" jest dużo bardziej dynamicznym tomem. Najbardziej zaskakującym bohaterem tym razem okazał się Simon. Pisarka poprzez jego postać wywołała bardzo dużo emocji, przygotowała zaskakującą niespodziankę. Simon ze spokojnego nastolatka, kilkakrotnie się zmienia, jego życie wisi na włosku - praktycznie po części je traci. Jest to bohater, który początkowo mnie drażnił, jego uczucia do Clary, były chwilami zbyt natarczywe, zachłanne, nadopiekuńczość wręcz dusząca. Jednak autorka zmieniła po części jego osobowość i to mi się podobało. Z drugiej strony podczas wprowadzania zmian wzbudziła we mnie moc różnych odczuć.
W tej części dość mocno drażniła mnie postawa Jace - chwilami jego postawa była wręcz niemiła i pomimo że pisarka wykreowała tego bohatera na dość aroganckiego, to tym razem lekko przesadziła. Nasz bohater musi także podjąć ważne decyzje: Czy podejmie te właściwe? 
Pomimo wad , polubiłam wszystkich znaczących bohaterów. Każdy z nich ma ważną rolę do odegrania, na swój sposób jest "czarujący".

W "Mieście popiołów" nie ma czasu na nudę. Pisarka zrezygnowała z powolnej akcji, przyśpieszyła tempo, dodała ostrzejsze sceny, uknuła kilka mrocznych tajemnic, a co najgorsze nasuwa czytelnikowi wątpliwości dotyczące więzów krwi Jace i Clary.
Narracja wieloosobowa pozwala na dogłębne poznanie myśli głównych bohaterów. Mocniejsze przeżywanie i odczuwanie ich dylematów, które tak naprawdę są bardzo przyziemne. Dużo uwagi Clare skupiła na wątku miłosnym - nie da się ukryć, że strasznie go komplikuje. Dodała także nowych bohaterów, i stworzyła dość barwne demony. Świat powieści przepełniony jest fantastycznymi istotami, dość oryginalnie przedstawionymi.
Czytanie tej części okazało się wręcz błyskawiczne, jakby mało tego odczuwał ogromny "głód" poznania dalszych przygód bohaterów.
Cassandra Clare na bardzo lekkie pióro, potrafi przełamać lody i snuć bardzo ciekawą opowieść. Ma talent, którym zaciekawia i zaskakuje czytelnika, potrafi go zatrzymać przy treści.

"Miasto popiołów", jest świetną kontynuacją, wartą przeczytania i zmusza do zapoznania się z kolejnym tomem serii.

"Miasto popiołów" okazało się dwusetną recenzją publikowaną na moim blogu :)

20 komentarzy:

 1. Gratuluję :) ja podziękuję, bo pierwszej nie dokończyłam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pierwszy tom, zamierzam go drugi raz przeczytać, a potem - dalej, kolejne tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę serię, szkoda że już większość za mną, no ale jescze szósty tom...

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że dziś skończę "Miasto Popiołów", szybko się czyta :) również ta część podoba mi się bardziej niż tom 1 :) pozdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy tom przeczytałem (i opisałem), całkiem szybko i przyjemnie mi to poszło, zwłaszcza zważywszy na mój zaawansowany wiek (27 lat, hehe :p). Druga część lepsza? To mnie zainteresowałaś, przyznaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zaawansowany wiek - ja jestem starsza - książki młodzieżowe bardziej mnie relaksują niż klasyka :)

   Usuń
  2. ja również mam 27 lat :D i zauważyłam, że z wiekiem coraz bardziej lubię literaTURĘ MŁODZIEŻOWĄ :)

   Usuń
 6. Chyba nie dla mnie tym razem.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam tą książkę jak i całą serie

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak bardzo chcę przeczytać tę książkę <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Cała seria czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś mi się podobała, drugi raz już mniej. Trzeci czytać już nie będę, ale muszę wreszcie dobrnąć do końca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciągle przede mną tom pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie seria jest wspaniała, każdy tom coraz lepszy<3

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciągle nie mogę się zabrać za dalsze tomy DA...

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo polubiłam tę serię. Jest super!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja już jak widzę nazwisko - Clare - to mi się buzia śmieje. Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. A mi właśnie pierwszy tom podobał się bardziej niż drugi.. Ale ten też był fajny , z resztą jak cała seria :)

  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam pierwsze dwie części.
  Nieziemskie
  razemzksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga