9 wrz 2012

Sklepik z marzeniami - Stephen King


Tytuł: Sklepik z marzeniami
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2002

  "Sklepik z marzeniami", to jedna z powieści S. Kinga, którą bardzo chciałam przeczytać. Gdy trafiła w moje ręce, byłam wniebowzięta. Rozpoczęłam czytanie i …

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku Castle Rock, gdzie  tajemniczy mężczyzna otwiera sklep. Można w nim kupić wszystko o czym tylko się marzy, za bardzo niską z pozoru cenę. Sprzedawca, za minimalną kwotę, pragnie w zamian przysługę. Mieszkańcy miasteczka skuszeni ofertą, bardzo chętnie odwiedzają sklep. Z czasem w miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a ludzie dostają lęków, co do zakupionych rzeczy w sklepie. Obawiają się ich kradzieży, lub zniszczenia. Życie mieszkańców ulega zmianie.

King charakterystycznie dla swojego stylu pisze długie wprowadzenie do powieści, dokładnie przedstawia postacie i wydarzenia. Wykorzystuje dużo opisów. Styl powieści nie należy do lekkich. Czyta się ją raczej dość ociężale.

Książka skupia się na dużej ilości bohaterów, ale nie tylko na ich czynach, ale i psychice. Bieg wydarzeń jest bardzo powolny. Chociaż podczas czytania odczuwa się zagadkowość,  to King zbyt długo rozciąga wydarzenia. Nawet najmniejsze zaciekawienie z czasem przestaje mieć znaczenie. Czytelnik w pewnym momencie czuje się zmęczony lekturą. Porusza także tematy religijne i walkę pomiędzy dwoma kościołami, ciekawość ludzi i fałsz jaki w sobie noszą.

Nie mogę powiedzieć, że temat jest oklepany. King  tworząc powieść miał dobry pomysł, jednak jak dla mnie, za bardzo przedobrzył i przeciągnął i nim dojdzie się do naprawdę ciekawych rzeczy, zniechęca się do dalszego czytania.

Gdy zabierałam się za czytanie książki, byłam nastawiona bardzo pozytywnie, jednak z czasem nie miałam siły jej dokończyć. Bardzo długo trwało mim dobrnęłam do ostatniej strony, jak by tego było mało, wydawnictwo udostępniło powieść w bardzo małym formacie i drobnym druku. Przynajmniej ja na takie trafiłam.

Jest mi ciężko napisać coś bardziej konkretnego, gdyż po powieści spodziewałam się czegoś innego. Przeczytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat, ale nie wiem czy były pisane ze wyglądu na dobrą renomę pisarza, gdyż ja mam całkiem odmienne zdanie. Chociaż piszę to z ciężkim sercem, nie jest to dobra powieść tego pisarza, a przeczytałam już kilka jego książek i na ogół mam dobre zdanie. Niestety tym razem książki nie polecam.

Moja ocena 4/10


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga