20 gru 2012

Jesienna miłość - Nicholas Sparks


TYTUŁ:Jesienna miłość
AUTOR: Nicholas Sparks
PREMIERA: 2010-09-10
WYDAWNICTWO:Albatros

Po książki N. Sparksa sięgam na ogół, gdy potrzebuje czegoś lekkiego, uczuciowego, życiowego i prawdziwego. Jego twórczość cieszy się dużą popularnością, a na swoim koncie ma wiele ciekawych powieści.

"Jesienna miłość" opowiada historię Londona  Cartera - chłopaka pochodzącego z bogatej rodziny, lekko rozpieszczonego i córki pastora  Jamie  Sullivan, która przez rówieśników uważana jest za dziwaczkę nie ma przyjaciół.
London zmuszony przez sytuację jaka wynikła w jego życiu zaprasza Jamie na bal, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.  Tak zaczynają topić się pierwsze lody pomiędzy bohaterami. Ich stosunki ulegają pogłębieniu, gdy London dostaje główną rolę w spektaklu, którego scenariusz powstał na podstawie prawdziwej historii. Codzienne próby, pozwalają bohaterom na bliższe poznanie. Z czasem chłopak uświadamia sobie, że Jamie jest inna niż myślał i zakochuje się w niej. Jednak los nie jest dla niego łagodny, gdyż podczas jednego  wspólnie spędzanego wieczora dziewczyna wyznaje mu swoją tajemnicę, która sprawia, że świat chłopaka zaczyna się walić.Na początku skupie się na bohaterach. Jamie  Sullivan to bohaterka, która jest prawie idealna. Pomaga sierotom, ojcu. Zawsze jest uśmiechnięta i pogodna. Ubiera się skromnie, nie ma przyjaciół. Dużą istotą tej postaci jest wiara w Boga, pogodzenie się z jego wolą.

Natomiast London jest przeciwieństwem dziewczyny. Pochodzi z bogatej rodziny, lubi wyśmiewać się z innych, dokuczać pastorowi, a nawet naśmiewać się z jego córki. Wieczorami wykrada się na cmentarz, na spotkania z kolegami.

Dwie postacie, które nie pasują do siebie, a jednak autor tak je ukształtował, że jedna z nich uległa całkowitej przemianie.

Bardzo ładnie widzimy jaki wpływ mają na ludzi osoby, które przebywają w naszym otoczeniu.Powieść napisana jest w formie opowiadania - wspomnień. Wydarzenia miały miejsce ponad czterdzieści lat wcześniej. Bohater jako dorosły człowiek wspomina i potwierdza słuszność decyzji jakie podjął.Teraz skupie się na stylu Sparksa. Powieść nie jest długa, nie ma opisów, zbyt wielu bohaterów, jednak ma ciekawą formę. Najpierw autor przedstawia bohaterów, pozwala ich dobrze poznać, zaprzyjaźnić się z nimi, a później jednego z nich czyni śmiertelnie chorym. Nie zdradza się niczym ze swoimi planami. Od początku ma się wrażenie, że książka to romans o szczęśliwym zakończeniu. A tutaj - nieoczekiwany szok.

Autor w dużej mierze skupia się na religijności bohaterów.

Książkę nie mogę zaliczyć do wyciskacza łez, ale są wzruszające momenty. Jest powieścią prostą, lekko chociaż porusza temat choroby, która kiedyś oznaczała śmierć. Obecnie jest na nią lekarstwo.

Cóż tworzenie dramatów nie sprawia autorowi zbytnich problemów.Książkę mogę polecić wszystkim. Jest pouczająca i refleksyjna. Przynajmniej taka była dla mnie. Szybka w czytaniu i nie przytłacza swoją treścią.

Na podstawie książki powstał film pod innym tytułem - "Szkoła uczuć". Warty obejrzenia.

Moja ocena 6/10
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga