29 gru 2012

Odkrycie Machu Picchu - Jacek Walczak

Tytuł: Odkrycie Machu Picchu
Autor: Jacek Walczak
Rodzaj literatury: Inne
Wydawca: Novae Res, 2012 
Format: 145x205mm, oprawa miękka, kolorowe ilustracje 
Wydanie: Pierwsze 
Liczba stron: 280 
ISBN: 978-83-7722-425-0
Inkowie, to lud żyjący kilkaset lat temu, o którym na pewno każdy słyszał. Jednak słyszeć, a wiedzieć coś o ich życiu, to dwa różne światy.


 Jacek Walczak z wykształcenia jest inżynierem, natomiast z zamiłowania podróżnikiem i historykiem, który jest zafascynowany kulturą prekolumbijską w Ameryce. Jest także autorem takich książek  jak:
"Inkowie i  tajemnica Machu Picchu", "Aztekowie i tajemnica kalendarza", " Obrazki z przygody" oraz "Odkrycie Machu Picchu""Odkrycie Machu Picchu" to książka, na której dziś skupię uwagę. Co to jest Machu Picchu?

To ruiny inkaskiego sanktuarium, które ponad sto lat temu odkrył podróżnik Hiram Bingham. Sanktuarium zostało odkryte tak naprawdę przez przypadek, bo podróżnik poszukiwał stolicy Inków.

Walczak - autor książki - opisuje w niej podróż Binghama do Peru, odkrycie ruin i ich oczyszczenie. Obecnie taka wyprawa byłaby o wiele łatwiejsza, ale nie sto lat temu. Pomimo że podróżnik nie odkrył wszystkiego, a jego niektóre tezy okazały się nie trafne, to jednak wskazał drogę innym odkrywcom i dzięki temu mam wiele informacji o tym świętym miejscu i możemy go zwiedzać i podziwiać widoki.

Autor dołączył fotografie, które ukazują piękno ruin, ale i także bogate ubiory mieszkańców danego świata.Jacek Walczak nie skupia się tylko na wędrówce i trudach przy odkrywaniu sanktuarium, w książce opisuje także potęgę Dzieci Słońca.  Przedstawia historię poszczególnych, panujących Inków, obyczaje, obrzędy, życie, stroje i wiele innych informacji dotyczących tego, tak dobrze rozwiniętego ludu.

Dzięki informacjom zawartym w książce osoba zainteresowana życiem dawnych ludów, może wyobrazić sobie życie w tamtych czasach, w trudnych, górskich warunkach.

Autor przedstawia także kilka legend i mitów dotyczące wierzeń Indian.

Inkowie byli dobrze rozwiniętym ludem, w którym nie panował głód, mieli swoje prawa i obyczaje, które się sprawdzały.

 Pojawienie się hiszpańskich kolonistów przyczyniło się to upadku Dzieci Słońca.Książka ma charakter historyczny, archeologiczny i po części jest przewodnikiem po świecie dawnych Inków jak i współczesnych ruinach sanktuarium.  Autor zamieścił kalendarium, które opisuje lata wypraw do ruin sanktuarium.

Pomimo rozwoju technologii, nadal jest wiele pytań bez odpowiedzi. Nadal Machu Picchu skrywa tajemnice, które być może nie ujrzą światła dziennego.

Machu Picchu zostało wpisane na listę siedmiu cudów nowożytnego świata. Już sam ten fakt czynie miejsce wyjątkowym.Na ziemi jest wiele pięknych ruin, do których nie zawsze możemy pojechać, jednak zawsze możemy o nich poczytać i dowiedzieć się czegoś więcej o ludach zamieszkujących ziemię. 'Odkrycie Machu Picchu" jest bardzo interesującą książką, która pozwoliła mi poznać historię Inków jak i odkrycie ich sanktuarium. Książka może okazać się wartościowym nabytkiem dla osób kochających historię dawnych ludów.

Chciałabym kiedyś zwiedzić ruiny sanktuarium.Moja ocena - brak 

Za książkę dziękuje wydawnictwu :

 20 komentarzy:

 1. Chyba ją sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ksiązka o cudownym miejscu. Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać o dawnych ludach, miejscach i odkryciach, ale cała książka poświęcona jednej rzeczy? Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po książkę raczej bym nie sięgnął :c U mnie nowa recenzja. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak byłam młodsza marzyłam o tym, aby zostać archeologiem, więc po tę pozycję z chęcią sięgnę :))

  OdpowiedzUsuń
 6. pomimo, że nie lubię tamtego okresu w historii, to chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć o inkach i chyba sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za odwiedziny i miły komentarz :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie osobiście tym razem tematyka nie przypadła do gustu. Nie czuje nawet cienia zainteresowania historycznymi i archeologicznymi elementami, dlatego tym razem jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba czegoś takiego jeszcze nie czytałam, ale wydaje się ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka chyba mnie nie zainteresuje... Chociaż, kto wie?:P Narazie sobię daruję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze marzyłam o tym, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś to pragnienie spełnić i przeczytanie takiej książki podczas planowania wyprawy będzie prawdziwie cennym preludium :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezwykłe miejsce :) Ja jednak chciałabym przeczytać :) Lubię takie książki o podróżnych i różnych miejscach na świecie - to bardzo interesujące :) Szczególnie przypadły mi do gustu publikacje Beaty Pawlikowskiej więc jeżeli ta książka znajdzie się w moim zasięgu to z chęcią przeczytam :D Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Taka tematyka nie jest dla mnie. Ale polecę tę książkę mojemu kuzynowi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zwiedzić bym chciała, ale książki przeczytać raczej nie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie przeczytam, nie interesuje mnie to :x

  OdpowiedzUsuń
 16. ooo, dla mnie, uwielbiam takie książki :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga