29 gru 2012

Odkrycie Machu Picchu - Jacek Walczak

Tytuł: Odkrycie Machu Picchu
Autor: Jacek Walczak
Rodzaj literatury: Inne
Wydawca: Novae Res, 2012 
Format: 145x205mm, oprawa miękka, kolorowe ilustracje 
Wydanie: Pierwsze 
Liczba stron: 280 
ISBN: 978-83-7722-425-0
Inkowie, to lud żyjący kilkaset lat temu, o którym na pewno każdy słyszał. Jednak słyszeć, a wiedzieć coś o ich życiu, to dwa różne światy.


 Jacek Walczak z wykształcenia jest inżynierem, natomiast z zamiłowania podróżnikiem i historykiem, który jest zafascynowany kulturą prekolumbijską w Ameryce. Jest także autorem takich książek  jak:
"Inkowie i  tajemnica Machu Picchu", "Aztekowie i tajemnica kalendarza", " Obrazki z przygody" oraz "Odkrycie Machu Picchu""Odkrycie Machu Picchu" to książka, na której dziś skupię uwagę. Co to jest Machu Picchu?

To ruiny inkaskiego sanktuarium, które ponad sto lat temu odkrył podróżnik Hiram Bingham. Sanktuarium zostało odkryte tak naprawdę przez przypadek, bo podróżnik poszukiwał stolicy Inków.

Walczak - autor książki - opisuje w niej podróż Binghama do Peru, odkrycie ruin i ich oczyszczenie. Obecnie taka wyprawa byłaby o wiele łatwiejsza, ale nie sto lat temu. Pomimo że podróżnik nie odkrył wszystkiego, a jego niektóre tezy okazały się nie trafne, to jednak wskazał drogę innym odkrywcom i dzięki temu mam wiele informacji o tym świętym miejscu i możemy go zwiedzać i podziwiać widoki.

Autor dołączył fotografie, które ukazują piękno ruin, ale i także bogate ubiory mieszkańców danego świata.Jacek Walczak nie skupia się tylko na wędrówce i trudach przy odkrywaniu sanktuarium, w książce opisuje także potęgę Dzieci Słońca.  Przedstawia historię poszczególnych, panujących Inków, obyczaje, obrzędy, życie, stroje i wiele innych informacji dotyczących tego, tak dobrze rozwiniętego ludu.

Dzięki informacjom zawartym w książce osoba zainteresowana życiem dawnych ludów, może wyobrazić sobie życie w tamtych czasach, w trudnych, górskich warunkach.

Autor przedstawia także kilka legend i mitów dotyczące wierzeń Indian.

Inkowie byli dobrze rozwiniętym ludem, w którym nie panował głód, mieli swoje prawa i obyczaje, które się sprawdzały.

 Pojawienie się hiszpańskich kolonistów przyczyniło się to upadku Dzieci Słońca.Książka ma charakter historyczny, archeologiczny i po części jest przewodnikiem po świecie dawnych Inków jak i współczesnych ruinach sanktuarium.  Autor zamieścił kalendarium, które opisuje lata wypraw do ruin sanktuarium.

Pomimo rozwoju technologii, nadal jest wiele pytań bez odpowiedzi. Nadal Machu Picchu skrywa tajemnice, które być może nie ujrzą światła dziennego.

Machu Picchu zostało wpisane na listę siedmiu cudów nowożytnego świata. Już sam ten fakt czynie miejsce wyjątkowym.Na ziemi jest wiele pięknych ruin, do których nie zawsze możemy pojechać, jednak zawsze możemy o nich poczytać i dowiedzieć się czegoś więcej o ludach zamieszkujących ziemię. 'Odkrycie Machu Picchu" jest bardzo interesującą książką, która pozwoliła mi poznać historię Inków jak i odkrycie ich sanktuarium. Książka może okazać się wartościowym nabytkiem dla osób kochających historię dawnych ludów.

Chciałabym kiedyś zwiedzić ruiny sanktuarium.Moja ocena - brak 

Za książkę dziękuje wydawnictwu :

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga