1 lut 2013

"Reckless - Kamienne ciało" - Cornelia Funke

Autor: Cornelia Funke
Tytuł: Reckless - Kamienne ciało
Wydawca :Egmont
Premiera: 2012-03-21
Czy będąc dziećmi nie marzyliście, aby znaleźć się w magicznej kranie, gdzie żyją księżniczki, czarodzieje czy smoki i razem ze swoimi ulubionymi bajkowymi postaciami przeżyć ich przygodę?

Cóż, ja marzyłam, jednak nie chciałabym przeżyć takiej przygody jak Jakub, bohater książki "Reckless - Kamienne ciało".


 Autorką powieści jest Cornelia Funke słynna pisarka niemiecka. Napisała ponad pięćdziesiąt książek, które zostały przetłumaczone na 40 języki. Międzynarodową sławę przyniosła jej "Atramentowa Trylogia" Ukończyła studia pedagogiczne i graficzne.

Jakub jako dziecko odnalazł przejście do magicznej krainy, która znajdowała się po drugiej stronie lustra. Znikał na kilka tygodni, ze świata współczesnego i tam poszukiwał magicznych skarbów. Pewnego razu krainę odwiedził  Will, młodszy brat Jakuba, ale podróż okazała się brzemienna w skutkach. Will został zraniony i zaczął zmieniać się w kamień. Jakby komplikacji było mało do lustra weszła Klara, dziewczyna Willa.

Jakub za wszelką cenę pragnie uratować brata. Czy mu się to uda? A może poniesie klęskę? 

Kiedy zaczynałam czytać, moje pierwsze skojarzenie było z Opowieściami z Narnii - magiczna szafa, bajkowy świat, bohater z lodem w sercu (bez serca) itp. Tak jest na początku i tej historii - chłopak odnajduje magiczną krainę, serce brata zmienia się w kamień, są także  inne podobieństwa, które z czasem zanikają.  Jednak  opowieść niemieckiej pisarki jest mniej barwna i klimatyczna.

Jest to historia, która nie ubarwia postaci mitycznych, są one przedstawione tak jak w legendach, np. syreny nie są istotami pięknymi, dobrymi, a wręcz wrogo nastawione do mężczyzn, żywią się ofiarami.

Jakub podczas swojej wędrówki musi pokonać wiele trudności, jednak nie są one spowodowane tylko przeszkodami w podróży, ale trudności które są w nim, czyli musi zmierzyć się ze swoimi słabościami.

 Postać bohatera uczy walki o to co najważniejsze, jak  pokonywać  słabości i być wytrwałym w dążeniu do celu. Pokazuje siłę ducha i miłości braterskiej.

Ciekawą postacią jest lisica, która ma dwie "skóry". Każdy z nas nosi w sobie dwie natury.

Bardzo ciekawym elementem są przedmioty  z bajek, wykorzystane do treści -  jak domek z piernika czy włos Roszpunki. Pomimo tych perełek cała historia nie jest barwna, bajkowa i klimatyczna.

Ogólnie przesiąknięta jest ciemną stroną ludzkiej osobowości.  Przeważają "źli" bohaterowie.

Jeżeli chodzi o język, jest prosty, bardzo dobry w  poznawaniu treści. Czyta się szybko i prawie przez cały czas z zaciekawieniem. Książka pomimo jej mrocznego klimatu jest relaksująca, daje czytelnikowi chwilę wytchnienia psychicznego jak i fizycznego.

Akcja jest bardzo szybka, nie ma w niej czasu na przestoje czy nudę i być może dlatego nie w pełni można zaprzyjaźnić się z bohaterami, których jest kilku i są ważni w całości.

Opisy są raczej skromie, a jak już występują, to są dopracowane.

Rozdziały -  bardzo krótkie i początek każdego jest ozdobiony rysunkiem, szkicem.

"Reckless - Kamienne ciało" jest pierwszym tomem przygód Jakuba. Książkę mogę polecić osobą gustującym w fantastyce i literaturze  przygodowej, którzy nie szczególnie lubią baśniowe klimaty.

Książkę czyta się szybko, zaciekawia, uczy, lecz nie zachwyca. Jest chwilą relaksu, ale nie należy do dzieł przeznaczonych na górny piedestał. Jednak czas poświęcony na jej czytanie nie jest stracony.

Moja ocena 7/10


Za książkę dziękuje wydawnictwu:
 p.s Dziś miałam publikować podsumowanie stycznia, ale zrobię to jutro :) Wczorajszy wyjazd uniemożliwił mi dodanie powyższej recenzji :/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga