22 lip 2013

"MAGICZNA GONDOLA"

Autor: Eva Völler
Premiera: 2012
Wydawnictwo:Egmont
Seria: Poza czasem
Liczba stron: 464"Magiczna gondola" jest książką, która cieszy się pozytywnymi opiniami wśród czytelników. Od dawna pragnęłam, aby wpadła w moje ręce, gdy to się udało byłam prze szczęśliwa. Pomimo że książka przeznaczona jest dla młodszego grona czytelników nie zniechęciłam się.

O czym jest powieść:

Anna wraz z rodzicami przebywa w Wenecji. Podczas jednej z wypraw, wpada do wody i w nieznany jej sposób przenosi się w przeszłość do piętnastego wieku. Anna jest zdezorientowana. Próba przeniesienia jej do współczesnych czasów okazuje się nieudana, gdyż dziewczyna w swoim posiadaniu miała magiczny przedmiot. Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie zadania, o którym Anna nic nie wie. Podczas podróży w przeszłości poznaje Sebastiano, tajemniczego chłopaka, który wie co tak naprawdę się wydarzyło i tylko on może ją zabrać do domu.

Czy Anna dowie się jakie ma zadanie do wykonania? Czy wróci do domu? 

Historia Anny bardzo szybko pochłania. Po przeczytaniu kilku kartek zaczyna budzić się ciekawość i chęć poznania dalszych losów bohaterów. 
Akcja powieści toczy się w zwolnionym tempie, jest dopracowana w najmniejszych szczegółach. Autorka zadbała także o stworzenie klimatu z przeszłości. Sprecyzowała miejsca, dokładnie opisała życie ludzi w piętnastym wieku, ujawniając raczej te mniej przyjemne aspekty. Jednak dzięki takiemu sposobowi tworzenia udało jej się odtworzyć wyczuwalnie wydarzenia.
Pomimo powolnego tempa nie odczuwa się nudy. Wydarzenia i zawiłość losów Anny są interesujące i trudno rozstać się z książką.

Szybkiemu i pochłaniającemu czytaniu sprzyja styl i młodzieżowy język autorki. Przez wydarzenia się płynie, a lekkość treści pozwala na relaks i odpoczynek. Nie odczuwa się ilości stron, a po skończeniu czytania i poznania losów bohaterów odczuwa się niedosyt i budzi się chęć ponownego spotkania z nimi.

Bohaterowie są dość dobrze wykreowani, aczkolwiek czasem owiewa ich nutka tajemniczości. Pomimo że wydają się prostymi postaciami, w wielu momentach zaskakują.
Podczas czytania budzą się emocje, czasem napięcie, które na chwile pozbawia wdechu powietrza. Powstaje także więź emocjonalna z bohaterką - taki element bardzo lubię w powieściach, gdyż łatwiej jest zrozumieć postępowanie bohaterki i poczuć jakiekolwiek uczucia.

Jedynym minusem jaki zauważyłam jest zmiana relacji pomiędzy Anną i Sebastiano. W pewnym momencie ma się wrażenie braku jakiegoś fragmentu. Ta zmiana jest szybka, bez polotu i bardzo prosta. Nie pasuje to do realnych kryteriów. Poza tym nie ujrzałam zgrzytów.

"Magiczna gondola" jest wartościową pozycją, która pochłania od początku do końca. Zaciekawia, zaskakuje jest pełna wydarzeń, przenosi w magiczny i niebezpieczny czas. Książka jest warta uwagi, a czas przy jej czytaniu jest mile spędzonym czasem. 

Moja ocena: +5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości pani Katarzyny i wydawnictwa Egmont Polska.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga