28 sie 2013

"Nadciąga burza"

Autor: Robin Bridges
Premiera: 2012
Wydawnictwo: Fabryka słów


Katerina ma niezwykły dar - potrafi wskrzeszać zmarłych. Od najmłodszych lat stara się go ukryć, jednak w końcu coraz większa liczba osób zaczyna go wyczuwać. Katerina dowiaduje się także, że istoty, o których słyszała w opowieściach istnieją naprawdę. Młoda arystokratka jest cenna dla wielu z nich. Zarówno ciemność jak i jasność pragną ją w swoich szeregach.
Do którego świata dołączy Katerina?


"Nadciąga burza", to powieść która powstała na podstawie legend. Wydarzenia opisane w powieści dzieją się w 1888 r. Jako, że można określić ją mianem powieści historycznej, to ten fakt opóźnił moje zainteresowanie tą książką, czego teraz żałuje.

Autorka przenosi czytelnika do świata arystokracji, pięknych bali i bardzo niebezpiecznych istot. Pisarka bardzo powoli rozwija wydarzenia. Tworzy wspaniały klimat minionych lat, przenosi czytelnika do świata, który poznał z książek historii. Dodając wątki zaczerpnięte z legend, stwarza niesamowitą opowieść. Bardzo trudno odłożyć książkę na bok i wrócić do swoich obowiązków.

Kreacja bohaterów jest perfekcyjna, dopracowana. Pozwala na wyrobienie sobie opinii o każdym z nich. Stworzenie więzi z główną bohaterką, do której poczułam sympatię podczas poznawania jej losów.
Opisane wydarzenia są dość pogmatwane. Trudno przewidzieć, co pisarka przygotowała, czego można by się spodziewać. Zaskakuje jak i zaciekawia.

Język powieści nie jest typowo młodzieżowy. Bardziej literacki i plastyczny. Odpowiednio dopasowany do powstającego klimatu. Zwolnione tempo akcji przyczynia się do docenienia stylu pisania autorki.

Oczywiście mamy także wątek miłosny, który jest dość skomplikowany, pełen dziwnych wydarzeń, przeszkód, trzymający w napięciu. Ogólnie treść jest emocjonująca, chwilami trzymająca w lekkim zniecierpliwieniu.

Książka okazała się dla mnie niesamowicie przyjemną lekturą. Po zakończeniu czytania, chciałam jeszcze, czułam niedosyt, którego zaspokojeniem może być tylko sięgnięcie po następny tom trylogii. Osoby, które mają w planach poznanie tej interesującej książki, nie powinny czuć się rozczarowane, gdyż jest to wciągająca i klimatyczna, bardzo baśniowa historia. Jestem zachwycona treścią jak i kuszącą okładką.

Moja ocena +5/6
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga