1 sie 2013

NOCNA GWIAZDA tom 5

Autor: Alyson Noel
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Seria: Nieśmiertelni
Liczba stron: 288


"Nocna gwiazda" jest już piątym tomem z serii Nieśmiertelni. Mogłoby się wydawać, że pisarka niczym  nie można zaskoczyć czytelnika, a na szczęście twórczyni się udaje się to. Otóż Noel zmieniła troszeczkę taktykę i poruszyła temat przyjaźni, nienawiści i oddania, spychając na bok wątek miłosny dwojga głównych bohaterów.


Haven poprzysięgła zemstę Ever - dawnej przyjaciółce, którą obwinia za śmierć ukochanego. Ever bardzo skrupulatnie przygotowuje się do walki, chociaż pragnie jej uniknąć. Uwaga dziewczyny zostaje odciągnięta od Haver za sprawą przypadkowo odkrytych sekretów Damena. Ever jest zaskoczona ujawnionymi faktami i odsuwa się od swojej miłości, co wykorzystuje jej nowy wróg, a dawna przyjaciółka.Juda kolejny raz odgrywa istotną rolę w życiu nastolatki, a także komplikuje jej plany.
Czy dojdzie do walki pomiędzy dawnymi przyjaciółkami? Czy Ever wybaczy Damenowi?

Bardzo trudno jest mi opisać tą część, gdyż jest to już dalsza kontynuacja. Jeżeli chodzi o język pisarki - nie uległ on znacznym zmianom. Tak jak w poprzednich tomach jest lekki, plastyczny, dobry w odbiorze. Opisy są skromne, nadające tylko szkic, który pobudza wyobraźnię czytelnika. Głównie mamy wgląd w psychikę najważniejszej bohaterki - wydarzenia widzimy jej oczami.

Jeśli chodzi o treść i bohaterów - jest znaczna poprawa. Autorka tym razem bardziej skupiła się na poszczególnych postaciach, wyodrębniła zmiany zewnętrzne, przybliżyła ich obraz psychologiczny i opisała historie dotyczące ich fikcyjnego życia.
Pisarka zdecydowała się także na bliższe przedstawienie przeszłości Damena, która częściowo zaskakuje. Skupiła się na mrocznych cechach znaczących postaci.

Tom piąty głównie skupia się na walce pomiędzy dawnymi przyjaciółkami. Autorka bardzo obrazowo przedstawiła zmianę ich frontów, narodziny zemsty, a także utratę kontroli nad swoimi czynami. Skupiła się także na wartych uwagi zagadnieniach - przyjaźń, walka, determinacja, poniżanie.

"Nocna gwiazda" bardzo często zaskakuje swoją treścią. Wciąga w świat nieśmiertelnych istot, pozwalając na przeżywanie losów bohaterów. Często także trzyma w napięciu i niepewności. Autorka także bawi się z czytelnikiem poprzez przedłużanie oczywistych faktów i wplatanie do nich innych elementów, aby komplikować losy bohaterów, dzięki temu czyta się z dużym zaciekawieniem.

Po kolejną część sięgałam niepewnie, nie wiedziałam czy mnie zaskoczy, czy rozczaruje. Jak dla mnie jest to jedna z lepszych i bardziej wartościowych tomów tego cyklu. Przeczytałam ją bardzo szybko, z dużym zaciekawieniem i przyjemnością.

Moja ocena -5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości pani Małgorzaty i grupy wydawniczej Publicat.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga