13 sty 2018

KRÓL KIER

Autor: Aleksandra Polak
Wydawnictwo: Czwarta strona
Premiera: październik 2017
Cykl: Circus Lumos (tom 1)
Stron: 357

Czy debiut może być udany?
 Może...
Ale czy może być bez wad? 
Raczej nie ma rzeczy bez defektów i debiutów bez niedociągnięć. Powieść "Król Kier" przez wielu czytelników została oceniona bardzo negatywnie, ale czy słusznie?

Osobiście książka wywołała we mnie bardzo mieszane odczucia. Pomysł na fabułę powieści jest wręcz rewelacyjny, jednak słabą stroną jest sama autorka, która nie ma jeszcze doświadczenia, które w pełni mogłoby wynieść na podium jej powieść. Zapewne, bardziej wprawiony pisarz stworzyłby dzieło godne pochwał, ale...

"Król Kier" ma wiele niedociągnięć. Jednym z nich jest postać głównej bohaterki Alicji. Choć bardzo się starałam nie obdarzyłam sympatią tej osoby. Winą nie jest zła kreacja, raczej sama osobowość owej postaci. Wrażenie jakie wywołuje jej zachowanie czy tok rozumowania. A kim jest Alicja?

Alicja to przyszła maturzystka, która ma raczej nudną egzystencję. Do czasu aż na jej drodze staje tajemniczy, przystojny Hadrian. Dzięki niemu Alicja ma wgląd do świata pięknej magii... ale poznaje także jej mroczne zakamarki.
Im więcej rzeczy ujawnia jej Hadrian, tym bardziej naraża ją na niebezpieczeństwo. Jej życie już nie jest nudne...
Czy Alicja może czuć się bezpiecznie?

Drugą postacią dziwnie wykreowaną jest Maks, były chłopak Alicji. Początkowo literatka przestawia go raczej pozytywnie, trochę jak "ciepłe kluchy", ale Polak bardzo szybko zmienia jego obraz. Z takiej niby ofiary losu zamienia go w jakiegoś chamskiego jaskiniowca. Beznadziejny sposób pozbycia się bohatera. Taką niejasną postacią jest też Edward. Alicja niby go nie znała, a nagle są oddanymi (powiedzmy) przyjaciółmi.
Przy kreacji tych bohaterów jest bardzo dużo zgrzytów, które po części osłabiają fabułę.
Niestety jest więcej takich niejasnych sytuacji i kreacji, które bardzo, ale to bardzo obniżają wartość ciekawego pomysłu.

Kolejnym elementem, który mnie zawiódł jest wątek miłosny. Nie poczułam więzi, która rodziła się pomiędzy Alicją a Hadrianem. Rozwój ich uczucia jest bardzo szybki, mało emocjonalny bez dreszczyku. Zabrakło mu po prostu  duszy.


Książkę czyta się bardzo szybko, wręcz w ekspresowym tempie. Polak pisze prostym, młodzieżowym stylem. Jednak tak szybko rozwija fabułę, że zapomina ją bardziej rozbudować i zapatrzeć w dreszczyk niepokoju. Stworzyć odpowiedni, magiczno -fantastyczny klimat.
Początek powieści jest dobry, gorzej jest później.
Choć  warsztat Polak wymaga jeszcze szlifowania to w dużej części można dotrzeć wiele potencjału oraz dobrze napisanych momentów.

W trakcie poznawania treści krążyły za mną pewne cienie. Cienie znanych serii, których echo odzywa się w treści. Gdzieś tam piszczały głosy "Darów Anioła" czy 'Zmierzchu"...miałam wrażenie, że autorka wzorowała się na wymienionych jak i jeszcze innych znanych cyklach. Osobiście nie uważam tego za minus, tym bardziej, że podobieństwa nie rzucają się zbytnio w oczy.

Jak mogę podsumować "Króla Kier"...nie wiem. Z jednej strony powieść jest płytka, trochę niedoszlifowana, brakuje jej klimatu. Z drugiej jednak strony jest to utwór dla młodych czytelników, niezbyt problematyczny, szybki w czytaniu, trochę baśniowy. W sumie zakończenie było ciekawe i zachęcające do kontynuowania serii.
Jak na debiut może nie ma wielkiego ŁaŁ, ale miałam tę (nie) przyjemność czytać dużo gorsze utwory  Najkrócej rzecz ujmując "Król Kier" to powieść dla młodszych czytelników i to raczej im mogę polecić utwór. Odradzam tym bardziej wymagającym osobom.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Czwarta strona

16 komentarzy:

 1. Hmm chyba się nie skuszę. Jakoś ta książka mnie nie zachęciła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że jak pierwszy raz ją zobaczyłam, to okładka mnie zachwyciła. Ale z tego co widzę to nie jesteś jedyną osobą, która ma takie zdanie na temat tej pozycji. Koniec końców chyba będe musiała się przekonać na własnej skórze :)
  P.S. Obserwuję i zapraszam do siebie :) http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi "Król Kier" kojarzy się trochę ze "Zmierzchem"

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chyba więc za ten tytuł podziękuję, chociaż nie ukrywam, że czasem mam takie okresy, ze potrzebuję czegoś na totalne odmóżdżenie i może wtedy ta powieść okaże się idealną ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka na 100% nie dla mnie i szkoda mi na nią czasu. Nie lubię książek, które mnie zawodzą, dlatego zawsze starannie wybieram tytuły, które chcę przeczytać i cóż, ta książka do nich nie należy. Szczególnie też, że mam obiekcje do polskich książek... jakoś nie mogę się przełamać, za każdym razem byłam rozczarowana.

  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie planuję czytać, bo ma zbyt wiele minusów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety trafiłam na zbyt dużo negatywnych opinii tej książki, które skutecznie zniechęciły mnie do przeczytania jej. Za dużo nielogicznych sytuacji, płytka bohaterka i całościowo nie jest to książka dla mnie. Oprócz ładnej okładki nie ma nic co by mnie do niej zachęciło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka taka magiczna, ale treść jak czytam już niekoniecznie. Chyba sobie daruję

  OdpowiedzUsuń
 9. Różne krążą o niej opinie, ale chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak czy siak nie sięgnęłabym po tę książkę, bo to nie moja tematyka, ale do tej pory nie trafiłam na żadną pozytywną opinię.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja chętnie przeczytam, choćby z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z początku dość mi się podobała, ale im więcej czasu mija po skończonej lekturze, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to jednak nie było to...

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasami tak bywa z debiutami :(

  http://www.recenzjezpazurem.pl/

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga