9 sty 2019

NAZNACZENI ŚMIERCIĄ

Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 2017
Cykl: Carve the Mark (tom 1)
Stron: 536

Veronicka Roth urzekła mnie powieścią "Niezgodna". Bardzo przyjemnie wspominam czas spędzony z bohaterami owej książki. Nie będę ukrywać, że kolejne części cyklu różnie mi się podobały, pomimo wszytko, gdy ujrzałam kolejną jej literacką opowieść, wiedziałam, że po nią kiedyś sięgnę.
I oto nadszedł ten czas...
Więc jeśli czytaliście cykl Niezgodna przygotujcie się na zwrot o sto osiemdziesiąt stopni...gdyż "Naznaczeni śmiercią" to całkiem inna para kaloszy.


Tym razem pisarka zabrała czytelników w tym i mnie do świata przepełnionego różnymi plemionami, różnymi planetami i barwnymi bohaterami. Pisarka stworzyła powieść science fiction z naciskiem na fantastykę i nutką romansu.

Głównymi bohaterami i zarazem narratorami jest Cyra i Akos - dwoje nastolatków naznaczonych przez los, z określonym przeznaczeniem, pochodzących z różnych plemion.

Akos jako czternastolatek wraz ze starszym bratem został porwany i więziony przez lud Shotet. Po dwóch latach jego brat jako wyrocznia zostaje wykorzystywany przez władce Shotet - sadystycznego brata Cyry. Dziewczyna natomiast jest żywym mordercą - przez dotyk sprawia ogromy ból przeciwnikowi ale i sama też go odczuwa. Akos ma ma natomiast dar neutralizowania nurtu i dzięki temu staje się towarzyszem nastolatki. Z czasem pomiędzy teoretycznymi wrogami rodzi się przywiązanie i uczucie...
Jednak Akos pragnie uwolnić brata z rąk Ryzyka i jego śmierci...Po czyjej stronie stanie Cyra?

"Naznaczeni śmiercią" to powieść, którą autorka dopieściła w każdym aspekcie. Fabuła rozwija się w spokojnym tempie. Czytelnik  ma czas wczuć się w klimat owej historii. Bohaterowie nie siedzą na miejscu, przemieszczają się dość często, dlatego też nie odczuwa się znużenia. Cała historia w dużej mierze oparta jest na walce o przetrwanie. Ważną rolę odgrywa zemsta, która jest motorem napędowym do działania dla dużej liczby bohaterów.

Będąc przy bohaterach nie omieszkam wspomnieć, że wszystkie postacie główne i poboczne są barwne. Kreacja każdej postaci jest dobrze i w przemyślany sposób zrobiona. Każda osoba odgrywa znaczącą rolę w całości.
Przodującymi postaciami są Akos i Cyra oraz ważną osobowością jest Ryzyk.
Akos jest na zewnątrz twardym, młodym wojownikiem. Pragnie dotrzymać słowa, uwolnić brata i wrócić do rodzinnego kraju. W środku przeżywa każde morderstwo, każdy skrawek krzywdy jaki komuś wyrządził.
Cyra jest twardą, waleczną bohaterką. Jest narzędziem swojego brata, któremu nie potrafi się przeciwstawić ...do czasu. Gdy poznaje Akosa to on staje się jej celem do obrony, motorem do sprzeciwu. Ponosi dużą stratę, ale się nie poddaje, walczy do końca.

Autorka pisze prostym i dość łatwym stylem. Trudności początkowo sprawiły mi imiona bohaterów, nazwy rożnych planet, roślin, w miarę czytania odczuwałam mniejszy dyskomfort.
Rozmowy bohaterów były naturalne, lekkie, nie wymuszone.
 Roth zabrała mnie w podróż do bardzo ciekawego, trochę okrutnego świata, który znajduje się gdzieś tak w przestworzach jej wyobraźni.

"Naznaczeni śmiercią" wywołuje u czytelników różne wrażenie.  Czytałam pozytywne jak i negatywne opinie. Jeśli chodzi o mnie to mogę śmiało powiedzieć, że warto dać szanse powieści. Nie jestem fanką gatunku s-f ale tym razem nie odgrywa on zbyt dużej roli, przeważa tutaj fantastyka, przygoda i ciut romansu.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga