12 kwi 2015

NIEZGODNA - książka + film

Autor: Veronica Roth
Premiera: 2012
Wydawnictwo: Amber
Seria: Niezgodna tom 1
"Niezgodna" to książka, która od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.  Dodatkową popularność powieści, przyniosła ekranizacja i choć od dawna planuje przeczytać książkę, dopiero teraz mi się to udało.


Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość)Beatrice ma szesnaście lat i musi dokonać wyboru, do której frakcji chce przynależeć. Wybór jest trudny, gdyż test, który przeszła wykazał, że jest niezgodna, a takie osoby są eliminowane. W końcu decyduje się porzucić rodzinę, i wybiera Nieustraszonych. Tam przechodzi brutalne szkolenie, mierzy się ze swoimi lękami oraz uczy się ufać innym. Po raz pierwszy czuje się wolna, choć targają nią sprzeczne emocje. Poznaje także przyjaciół i odkrywa, co to znaczy mieć wrogów.
Niestety sytuacja  w mieście komplikuje się, gdy dwie frakcje zaczynają spiskować. Tris jest przerażona, gdyż jej dawna frakcja zostaje zaatakowana...
Po której ze stron stanie Tris?

"Niezgodna" porównywana jest do "Igrzysk śmierci", jednak ja nie zauważyłam, aż tak wielu podobieństw. Jest to także pierwszy tom trylogii, w której bohaterowie muszą dokonać trudnych wyborów i zmierzyć się z wrogiem.

Powieść napisana jest spokojnym rytmem. Wydarzenia rozwijają się powoli, treść przez długi czas nie wzbudza emocji. Autorka małymi kroczkami stara się wprowadzić czytelnika do świata, jaki stworzyła, buduje odpowiedni klimat, bardzo dobrze zarysowuje zadania poszczególnych frakcji oraz portretuje bohaterów. Dopiero na koniec przyśpiesza, zaskakuje, a nawet szokuje, a uśpione emocje budzą się z dużą mocą, biorą górę nad czytelnikiem i końcówkę poznaje się już w dużym napięciu.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką jest Beatrice. Wychowała się we frakcji Altruizm, jednak nigdy nie była spokojna i bezinteresowna. Gdy dokonywała wyboru była pełna wątpliwości, a gdy przechodziła szkolenie traciła wiarę w słuszność swojej decyzji. Dużym wsparciem dla Tris byli członkowie innych frakcji, którzy, tak jak ona zmienili swoje przekonania, ale i jeden z instruktorów. Tris jest bardzo barwną bohaterka, ale i złożoną. Targają nią sprzeczne odczucia, musi walczyć nie tylko z brutalnością, ale i ze sobą. Im większa przeszkoda, tym dziewczyna staje się twardsza.  A im jest silniejsza, tym szybciej radzi sobie z wydarzeniami, które ją czekają.

Tris należy do bohaterek, które zaskakują, ale i zachwycają swoją postawą. Jest twarda, waleczna i oddana. Już dawno nie poznałam tak barwnej, literackiej postaci, tym bardzie, że ani razu jej postawa i zachowanie mnie nie drażniło. Tris jest bardzo ludzką postacią, gdyż nie jest idealna, ma wiele wątpliwości i zadaje dużo pytań. Stara się odnaleźć siebie.

Autorka pisze prostym i lekkim stylem. Dba o szczegóły, dopracowuje wszystkie elementy. Zgrabnie i w bardzo naturalny sposób wychodzą jej dialogi. Idealnie potrafi wykreować świat, który narodził się w jej umyśle, dodatkowo udaje się stworzyć niesamowity klimat, co ważniejsze, w końcowym etapie sprawia, że emocje sięgają bardzo wysoko.  Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że czytanie jest  niesamowicie szybkie i bardzo wciągające.

"Niezgodna" zabierze was do całkiem innego świata, w który musicie dokonać wyboru. Poznacie wspaniałych bohaterów, a także poczujecie zdrady, poświęcenia i odwagę. Książka wciągnęła mnie do swojego wnętrza, jak wir.
Jak najbardziej polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę.
Czytam opasłe tomiska (351)
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 2.1
Klucznik 


                                           Ekranizacja NiezgodnejTak więc skoro przeczytałam książkę, zapoznałam się także z ekranizacją.
Film nie jest zły, ale jakoś go nie czułam. Taki odrobinę przeciętny. Zabrakło mi jakiegoś podłoża emocjonalnego. Koniec filmu oglądałam silą woli. Trochę się nudziłam. Film wydał mi się za bardzo sztuczny i naciągany.
Wyjątkowo w tej ekranizacji nie zmienili wielu elementów. Niektóre wydarzenia są w innej kolejności, ale ogólnie pozostało znaczenie, takie jak powinno być. Zakończenie też jest trochę przekształcone. Ale to już norma.
Książka dużo bardziej mi się podobała

28 komentarzy:

 1. Poczekaj, aż się dostaniesz do kolejnych części - wtedy nie będzie już tak wesoło. Ja już to przeszłam, więc wiem, co mówię. ;)
  A mi się tam ekranizacja podobała. Owszem, było wiele wyciętych scen, ale tak robią przy każdym filmie na podstawie książki czy gry. Taka jest dola ekranizacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki nie czytałam, ale film już obejrzałam! :D
  I zamierzam poprzestać tylko na ekranizacjach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Ivy, dalsze części nie są takie świetne :/ ale ogółwm faja seria :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki nie czytałam, ale film już obejrzałam!  Przeczytałam za to drugą część i stwierdziłam po niej , że poprzestane tylko na ekranizacjach :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę się przekonać do książki, a film z jakiś nieznanych powodów mnie odpycha, Raczej nie zainteresuję się tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najpierw wolę dokończyć trylogię ''Igrzyska śmierci'', a potem ewentualnie pomyślę o powyższej serii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jeszcze przede mną, przypadkowo udało mi się kupić za grosze tom drugi;) Zaś film oglądałam, mam bardzo podobne odczucia do Ciebie, zdecydowanie czegoś mu brakowało, był po prostu niezły.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam film i muszę przyznać, że podobał mi się. Jednak mimo wszystko wolę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie oglądałam i nie czytałam. Więc muszę ją koniecznie przeczytać :)
  www.nacpana-ksiazkami.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam całą trylogię i bardzo ją lubię. ^_^ Według mnie wszystkie części były dobre, jednakże ta pierwsza w moim odczuciu jest najlepsza. ^_^
  Oglądałam również "Niezgodną" i mi w zasadzie się podobała, chciałabym obejrzeć też drugą część. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mi właśnie jakoś bardziej podobała się ekranizacja;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka mi się spodobała, ale bez rewelacji. Film zaczęłam niedawno oglądać, ale musiałam przerwać nieco po połowie i do tej pory nie znalazłam wystarczająco czasu by go dokończyć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak na razie oglądałam tylko film i on bardzo mi się podobał. Jakoś nie mogę się zmusić, żeby zapoznać się z książką. Na pewno jednak ją kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na film się nie dam namówić, ale serię mam i przeczytam na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zarówno książkę jak i film wspominam bardzo miło, choć książka była lepsza bez dwóch zdań ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Źle wspominam przygodę z trylogią, nie porwała mnie, a wręcz zanudziła.

  OdpowiedzUsuń
 17. Do kina na "Niezgodną" poszłam świeżo po lekturze pierwowzoru i pamiętam, że nie byłam zbytnio zachwycona zmianami, jakie zostały wprowadzone do ekranizacji. Ostatnio jednak obejrzałam ten film drugi raz, nie pamiętając już zbyt wiele z książki i stwierdzam, że to naprawdę dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam książkę i oglądałam ekranizację, ale nie zachwyciły mnie. Nie planuję ,,Zbuntowanej" ani w wersji papierowej, ani jako film.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pierwsza część książki jak i filmu bardzo mi się podobały. Jednak mam niestety dużo zastrzeżeń do dalszych części. Raczej nie jestem fanką książek pani Roth.

  OdpowiedzUsuń
 20. pierwsza część książki do przebycia, reszta absolutnie do bani.
  co do filmu - jak dla mnie jest dość monotonny :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem przed trudem przeczytania II części :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Chyba zostanę tylko przy filmach. Jakoś nie ciągnie mnie do książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Książkę czytałam,ale ekranizacja jeszcze przede mną."Niezgodna" przypadła mi do gustu,wiele się działo,młodzieżówka z pomysłem ,a Cztery.. kocham go ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam ten film! Mam zamiar zabrać się za tą książkę już od dłuższego czasu;)
  http://czasdlaksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Tutaj natomiast co do filmu też się zgodzę - przeciętny. A książka... Pierwszy tom jeszcze w miarę, faktycznie wciągał, za to kolejne coraz gorzej. Po trzecim pozostał mi taki niesmak, że rzutuje niestety na całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 26. Czytałam i oglądałam, mam podobne zdanie do Twojego :)
  Pozdrawiam!

  O książkach - okiem Optymistki

  OdpowiedzUsuń
 27. Słyszałam i czytałam same pozytywne opinie o książce jak i o filmie wiec dopisuję do listy

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga