17 paź 2012

Cywilizacja traw- Krzysztof Pochwicki

Tytuł: Cywilizacja traw
Autor: Krzysztof Pochwicki

Czy ziemia stanie się wielką pustynią? Czy wojny o wodę są możliwe? Czy ludzkiej rasie grozi śmierć głodowa? Czy fikcja literacka może okazać się prawdą, a człowiek wyruszy w kosmos, aby przeżyć? Refleksje na podobne tematy przedstawia Krzysztof Pochwicki w swojej książce pt. „Cywilizacja traw”

Krzysztof Pochwicki z wykształcania ekolog, biolog, historyk, ukończył też studia na Akademii Ochrony Narodowej w Rembertowie. Wielbiciel literatury naukowej i fantastyki.

‘Cywilizacja traw” to prze de wszystkim rozważania autora nad rozwojem cywilizacji i jej wpływ na współczesny i przyszły świat.
 Książkę zaczyna od przeszłości – czyli od pierwszych ludzi. Jak się rozwijali pod wpływem lat, jak wzrastały ich potrzeby.
Na początku trzymali się w nielicznych grupach, prowadzili koczowniczy tryb życia – jedli tyle, aby przeżyć. Gdy odkryli rośliny jadalne i możliwość ich uprawy, wszystko się zmieniło. Rozwój rolnictwa przyczynił się do rozwoju cywilizacji i przyrostu naturalnego ludzi. Jak się okazuje, stało się to katastrofalnym skutkiem dla przyrody.

Udomowienie roślin z czasem przyczyniło się to tego, że człowiek, aby żyć potrzebuje roślin, a rośliny, aby przerwać potrzebują człowieka.

Autor porusza dwa podstawowe zagadnienia – ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasobów słodkiej wody. Obydwa tematy są coraz bardziej nagłaśniane, ale są naprawdę ważne. Autor otwiera czytelnikowi oczy i po części wskazuje drogę.
Mnie osobiście bardzo zainteresował rozdział poświęcony wodzie – błękitnemu złotu.

Autor w swoich rozważaniach wykorzystuje wiele danych naukowych. W książce umieścił dużo cytatów.

Rolnictwo stało się podstawą cywilizacji, ale może okazać się naszą zgubą. Są kraje, że ludzie żyją w dostatku, ale są i takie, że przymierają głodem.
 Wzrost liczby ludności, zwiększone potrzeby żywieniowe, mutacje genetyczne roślin i zwierząt, zanieczyszczenie środowiska i wiele innych czynników może doprowadzić do tego, że przyszłe pokolenia będą skazane na zagładę lub wygnanie. Autor wskazuje, w którą stronę należy skręcić, aby choć w części zmienić kierunek postępu. Pomimo że już wiele rzeczy jest w tej kwestii robione, to czy jednak nie jest już za późno?
Jak wiemy wiele gatunków roślin i zwierząt wyginęło, zasoby leśne zmalały! Ma to kolosalny wpływ na nasze przyszłe pokolenia.

„Cywilizacja traw” jest książką, z którą warto się zapoznać i niech tytuł was nie myli, bo tak naprawdę ma on niewiele wspólnego z treścią. Książka porusza wiele ważnych tematów, dotyczących nas i naszych potomków.
Książkę czyta się zaskakująco dobrze i z dużym zainteresowaniem.

Moja ocena 7,5/10

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Novae Res 
 Strona główna wydawnictwa Novae ResStrona główna wydawnictwa Novae Res
 


Na koniec umieszczę cytat, jaki znajduje się w książce na stronie 81

Zwierzęta jedzą po to, by żyć. Współczesny człowiek, szczególnie Europejczyk i Amerykanin, zdaje się żyć, aby jeść.

Marek Konarzewski

Co sądzicie o tym zdaniu? Zgadzacie się czy macie odmienny stosunek?

14 komentarzy:

 1. Książka idealna dla mojego chłopaka:) bo dla mnie to raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka raczej nie dla mnie.
  A ten cytat jak najbardziej prawdziwy. Nie jemy tylko z głodu, ale i dla samej przyjemności jedzenia. A potem masz.... epidemia nadwagi..

  OdpowiedzUsuń
 3. Cytat, który przytoczyłaś podoba mi się, jest jak najbardziej prawdziwy. Ludzie jedzą o wiele za dożo, niestety:-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym jedzeniem to prawda. Świetny cytat.

  OdpowiedzUsuń
 5. powiem szczerze, że też się z nim zgadzam - jemy dla przyjemności, a gdy tyjemy narzekamy, jednak jeść nie przestajemy :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękujemy za pierwszą recenzję i zapraszamy zainteresowanych na stronę autora, na której znajdziecie bardzo ciekawe publikacje popularnonaukowe, które zamieszczane były w takich czasopismach jak 21 Wiek. :) ---> www.krzysztofpochwicki.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi jak propozycja, nad którą można podumać ;) sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książką nie dla mnie, szczerze mówiąc jakoś nie ciągnie mnie do takich tematów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna recenzja, a problem jest naprawdę poważny

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam. Bardzo mi miło, że ukazała się bezstronna recenzja. Zastrzeżenie mam małe - cytat: „Cywilizacja traw” jest książką, z którą warto się zapoznać i niech tytuł was nie myli, bo tak naprawdę ma on niewiele wspólnego z treścią.
  Ależ tytuła to właśnie kwintesencja głównego przesłania mojej książki! Otóż staram się wykazać, sięgając po wiedzę i argumenty z różnych dziedzin, że stworzyliśmy cywilizację uzależnioną od traw. Książka jest interdyscyplinarna i na pewno trudno uznać ją za stricto botaniczną:)
  Zachęcam do spojrzenia tu: http://www.facebook.com/messages/100000450430039#!/CywilizacjaTraw
  i tu:
  http://krzysztofpochwicki.pl/

  Pozdrawiam - Krzysztof Pochwicki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi panie Krzysztofie, że moja opinia jeżeli chodzi o tytuł odbiega od pana przesłania, ale ja niestety wyraziłam swoje odczucia dotyczące treści i tytułu. Chociaż przekaz jest zrozumiały do dla mnie okazało się plusem to, że skupił się pan na tak wielu dziedzinach a nie na samych tytułowych trawach. Dużo by o tym pisać.
   Cóż napisałam to co wydało mi się odpowiednie do moich odczuć i spostrzeżeń. Być może inna osoba spojrzy na treść i tytuł inaczej niż ja. pozdrawiam

   Usuń
  2. Ok:) Tak jak nie istnieje (ponoć) obiektywny historyk, tak i nie istnieje (na pewno!) autor obiektywny w stosunku do własnych dokonań. Znaczy zachęcam wszystkich do lektury "Cywilizacji traw" i gratuluję bloga z pomysłem.

   Usuń
  3. Muszę dodać, że tytuł jest bardzo chwytliwy i na półce przykułby moją uwagę.

   Usuń
 11. lubię książki interdyscyplinarne, więc pewnie chętnie bym po nią sięgnęła... póki co trudno mi się wypowiadać na ten temat, a cytat ma w sobie coś prawdziwego, choć niestety trudnego

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga