1 kwi 2014

KRUCJATA

Autor: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Egmont
Premiera: luty 2014
Zakon Ciemności t.II
Moja ocena: 3/6
Z Europy do Ziemi Świętej wyrusza dziecięca krucjata prowadzona przez charyzmatycznego przywódcę. Luca Vero, członek tajnej organizacji o nazwie Zakon Ciemności, której zadaniem jest szukanie znaków zwiastujących nadejście końca świata, musi sprawdzić, czy wyprawa ma szanse powodzenia. W dochodzeniu pomagają mu przyjaciel Freize oraz dwie odważne dziewczyny – Izolda i Iszraq. źródło


Luca, Izoldę i ich towarzyszy poznałam w książce "Odmieniec", pierwszym tomie cyklu "Zakon Ciemności". Teraz nadszedł czas, aby ponownie wgłębić się w ich losy.

Luca, Freize  i brat Piotr nadal wędrują i poszukują znaków świadczących o zbliżającym się końcu świata. Izolda i Iszrak towarzyszom inkwizytorowi. Wszyscy zatrzymują się w małej mieścinie Piccolo, aby przenocować i ruszyć do kolejnego obranego celu. Jednak zostają na dłużej w  nadmorskiej miejscowości, gdyż dociera do niej tajemnicza dziecięca krucjata. Setki dzieci prowadzonych jest przez nastoletniego chłopaka - zmierzają do Jerozolimy. Jak twierdzi wybraniec boży - morze ma się przed nimi rozstąpić... Luce zamierza zbadać bliżej dziecięcą krucjatę, a nawet ma w planie ruszenie wraz z nią w dalszą podróż. Dzieje się jednak coś strasznego - dużo ludzi i  dzieci traci życie przez wielką falę... To jednak dopiero początek kłopotów, które czekają piątkę wędrowców.

"Krucjata" książka, przy której miałam nadziej spędzić miłe chwile - niestety strasznie się wynudziłam, a czytanie mnie nie porwało, wręcz sprawiało trudności. 

Autorka bardzo powoli rozkręca akcję - flegmatyczne tempo niestety jest mocno odczuwalne.  Wydarzenia są dopracowane w szczegóły, niestety są też mało wciągające, zaskakujące. Można im nadać miano proste, bez polotu. 
Podczas czytania bardzo często natrafiałam na opisy flirtów, ukradkowych spojrzeń, chwil  pełnych zazdrości - w sumie, są to mało istotne elementy dla treści, gdyż twórczyni opowieści nie skupia dużej uwagi na wątkach miłosnych, romantycznych, a przez takie opisy nie tylko spowalnia wydarzenia, ale także przynudza.

Pisarka nie skupia się także na jednym zdarzeniu lecz porusza kilka interesujących wątków, które na szczęście  w dużej mierze doprowadza do końca - to akurat jest plusem powieści. Dzięki temu treść jest wydłużona, ale nie przeciągana na siłę, a bohaterowie poprzez różne, trudne sytuacje -  bardziej dorośleją.

Kreacja fikcyjnych postaci jest średnia - w sumie poznajemy ich przeszłość, ale tak naprawdę jeszcze dużo jest do odkrycia. Zarys charakterów - tym razem jest bardziej wyostrzony, łatwiej wyrobić sobie opinie na temat fikcyjnych postaci i wybrać tę bardziej lubianą.
Narracja nie obejmuje jednego bohatera - lecz każdego po trosze. Jest to też posunięcie godne plusa.

Względem "Krucjaty" mam bardzo mieszane odczucia. Książka w dużej mierze mnie rozczarowała, nie było wielu momentów, które mnie wciągnęły lub zachwyciły . Podczas czytania także mocno się wynudziłam. Niestety bardziej lubię książki z dynamiczną akcją. 
"Krucjatę" mogę polecić osobom, które lubią wolną akcję, powieści historyczne lub twórczość Philippy Gregory.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości pani Katarzyny i wydawnictwa Egmont.

Książka bierze udział w wyzwaniu Klucznik

16 komentarzy:

 1. Czytałam "Odmieńca" i mnie niestety rozczarował. Wątpię, czy sięgnę po kontynuację... Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza część mi się podobała, więc i tę przeczytam, ale trochę się niepokoję :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że druga część jest gorsza od Odmieńca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uuu...
  Widzę, że nie bardzo książka przypadła Ci do gustu.
  Tak czy owak - i tak bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie "Krucjata" podobała się bardziej niż "Odmieniec", ale to zależy od gustu ;)
  Zapraszam do siebie na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, to jednak nie dla mnie : /

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo, wychodzi na to,że tylko mi Krucjata bardzo się podobała?;) a to coś nowego ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię powieści historyczne, a opis mnie wciągnął :) mam nadzieję, że nie są to tylko pozory i całość równiez będzie warta poświeconego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkods, że akcja jest mało dynamiczna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tradycyjnie mam ochotę na Gregory i tradycyjnie nic z tym nie robię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie się spodobała i oczekuję kolejnej części.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na początku myślałam ,że taka fajna książka , ale tylko 3 punkty na 6 u Ciebie ? Szkoda się za nią widocznie zabierać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dopisałam Cię do listy uczestników wyzwania "Czytam Fantastykę II"

  Zgłoszenie pozostawiłaś pod odsłoną ubiegłoroczną, zamiast tą z 2014 roku. Link do strony głównej wyzwania to: http://magicznyswiatksiazki.pl/czytam-fantastyke-2014/
  Zmienił się też nieco baner, więc prosiłabym o podmianę na aktualny. Link do grafiki http://magicznyswiatksiazki.pl/wp-content/uploads/2013/12/CF-2014-logo.png

  Od dnia dzisiejszego możesz podsyłać linki do recenzji książek przeczytanych od momentu dołączenia do wyzwania :)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie przeczytam, ale najpierw muszę przeczytać pierwszą część - a mam nadzieję, że szybko to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 15. no, są trupy :D jak najbardziej się zalicza.
  nic nie czytałam jeszcze Gregory, ale mam juz Czarownicę - za jakiś czas przeczytam, zobaczę co ona potrafi :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga