16 kwi 2014

MGŁA

Autor: James Herbert
Wydawnictwo: Książnica
Premiera: 2010 (1975)
Moja ocena: -5/6
Niespodziewane trzęsienie ziemi obraca małe angielskie miasteczko w gruzowisko. Z powstałego w centrum rozłamu ulatnia się tajemnicza żółta mgła. Wkrótce okazuje się, że wywołuje ona zarówno u ludzi, jak i zwierząt ataki niepohamowanej agresji, a szanowani obywatele zaczynają popełniać coraz to ohydniejsze zbrodnie. Bezradne władze pokładają nadzieję w Johnie Holmanie, jedynym człowieku odpornym na działanie niebezpiecznej substancji.źródło


Twórczość Jamesa Herberta nie jest mi obca, do tej pory miałam okazję przeczytać dwie jego książki. Jedną z nich była powieść "Jonasz" a drugą "Ocalony". Obie powieści były przepełnione dreszczykiem i bardzo mi się podobały. Nic więc dziwnego, że sięgając po książkę "Mgła" byłam ciekawa opisanej historii. 
Mała ciekawostka, powieść po raz pierwszy została wydana  w 1975 r.

Tak jak z opisu na okładce wynika, powieść zaczyna się od trzęsienia ziemi w angielskim miasteczku. Skutkiem poruszenia się ziemi była wielka szczelina, która pochłonęła ludzi i budynki, jednak to nie koniec. Z pęknięcia wydobyła się mgła, która miała bardzo zły wpływ na żywe istoty, otóż atakowała mózgi. Ludzie i zwierzęta dopuszczały się masakrycznych czynów. Jedynym człowiekiem, który miał styczność z mgłą i przeżył, a także uodpornił się na nią, był Holman - to właśnie po części w jego rękach spoczywa ocalenie ludzkości.
Czym jest ta mgła? Kto ją stworzył i dlaczego?

"Mgła" jest pełna grozy, makabrycznych opisów, jednym słowem  treść jest przerażająca. Bohaterów w powieści mamy sporo i każdy z nich odgrywa mały, ale ważny epizod w całości. Jednym,  który zostaje na dłuższą metę, a zarazem jest głównym bohaterem to Holman, który ma ważną rolę do odegrania. Niestety musi stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu, a jego życie jest ciągle zagrożone. Postać Holmana jest dość dobrze przedstawiona nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym.

Narrator jest wszechwiedzący, ale nie jest nim żadna osoba z powieści - wie o ważnych wydarzeniach wszystkich bohaterów, wybiera te, które stają się bodźcem do popełnienia zbrodni, bardzo dokładnie je przedstawia - niektóre fragmenty są przerażające i szczegółowe. 
Autor bardzo długo trzyma czytelnika w niepewności. Do samego końca trudno orzec, czy Holmanowi i osobom postronnym, którzy mu pomagają uda się pokonać tajemniczą i wyniszczającą mgłę. 

Treść w dużej mierze porusza tematy związane z genetyką, mikrobiologią lub innymi dziedzinami nauk, fakt, że w tej chwili  badania naukowe są bardziej rozwinięte, to jednak podczas poznawania treści trzeba wziąć pod uwagę "wiek" powieści. Ciekawym momentem był dla mnie opis samolotu, który uderza w budynek i się rozbija. Moim pierwszym skojarzeniem były wydarzenia ataku na Amerykę w 2001 roku.
Książka nie jest łatwa, gdyż porusza wiele trudnych tematów, odbiega też wydarzeniami, stylem oraz treścią od książek autora, które do tej pory przeczytałam, ale na swój sposób jest bardzo interesująca i dająca do myślenia.

Herbert nie pisze prostym językiem - jego styl jest plastyczny i typowo literacki. Potrafi wykreować świat pełen okrutnych czynów. Wydarzenia mają charakter bardzo realistyczny, nie ma w nich sztuczności czy drętwości. Wydarzenia są bardzo dobrze dopracowane, opisy dopieszczone i wydarzenia, które łączą się w jednolitą całość. Treść zaciekawia i wciąga do swojego mrocznego świata.

Powieść pomimo ciekawej treści niestety nie jest przeznaczona dla wszystkich. Przede wszystkim osoby młode i wrażliwe nie powinny sięgać po książkę. Treść zawiera wiele ostrych, okrutnych i dokładnych opisów zbrodni, jest pełna krwi i przemocy. Osoby starsze, bardziej odporne mogą bez ograniczeń poznać historię tajemniczej mgły.

Tak więc sięgając po powieść "Mgła" trzeba być przygotowanym na dużą dawkę przemocy, okrucieństwa, krwi i niepewności. Oczywiście książkę polecam osobom, które lubią takie klimaty.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty i Grupy Wydawniczej Publicat

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Ocalić od zapomnienia
Klucznik 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga