21 kwi 2014

NIESKOŃCZONOŚĆ

Autor:  H.J Rahlens
Wydawnictwo:  Egmont Polska
Premiera: listopad 2013
Cykl: Poza czasem
Moja ocena: +5/6
Jest rok 2264. Mroczna Zima już minęła. Średnia długość życia to sto pięćdziesiąt lat. Większość prac wykonują roboty. Ludzie posługują się mózgołączem, które pozwala im na zapisywanie wspomnień w globalnej bazie danych. Zaimek osobowy „ja” wyszedł z użycia. W tym stechnokratyzowanym społeczeństwie miłość jest czymś niepożądanym. źródło


Ostatnio zasiedziałam się we współczesnym świecie - czas wyruszyć do przyszłości.

Mamy rok 2264. Poznajemy Finna Nordstroma - dwudziestosześcioletniego historyka i tłumacza martwego języka niemieckiego, który dostaje pamiętnik nastolatki z XXI wieku, aby go przetłumaczyć. Finn jest bardzo zafascynowany wpisami... W późniejszym czasie dostaje propozycję wypróbowania nowej gry - dzięki której ma przenieść się do przeszłości, aby poznać jak żyli ludzie w XXI wieku. Podczas tej próby - wędrówki spotyka właścicielkę pamiętnika...

Czy oby na pewno Finn bierze udział w grze?

Finn jest bardzo ciekawym bohaterem, żyje w świecie, w którym można mutować ludzi, podróżować nowoczesnymi maszynami i gdzie roboty wykonują wszystkie podstawowe czynności. Gdy go poznajemy - jest po tragedii rodzinnej. Praca nad pamiętnikiem przywraca go do żywych, a spotkania z dziewczyną z XXI wieku - nadają mu sens życia. Finn jako jeden z nielicznych poznaje smak miłości. Jednak czy jest dla niej w stanie poświęcić wszytko?

Finn jest narratorem historii - to on opowiada swoje przeżycia i wydarzenia jakie mają miejsce. Dzięki temu bardzo szybko zżyłam się z jego losami, z dużym napięciem poznawałam jego historię. Narracja jest dość ciekawa, gdyż nasz bohater nie zawsze wypowiada się w pierwszej osobie - jest to dość interesująca forma.
Bardzo szybko polubiłam Finna, który jest naprawdę sympatyczną postacią i trzymałam kciuki za powodzenie jego misji - mając nadzieję na dobre i szczęśliwe zakończenie.

Sięgając po książkę nie spodziewałam się nazbyt wciągającej historii, bałam się nawet tego, że jej czytanie może być męczące i co gorsze nudne. Jakim zdziwieniem było dla mnie, gdy okazało się, że powieść mnie wręcz urzekła. "Nieskończoność" nie należy do książek wielkich kategorii, ale jest naprawdę bardzo ciekawa, wciągająca i pełna emocji.

Już poznając pierwsze rozdziały miałam trudności z odłożeniem książki na półkę i przerwaniem czytania. Po pierwsze styl autorki jest bardzo lekki. Rahlens potrafi wykreować fikcyjny świat, który zaciekawia. Pisarka potrafi stworzyć wspaniały klimat, pobudzić wyobraźnię czytelnika i wręcz zabrać go do swojego świata. 

Dobrze przedstawiła głównego bohatera - troszeczkę mniej szczegółowo obrysowała inne postacie, ale to taki mały minus tej historii. Bardzo dobrze idzie jej wzbudzanie emocji - podczas czytania przez cały czas zastanawiałam się czy naszym bohaterom się uda? Czy dwa odległe światy (przyszłość i przeszłość) mogą się połączyć? Jakby tego było mało autorka zaskakuje końcowymi rozdziałami, tworzy napięcie i niepokój o dalsze losy Fina i zmienia narratora.

"Nieskończoność" w dużej mierze jest skupiona na wątku romantycznym, miłosnym, ale nie jest on słodki ani łatwy. Bohaterowie, a przede wszystkim Finn,  mają wiele przeszkód do pokonania oraz trudne decyzje do podjęcia.

Innym elementem powieści, który mnie mocno zaciekawił jest przyszłość widziana oczami autorki. Każdy ma swoje wyobrażenie przyszłości, a świat pokazany przez pisarkę jest dość interesujący i troszeczkę zagadkowy.

Sięgając po książkę "Nieskończoność" trzeba być przygotowanym na miłą i wciągającą historię, która ma w sobie elementy zaskoczenia. Nie zaprzeczę, że opowieść jest dość naciągana, chwilami bardzo słodka i prosta - jednak mi to nie przeszkadzało. Już dawno nie spędziłam tak przyjemnych chwil, podczas czytania powieści. Książkę przeczytałam w błyskawicznym tempie i żałuje, że to już koniec historii Fina i jego podróży. 

Od siebie polecam, aczkolwiek wiem, że nie dla wszystkich treść okaże się tak wciągająca i pochłaniająca  tak jak dla mnie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Katarzyny i wydawnictwa Egmont

Książka bierze udział w wyzwaniu: 
Klucznik
Czytam fantastykę


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga