24 lut 2017

CHŁOPAK, KTÓRY CHCIAŁ ZACZĄĆ OD NOWA

Autor: Kirsty Moseley
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Premiera; 15 luty 2017
Cykl: Fighting to Be Free tom 1
Stron: 384
Czasem pragniemy zamazać swoją przeszłość i życie zacząć od nowa. Z nowymi możliwościami i szansami. Pomimo prób i starań czasem przeszłość i tak nas dopada i tylko od nas będzie zależało jak postąpimy. 
Jamie miał szansę zacząć od nowa. Wyszedł z poprawczaka, znalazł pracę oraz dziewczynę, o której nawet nie marzył. Miał szanse, ale ją zaprzepaścił, gdyż ma dobre serce. Gdy się dowiedział, że matka, z którą niestety nie żył w dobrych stosunkach - ma kłopoty, nie potrafił przejść obojętnie. Aby spłacić jej długi wrócił na drogę przestępstwa - wrócił do świata, w którym kiedyś żył.
Ale czy ten powrót do dawnego życia nie przyniesie mu zguby?
Ellie jest popularną dziewczyną w szkole. Przez długi czas chodziła z Milesem, jednak miała dość jego nacisków i zakończyła związek. Choć chłopak nie może się z tym pogodzić. Ellie spotyka Jamiego w  barze, spędzają ze sobą upojną noc i na tym miało się to skończyć. Jednak ich znajomość przemieniła się w coś poważnego.
Czy ich związek ma szansę przetrwać?

Autorka w powieści przedstawiła dwa przeciwstawne światy. Jeden należny do Jamiego, chłopaka, który miał trudne dzieciństwo, który od młodych lat otaczał się w kręgu przestępców, który został skazany za morderstwo. Oraz świat Ellie dziewczyny z dobrego domu, która miała kochającą rodzinę, przyjaciół oraz szczęśliwe dzieciństwo. Bohaterowie różną się a zarazem są podobni do siebie. Bardzo szybko rodzi się między nimi wieź, która niestety może być przerwana przez przeszłość chłopaka.
Literatka zastosowała dwufazową narrację, dzięki temu miałam wgląd w życie głównych bohaterów. Dominującym narratorem jest jednak Jamie i to o jego posunięciach dowiadujemy się najwięcej. 

Autorka ciekawie wykreowała bohaterów, ale postawiła na łagodną ich odsłonę i w sumie wyszli bez "życia". Ellie jest trochę za bardzo ufna. Ze spokojem przyjmuje wszytko co mówi jej Jamie o sobie. Nie zważa na to, że wiążąc się z chłopakiem może mieć kłopoty. Natomiast Jamie niby jest osobą, o której krążą legendy, a jakoś nie zauważyłam jego "złej" strony.

Fabuła nie jest zła, ale wiele wątków, momentów jest potraktowanych dość pobieżnie, być może dlatego, że autorka postawiła na szybkie tempo akcji. Przez to też zgubił się klimat i nie utworzyły się emocje w trakcie czytania. Z tymi emocjami to odrobinę poskąpiłam, gdyż jest zdecydowanie napięcie. Taki niepokój tworzy się poprzez postać Jamiego, który swoim zajęciem wzbudza nerwowość. Przez większość czasu odczuwałam ciszę przed burzą, aż w końcu się doczekałam.

Autorka pisze prostym i lekkim stylem, więc czytanie jest szybkie i nie męczy. Minusem jej stylu, jest zapominanie, że czasem potrzebne jest doszlifowanie ważniejszych elementów. Plusem, że nie tworzy zbędnych opisów, oraz że nie skupia się za  wzajemnych zachwytach wyglądu bohaterów. Za plus mogę uznać, że twórczyni nie tworzy scen łóżkowych, które ostatnio są bardzo popularne w powieściach dla młodzieży. Obrysowuje tylko zarys takich momentów.

"Chłopak, który chciał zacząć od nowa" to powieść z ciekawym pomysłem, lecz lekkim niedopracowaniem. Książkę czyta się szybko, ale brakuje jej iskry, która rozpaliłaby większe zaciekawienie. Zakończenie jest ciekawe, więc zapewne sięgnę po kolejny tom, gdy będzie dostępny.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga