6 maj 2013

"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" - Anna Zachorowska

Autor: Anna Zachorowska
Tytuł: Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa
Rodzaj literatury: Literatura dziecięca 
Wydawca: Novae Res, 2013 
Format: 148x240mm, oprawa twarda, kolorowe ilustracje 
Wydanie: Pierwsze 
Liczba stron: 128"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" to zbiór kilku opowieści w formie wierszy, dla dzieci.  Bohaterami opowieści jest rodzina wróbelków.


Wiersze zawarte w książeczce są pouczające, poruszające przyziemne tematy i problemy. Forma jaką obrała autorka nie jest lekka i nie pobudza wyobraźni dzieci, tak jak dłuższe opowiadania, dlatego książeczkę raczej poleciłabym dzieciom troszkę starszym. Każda z historii niesie za sobą morał, a ważniejsze rzeczy zostały podkreślone grubszą czcionką. Autorka kilkakrotnie zamieszcza rady od siebie, kierując je bezpośrednio do czytelnika.

W książeczce autorka używa wielu określeń potocznych, rzadziej używanych, którego znaczenia dzieci nie znają, i bardzo dobrym posunięciem i zarazem ułatwieniem dla rodziców jest wyjaśnienie znaczenia tych słów. Słownictwo użyte w historiach jest bogate, plastyczne i zmienne.

Opowieści mają formę wiersza. Nie są to jednak krótkie rymowanki, które szybko wpadają dzieciom do główek. Forma jest troszeczkę trudniejsza i nie każdemu dziecku niestety podejdzie pod gust.
Rysunki umieszczone w książce są delikatne, kolorowe i bardzo ładne. Są współczesne z zarazem bardzo klimatyczne i bajkowe.

Historię o Niponkach mogę polecić każdemu dziecku i rodzicowi, ale nie wiem czy wszystkim będzie  się podobała. Większą wartość i naukę wyniosą i zrozumieją dzieci starsze.

Tym razem nie ocenię bajki.  Ja oraz moje dzieci gustujemy w innych formach (opowiadania) i nie chce oceniać historii poprzez tamte kategorie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości  Pani Doroty i wydawnictwa
 

 

6 komentarzy:

 1. Ciekawa alternatywa. Polecę tę książeczkę kuzynce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że powyższa opowieść ma formę nierymowanego wiersza. Ciężko jest wtedy dzieciom zapamiętać daną historyjkę. Zastanowię się zatem jeszcze nad tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna dla mojej kuzynki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dla mnie. Poza tym nie przepadam za tego typu bajeczkami - pisanymi wierszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam, ciekawa pozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety moja córeczka woli prozę, wierszyki coś jej nie leżą. Sam jednak chętnie przeczytam chociażby z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga