2 maj 2013

"Odmieniec" - Philippa Gregory

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: Odmieniec
Wydawnictwo: Egmont Polska
Premiera: 8.05.2013
Seria: Zakon Ciemności"Odmieniec" jest pierwszym tomem rozpoczynającym nowy cykl "Zakon Ciemności", którego autorką jest Philippa Gregory, która ma już na swoim koncie inną, znaną serię. Dla mnie to pierwsze spotkanie z twórczością pisarki, jak i eksperyment z klimatami w jakich tworzy.Luca jest młodym inkwizytorem i dostaje rozkaz, aby pojechać do jednego z klasztorów i rozwiązać sprawę dziwnych zachowań sióstr. Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła starać się o spadek po ojcu, jednak jest ktoś kto pragnie zagłady dziewczyny. Gdy Luca rozpoczyna śledztwo, na jaw wychodzą różne, nietypowe zjawiska. Jak by tego było mało, to niejedyna sprawa nad jaką będzie pracował nowicjusz.


Czego spodziewałam się po książce: historii historyczno- fantastycznej, a co dostałam opowieść historyczno-kryminalną. Pomimo że książka gatunkowo całkiem odbiega od moich literackich upodobań, to jednak opowieść wciągnęła mnie w swoją historię.


Bohaterowie są ciekawymi postaciami, aczkolwiek młodzi wiekowo. Autorka wykreowała je w interesujący sposób. Już od początku automatycznie wyrabia się zdanie o poszczególnych osobach. Nie są to złożone postacie. Jeden z bohaterów przypadł mi szczególnie do gustu, gdyż jest zabawny, sprytny i patrzący na świat poprzez pryzmat doświadczeń. Nie zdradzę o jakiego mi chodzi członka ekipy.


Wątek kryminalny jest mocno zagadkowy, ale jednak za mało tajemniczy. Dość szybko domyśliłam się kto jest sprawcą zdarzeń, aczkolwiek kara jaka została wymierzona okazała się zaskoczeniem. Druga sprawa jaka ma rozwiązać Luca dotyczy wilkołaka. Też jest niestety szybka do rozszyfrowania.


Powieści historyczne nie są gatunkiem, który w szczególny sposób mnie pochłania. Jakoś trudno mi wcielić się w bohaterów z przeszłości i warunki w jakich żyli. Dlatego czułam rozdrażnienie w pewnych momentach. Na ogół treść jest dość skąpa emocjonalnie, a wątek romantyczny raczej ma dopiero swój zarodek.


Treść książki pochłania się bardzo szybko. Szczególnie pomocny jest w tym styl autorki i prosty, lekki język, który uprzyjemnia czytanie. Umożliwia tworzenie się klimatu tamtych lat. Książka nie męczy, a rozluźnia. Wydarzenia są rozciągnięte i cały ich bieg jest wolny, ale jakimś cudem nie odczuwa się nudy. Ogólnie nie doszukałam się zapożyczeń, które ostatnimi czasy często się trafiają.


Jeśli mam polecać "Odmieńca" to szczególnie osobom gustującym w klimatach historycznych, kryminalno-detektywistycznych. Lubiących się odprężyć i nie szukających ambitnych historii. Książka powinna także zaciekawić osoby, które gustują w innych klimatach. Mam dość pozytywne odczucia względem książki i skusze się na kolejny tom, gdy będzie już dostępny.


Moja ocena +4/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości

22 komentarze:

 1. Wydaje się być całkiem ciekawa, może się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może się skuszę, brzmi ciekawie. W nazwisku autorki, wkradła Ci się literówka, powinno być Gregory :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Gregory za jej powieści historyczne, i obawiałam się trochę Odmieńca, ale po uspokajających wyjaśnieniach Gosiarelli zdecydowałam, że jednak przeczytam, zwłaszcza, że recenzje są bardzo pozytywne:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Intryguje mnie ta książka, dlatego z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo lubię klimaty historyczne, bądź co bądź akcja mojej ulubionej książki dzieje się w XIX wieku :) po "Odmieńca" bardzo chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmmmm... może historia w takim wydaniu to lepsza droga ? :) sama nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, chętnie przeczytam:) O twórczości pani Gregory słyszałam w samych pozytywach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam zamiar przeczytać książki tejże pisarki, a przy okazji podszkolić się z historii. ;) Lubię powieści, które uczą. Co do wątków detektywistycznych/kryminalnych - nie wiem czy jestem ich zwolenniczką, bo nie czytam (na razie) tego typu książek. Mimo wszystko "Odmieniec" wydaje się ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię takie książki, dzięki za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka bardzo mi się podobała i niesamowicie wciągnęła w swój świat. Muszę się szybko zabrać za pozostałe książki autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie gustuje ani w klimatach historycznych ani w klimatach kryminalno-detektywistycznych, więc podaruje sobie tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka strasznie mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam dużą ochotę na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie przepadam za książkami, w których łatwo jest rozszyfrować wątek kryminalny czy różne zagadki... ale na książkę już tak zdążyłam się nakręcić, że i tak po nią sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 16. O tej ksiazce coraz głoscniej, nie moge sie doczekac kiedy i ja ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Szkoda rzeczywiście powieść historyczna wypadła by lepiej ale i ta książeczka znajdzie swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie miałam okazji jeszcze czytać ale mam w planach to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 19. glosno o tej ksiazke, ale po tym co czytam teraz bede musiala przeczytac cos z klasyki raczej by odreagowac:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Oj myślę, że mi się spodoba ta książka :) Muszę ją koniecznie przeczytać przed Krucjatą :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga