4 maj 2013

"Spóźniona kochanka" - Jane Juska

Autor: Jane Juska
Tytuł:Spóźniona kochanka
Wydawnictwo: Czarna owca
Premiera: luty 2013
"Spóźniona kochanka" jest powieścią, która wywołuje wiele sprzecznych emocji. Uczy, przestrzega, bawi i szokuje. Nie jest to erotyk, w pełnym znaczeniu tego słowa.

Jane mając sześćdziesiąt sześć lat wysłała ogłoszenie, do "New York Timesa",  w którym oświadcza, że pragnie spędzić niezapomniane chwile z mężczyzną. Dostaje wiele odpowiedzi. Jednak czy autorce taki krok wyszedł na dobre? Co tak naprawdę skłoniło ją do podjęcia takiego działania?


Powieść to nie tylko opowieści dotyczące przeżyć erotycznych w drugiej połowie życia. Autorka  cofa się pamięcią do swojej przeszłości i opowiada jak wyglądało jej dzieciństwo i młodość. Nie ubarwia faktów, pisze nawet o zdarzeniach dość zaskakujących, niestosownych, ale mających miejsce w jej przeszłości. W dużej mierze pozwala to czytelnikowi zrozumieć postępowanie autorki. Nie było jej lekko, ale fakt, gdy była młoda świat rządził się innymi zasadami.

Dla mnie, osoby młodej, przekonanej, że życie seksualne kończy sie w pewnym etapie, opisane wydarzenia były szokiem , jak i za razem nauką i pocieszeniem. Były momenty, w których postępowanie autorki było wręcz karygodne, sama sprowadzała na siebie upokorzenie. Były też i takie, gdzie miałam ochotę powiedzieć: "Kobieto, na jakim ty świecie żyjesz?"

Interesującym etapem powieści, są doświadczenia bohaterki jako nauczycielki. Jej metody były dość ciekawe. Bardziej rażącym etapem są jej obowiązki rodzicielskie, względem syna.

Książka napisana jest językiem, który bezpośrednio trafia do czytelnika. Czasem wyrażenia są wulgarne, ale nie rażą. Treść pochłania, zaciekawia, szokuje i bawi. Książka świadczy także o odwadze autorki, bo niewiele osób zdecydowało by się na opisanie swojego życia - trudnych momentów, popełnionych błędów, i co najważniejsze doświadczeń seksualnych, tych w młodym jak i starszym wieku.

"Spóźniona kochanka" to książka, z którą powinna zapoznać się każda kobieta. Powieść uczy i niesie za sobą morał. Jaki sami musicie się dowiedzieć. Osobiście polecam.

Moja ocena 5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości
 

12 komentarzy:


 1. Czytałam już jedną, także bardzo pozytywną recenzję na temat tej książki. Już wtedy wpisałam tę pozycję na listę książek, które bardzo chcę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem, czy to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo dość wysokiej noty, ja sobie książkę daruje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki, które wywołują taką paletę emocji. Już jest na mojej ważnej liście

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam trochę mieszane uczucia, co do tej książki, gdyż z jednej strony wydaje się to interesująca powieść, lecz z drugiej nie jestem do końca do niej przekonana. Może jakby główna bohaterka była nieco młodsza, to wtedy bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm, może i jest to pouczająca, niebanalna książka, ale raczej nie dla mnie. Obawiam się, że jestem jeszcze za młoda na tę powieść. Rodziny nie mam, tego typu wrażeń nie szukam, wiec sobie na razie odpuszczę. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm po przeczytaniu Twojej recenzji mam mieszane uczucia i sama nie wiem czy mam ochotę poznać bliżej tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jednej strony ta książka mnie przeraża, ze względu na wiek bohaterki, a z drugiej zaciekawiła mnie. Pewnie zaciekawienie wygra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To już druga recenzja tej książki którą czytam w ostatnim czasie i znów kojarzy mi się ta powieść ze "Spóźnionymi kochankami" Whartona. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi dosyć ciekawie, czemu nie...:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja tam lubie gdy w ksiazkach sa wulgarzymy, przeciez to rzecz ludzka :) chetnie zapoznam sie z ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka przypomina mi powieść Williama Whartona pt. "Spóźnieni kochankowie". Podobna tematyka.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga