23 mar 2014

POZA CZASEM

Autor: Alexandra Monir
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: styczeń 2014
Moja ocena: -4/6
...Michele zaczyna prowadzić podwójne życie, próbując zachować równowagę pomiędzy swoim współczesnym, szkolnym życiem a ucieczkami w przeszłość. Kiedy jednak dokonuje straszliwego odkrycia, musi udać się w podróż w czasie, by uratować chłopaka, którego pokochała i zakończyć poszukiwania, które zdecydują o jej losie. źródło


Nie jestem fanką powieści o podróżach w czasie, ale książka "Poza czasem" kusiła mnie od momentu pojawienia się w zapowiedziach.

Michaele mieszka w Kalifornii, prowadzi życie normalnej nastolatki - ma kochającą mamę, dwie przyjaciółki i leczy się z rozstania z chłopakiem. Jednak jej życie ulega zmianom, gdy mama ginie w wypadku, a ona musi przenieść się do dziadków, których nigdy nie poznała. W rezydencji Windsorów, przegląda rzeczy swojej mamy i tam trafia na tajemniczy kluczyk, który otwiera wszystkie drzwi i przenosi w przeszłość. Od tego dnia Michele zaczyna swoją przygodę i podróżuje w czasie. W przeszłości poznaje chłopaka, w którym się zakochuje...
Niestety jej pojawienie się w przeszłości zmienia jego przyszłość...
Michaele ma także okazję poznać swojego ojca...

"Poza czasem" to kolejna powieść dla młodzieży przepełniona miłością i poświęceniem. Początkowo czytałam książkę z dużym zainteresowaniem, jednak po przeczytaniu jednej trzeciej, to się zmienia. Autorka w pewnym czasie zmienia treść na bardzo płytką i prostą. Rytm powieści jest bardzo nierówny, są momenty, w których akcja rozwija się powili, bardzo klimatycznie i nagle autorka przyśpiesza, robi szybkie uniki, wydarzenia nabierają tempa ...i nagle zwalnia. Podczas czytania jest to frustrujące i treść też traci na wartości.

Głównym wątkiem jest związek Michaele z chłopakiem z przeszłości i na tym autorka najbardziej się skupia, ale poznajemy także innych bohaterów, którzy mają swoją małą rólkę w treści. Kreacja postaci jest słaba, bardzo słaba. Trudno mi jest ich opisać, ponieważ niewiele o nich mogę powiedzieć. Autorka więcej czasu poświęciła na opisanie strojów czy wyglądu budynków z przeszłości, aniżeli na przedstawieniu głównych postaci. Tak też postąpiła z wątkiem miłosnym - bardziej skupiła się na przeskokach w czasie, aniżeli na romantycznej stronie tego związku.

Czytanie jest szybkie - książka na jeden dzień. Autorka ma lekkie pióro, pisze młodzieżowo i wykorzystuje narrację jednoosobową w czasie przeszłym. Głowna bohaterka jest osobą opowiadającą swoje przeżycia, ale czytelnik jest tylko słuchaczem, nie czuje tej historii.
Treść jest mało emocjonalna, nie wzbudza napięcia a z czasem staje się lekko monotonna. Jedynym zaskoczeniem jest zakończenie, wówczas autorka pięknie manipuluje czytelnikiem, zaskakuje i wprawia w osłupienie. Gdyby cała powieść utrzymana została w stylu końcowym, wówczas książka miałaby większą wartość.

Tym razem zwrócę uwagę na oprawę graficzną książki. Otóż wydawnictwo postarało się - okładka piękna, przyciągająca uwagę, czcionka duża, ułatwiająca czytanie oraz pięknie a zarazem delikatnie przyozdobione strony.

Podsumowując - "Poza czasem" przeczytałam szybko, ale nie zachwyciła mnie . Treść ma w sobie troszeczkę magii literackiej, ale jest mało dopracowana. Podczas czytania czuje się niedosyt, brakuje klimatu a przede wszystkim niewidzialnej linii łączącej czytelnika z bohaterką.
Nie zniechęcam do książki, ale i nie szczególnie polecam.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Grunt to okładka i Klucznik

17 komentarzy:

 1. Jak zwykle moją uwagę przykuwa okładka. I postanowiłam wcześniej, że kiedyś przeczytam. Choć teraz jakoś specjalnie mi się nie spieszy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze,że mam tę pozycję u siebie :-)
  Świetna recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś miałam ogromną ochotę na tę książkę - teraz moje chęci nieco się zmniejszyły :/
  Choć twoja recenzja przyciąga!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm, chyba mam dość 'nijakich' książek, ostatnio często na takie natrafiałam. Odpuszczę sobie na razie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. hipnotyzująca okładka , szkoda ,że taka niska ocena w porównaniu do oczekiwań .. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię dobre książki o przenoszeniu się w czasie, więc tę niestety, ale sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi właśnie bardzo się podobała, moim zdaniem cały czas miała świetny klimat i dużo się działo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka nie wyróżnia się niczym specjalnym... czytałam - liczyłam na coś wiecej, a to takie byle co trochę jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że książka jest mało dopracowana.

  OdpowiedzUsuń
 10. O podróżach w czasie czytałam w "Trylogii czasu", i też na początku było ok, a później jakoś denerwowała mnie ostatnia część :) myślę, że z "Poza czasem" może być podobnie. Choć kto wie, jeśli nie przeczytamy to się nie przekonamy :D pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie będę się za bardzo za nią rozglądać, ale jeśli trafię przypadkiem to przejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurcze a mnie się na nią napaliło i już byłam gotowa pobiec i kupować, teraz jednak chyba się jednak zastanowię, skoro twierdzisz,że bywa monotonna, to nieee.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zaś bardzo lubię książki o podróżach w czasie, ale Twoja recenzja niezbyt mnie zachęciła do przeczytania tej książki. Chociaż skoro czyta ją się szybko, można spróbować się z nia zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award - więcej informacji u mnie na blogu. :)
   http://kto-czyta-ksiazki.blogspot.com/2014/03/liebster-blog-award.html

   Usuń
 14. /klucznik: +1 pkt za autor jest kobietą

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga