22 gru 2015

BEZCENNY DAR

Autor: Jim Stovall
Wydawnictwo: Replika
Premiera: 2014
Gatunek: literatura współczesna

wyd.2008
Zanim zabiorę się za opiniowanie książki "Bezcenny dar", która ukazała się nakładem wydawnictwa Replika, muszę wspomnieć, że utwór był już dostępny na naszym rynku lecz pod innym tytułem - "Spadek" wydanym przez wydawnictwo W Drodze.
Nie jest to typowa powieść, raczej opowiadanie, które ma na celu wytknięcie błędów i pokazanie najważniejszych rzeczy, które powinny towarzyszyć ludziom, w ich codziennych zmaganiach.


Opowieść poznajemy poprzez sprawozdanie Hamiltona, który odczytuje ostatnią wolę swojego przyjaciela...


Hamilton po śmierci Reda Stevensa odczytuje testament. Wszyscy otrzymują "kawałek" majątku zmarłego oprócz Janson - stryjecznego wnuka. Red zostawia Jansonowi dwanaście kaset, które ma obejrzeć przez rok, wówczas otrzyma swoją część spadku oraz bezcenny dar. Janson - rozpieszczony chłopaka - jest zaszokowany, ale w miarę upływu tygodni wykonuje powierzone zadania.
Po roku dowiaduje się czym obdarzył go Red Stevens.

"Bezcenny dar" to nietypowy utwór. Głównym jego celem jest pokazanie czytelnikowi czym jest docenianie wszystkich aspektów życia. Bohater musi nauczyć się pracy i zacząć ją doceniać, miłości, nauki, wartości pieniądza i jeszcze innych rzeczy. 
Autor wytykając "ślepotę" i obojętność ludzi nakazuje im wewnętrzną wędrówkę.

Historia jest ciekawa, aczkolwiek niestety nie mogę jej zachwalać. Główną przyczyną jest fakt, że nie poznajemy historii przez Jansona - nie wiemy jak wykonuje powierzone mu zadania, jakie zachodzą w nim zmiany. Jesteśmy poinformowani tylko jego postępami, a nie zmaganiami. Kreacja tego znaczącego osobnika jest słaba i trudno wczuć się w jego sytuację, a tym samy w pełni zrozumieć przekaz twórcy. 

Utwór daje do myślenia, czyta się go szybko, a styl pisarza bardziej pasuje to języka mówionego, a nie literackiego. Pomimo wszytko warto zapoznać się z opowiadaną historią i zmienić swoje postępowanie.

Na podstawie opisanej historii powstał film:

W filmie zajdziecie to, czego brakuje książce - czyli wydarzenia odczuwane przez głównego bohatera. Choć w ekranizacji jest wiele zmian, to film bardzo mi się podobał.

Obie wersje dobrze się uzupełniają, więc warto zapoznać się z książka i filmem.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga