10 gru 2015

NAJPIĘKNIEJSZE WIERSZE - Juliana Tuwima

Autor: Julian Tuwim
Wydawnictwo: Egmonat Polska
Premiera: grudzień 2015
Gatunek: poezja


Julian Tuwim to jeden z  najpopularniejszych poetów  dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znaną częścią jego twórczości są wiersze dla dzieci. Kto nie zna utworu "Lokomotywa", "Pan Hilary" czy "Słoń Trąbalski". Jednak twórczość Tuwima, to nie tylko wiersze dla najmłodszych. 

Wydawnictwo Egmont Polska zrobiła niespodziankę fanom twórczości Tuwima, ale i także tym, którzy są zainteresowani jego utworami i wydało pięćdziesiąt najpiękniejszych wierszy poety.

Tomik wydany jest w twardej okładce oraz kolorowej oprawie graficznej. Wybrane wiersze są o miłości, radości, strachu czy buncie. Czytając utwory Tuwima możemy zauważyć jak ciekawie i lekko poeta bawi się językiem - słowami.Osobiście nie jestem fanką poezji,bardzo rzadko czytam wiersze,  ale jeden utwór ze zbioru szczególnie przypadł mi do gustu. - "Nagłe spojrzenie". Jest taki czasowy, dogłębny i "bezpośredni". Zacytuje fragment;


"Ludzie baryły, ludzie zwierzęta,
Żerdzie, przedmioty poprzebierane,
Drewna chodzące, kto was opętał
Duchy kanciaste, śmiercią nękane?[...]"*Wiersze podzielone są na "grypy". Każda z nich ma indywidualną i dość zaskakującą nazwę.
Tuwim wykorzystuje w swoich wierszach podteksty, a słowa mogą mieć różne znaczenie. Utwory dla dorosłych nie są łatwe i nie zawsze można je zrozumieć, ale warto próbować. Tym co są bardziej wprawieni w poezję, szybciej zrozumieją sens słów, które wykorzystał autor.
Oprawa graficzna, wybór wierszy sprawiają, że czytanie nie jest nudne lecz klimatyczne, ma taki szczególny wydźwięk. Trudno jest mi opisać tomik, gdyż trzeba go przeczytać, aby zrozumieć.
Twórczość Tuwima była inspiracją dla wielu znanych ludzi, dlatego też warto poznać ją bliżej.


Julian Tuwim "Najpiękniejsze wiersze" sprawdzi się jako idealny prezent. Dla osób lubiących poezję, powyższa pozycja będzie niezwykłym rarytasem i ciekawą zdobyczą na półce.

Wiersze poznałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont Polska

* fragment wiersza "Nagłe spojrzenie" str. 61

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Klucznik

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga