13 gru 2015

KLUCZE

Autor: Adam Lang
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Premiera: wrzesień 2015
Gatunek: literatura młodzieżowa

Zrozumieć mężczyznę? Tego chyba nikt nie potrafi...Adam jest maturzystą, jednak jego głowę zajmują inne sprawy aniżeli nauka. Jest błyskotliwy, podoba się płci przeciwnej, ale jest też egoistyczny. Rani przyjaciół, dziewczyny, matkę. Swoje zachowanie usprawiedliwia "złymi genami", które odziedziczył od ojca...Ale czy na pewno wina leży po stronie genów?

"Klucze" to kolejna powieść, której miejsce wydarzeń to przede wszystkim głowa głównego bohatera. Przez większość część poznajemy wnioski, przemyślenia Adama. Dla kobiet poznanie toku męskiego myślenia może okazać się szokiem.
 Początkowo treść mnie bawiła, później irytowała, a na końcu niczego już nie czułam.
Po lekturze kołata mi po głowie jedno pytanie; Czy mężczyźni są naprawdę tacy płytcy? 

Książki młodzieżowe skupiają się przede wszystkim na problemach dziewczyn, które wchodzą w dorosłe życie. Tym razem czytelnik ma szansę poznać problemy  chłopaka.

Mam bardzo mieszane odczucia względem książki. Niestety nie odnalazłam się w "męskiej" głowie, może dlatego, że wiekowo jestem trochę starsza niż bohater, a młodzieńcze przygody już za mną! A może dlatego, że trudno pojąć męski tok myślenia. Książka jest potwierdzeniem, że kobiety a mężczyźni, to całkiem inna para kaloszy.

Plusem powieści jest wytknięcie przez bohatera (autora) błędów młodym dziewczynom, a nawet dojrzałym kobietom.  Czy faktycznie jesteśmy aż tak przewidywalne i naiwne? Warto się bliżej przyjrzeć i zastanowić się nad tym, ile autor ma racji, a co jest tylko domysłem.

Adam...hm trudny orzech do zgryzienia. Nie obdarzyłam go zbyt pozytywnym uczuciem. Bohater często mnie irytował, a rzadziej bawił. Fakt, że mężczyźni są egoistami, ale ów osobnik, dostał to na co zasłużył. Nie popieram taktyk, jakie obrały żeńskie bohaterki, bo w sumie nie bardzo wpłynęły one na zachowanie Adama, ale Maria, z tą osóbką mogłabym się dogadać. Natomiast babcia Adama - o "matko" - ta kobieta naprawdę potrafi doprowadzić człowieka do obłędu.

Tak jak pisałam - mam mieszane odczucia względem fabuły, ale jeśli chodzi o warsztat pisarski autora, to już inna kwestia. Twórca swoje dzieło komponuje w bardzo prosty sposób. Często bezpośrednio zwraca się do czytelnika. Przelewa na papier swoje obserwacje, przemyślenia i efekty analiz. Często opisane sytuacje, wywoływały uśmiech na moich ustach. Lang porusza kwestie dotyczące problemów z jakimi muszą borykać się nastolatki, a o których dorośli już zapomnieli.
Styl autora jest lekki w odbiorze, bardzo naturalny i niewymuszony.

Nie wiem czy mam polecać książkę, czy ją odradzać. Jest to udany debiut, powieść czyta się stosunkowo szybko, aczkolwiek fabuła czasem męczy. Opis z okładki jest w dużej mierze mylący, ponieważ sens treści jest całkiem inny. Sami musicie podjąć decyzję, czy chcecie poznać; Co chłopakom siedzi w głowach, a przynajmniej co siedzi w głowie Adama.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga