23 lis 2017

IT ENDS WITH US

Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo; Otwarte
Premiera ;Październik 2017
Stron: 360

Prawie w każdym małżeństwie zdarzają się nieporozumienia, dochodzi do sprzeczek, fochów i dąsania się...to rzecz normalna. Nie jest jednak normalne, gdy podczas kłótni dochodzi do rękoczynów...
Mamy dwudziesty pierwszy wiek i nie powinno już być przemocy domowej, a jednak istnieje. Wiele domów skrywa rękoczyny, do których mężowie doprowadzą. Osoby, które powinny być wsparciem, okazują się katem.
Osobiście podziwiam kobiety, które mają odwagę zostawić swojego oprawcę, które wybierają wolność choć nie jest im łatwo. Rozumiem też kobiety, które zostają i dają się poniżać, bić...miłość, wiara w poprawę męża, nadzieja trzyma je przy nich.
Hoover w swojej najnowszej powieści porusza temat przemocy domowej, jak pisze  - - jej matka też zaznała tego stanu, ale odważyła się na krok ku lepszemu.

Powieść "It Ends with Us" jest utworem wielowątkowym i wielo-czasowym.  W trakcie czytania śledziłam bieżące  losy Lily wcielając się w jej postać. Poprzez wspomnienia z pamiętnika miałam wgląd do czasów jej dzieciństwa. Do tego etapu, gdy ojciec pastwił się nad matką, ale także do chwil, które spędziła z Atlasem.
Atlas to postać, która w teraźniejszej historii Lily nie odgrywa głównej roli, ale jest znaczącym bohaterem.
Fabuła rozgrywa się w przeciągu kilkunastu miesięcy - literatka omija mniej znaczący okres dla bohaterki, aby skupić się na najważniejszym przesłaniu.

Kim jest Lily? Lili to młoda kobieta, która ma żal do ojca, za znęcanie się nad matką, która pragnie miłości i szczęścia w swoim  małżeństwie oraz marzy o kwiaciarni. Jest przekonana, że nigdy nie pozwoli mężczyźnie się uderzyć.
Swoje marzenie spełnia - zostaje właścicielką anty-kwiaciarni. Poznaje też neurochirurga Ryle`a, który nie angażuje się w stałe związki. Ale gdy  mężczyzna zakochuje się w Lily, zmienia swoje nastawienie do miłości i małżeństwa.
Pierwszy raz gdy Ryle uderza Lily jest przypadkowy...bardzo ją za to przeprasza. Drugi raz jest pod wpływem silnych emocji...Lily znajduje wytłumaczenie dla niego. Ale jak długo będzie mu wybaczać?

"To, że ktoś cię krzywdzi, nie oznacza, że możesz tak po prostu przestać go kochać. To nie czyny sprawdzają najwięcej bólu, lecz miłość. Gdyby czynom nie towarzyszyła miłość,  ból byłby trochę łatwiejszy do zniesienia"*

Powieści Hoover nie są słodkimi literackimi bajkami, są to historie z życia wzięte, choć w finałowej odsłonie czasem trochę ubarwione, aby dać nadzieję czytelnikowi, że może być lepiej. Uwielbiam twórczość tej pisarki a jej książki różnie na mnie działają. Tym razem nie odczułam silnych emocji - są kwestie na które już jestem uodporniona - ale fabuła jest poruszająca.
Początkowo jest bardzo romantyczna, ale później bohatera musi podjąć decyzję, która zmieni jej życie, która może sprawić, że jej serce pęknie na miliony kawałków.

"Czasem rodzice muszą przezwyciężyć dzielące ich różnicę i wykazać się odrobiną dojrzałości, zrobić to co najlepsze dla dziecka"**

Jeśli chodzi o powieść jestem nią urzeczona i zapewne fabuła ma jakieś minusy. Bohaterowie nie są idealni i zapewne ich kreacja też nie jest perfekcyjna, ale są interesujący, skradają serce i aż szkoda, że ich opowieść jest taka drastyczna.

Trudno jest oceniać książkę, która porusza tak trudną tematykę. Aby przekonać się o jej wartości najlepiej po nią sięgnąć. Ja kolejny już raz nie przespałam nocy przez powieść tej autorki, kolejny raz żałuje, że książkę mam za sobą, i kolejny raz mam gigantycznego kaca literackiego. 

* cytat str. 309
**cytat: str.334
Otwarte, wyd. 2017

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga