7 lis 2017

SEKRETNE ŻYCIE SAMOTNEJ LALKI - przed premierą

Autor: Jean Nathan
Wydawnictwo: W.A.B
Premiera: 8 listopad 2017
Stron: 430

"Sekretne życie samotnej lalki", to książka, która skusiła mnie tytułem. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest to biografia kobiety praktycznie nie znanej w Polsce  - Dary Wright .
Autorka Jean Nathan, która jako dziecko zaczytywała się w w książeczce "Samotna lalka" jako osoba dorosła postanowiła, wrócić do tej historii. Jak się okazało drukowanie bajki zostało wstrzymane. Chcąc nie chcą dziennikarka zainteresowała się życiem osoby, która stworzyła jej  powiedzmy "ulubioną" historyjkę.
"Sekretne życie samotnej lalki" to szokująca historia o kobiecie, która miała wiele talentów. Była aktorką, modelką, sama dekorowała sobie mieszkanie, szyła ubrania. Była uzdolniona pod wieloma względami. Do tego była niesamowicie piękna. Mężczyźni lgnęli do niej jak muchy do miodu, choć ona tego nie widziała. Była skromna, zamknięta w swoim świecie.
Największą jej pasją było fotografowanie, lubiła też bawić się w przebieranki i robić sobie zdjęcia( w dzisiejszych czasach zwiemy je selfie, a kiedyś były to autoportrety). Fotografie były cudne, artystyczne.
Niestety Dara Wright była dzieckiem w wyglądzie dorosłej kobiety,  żyła w fikcyjnym świecie. Nie radziła sobie z rzeczywistością...Pomimo sukcesu jaki odniosła była samotna...
Kto przyczynił się do upośledzenia emocjonalnego Dary Wright?

Biografia Dary Wright jest szokująca. Kobieta dożyła podeszłego wielu, ale została na świecie sama...towarzyszyły jej tylko lalki i misie. Dara tworząc książeczki dla dzieci  wyrzucała swoją samotność, swoje wydźwięki duszy. Tworząc historie dla dzieci spełniała swoje młodociane pragnienia.
 Dara była wychowywana przez matkę egoistkę i manipulantkę. Poznając historię byłam zbulwersowana  postępowaniem Edie (matki Dary) względem dzieci, a szczególnie tłamszeniem córki. Edie do ostatniego dechu była okropną kobietą.

Jean Nathan bardzo obszernie rozbudowała fabułę. Nie skupiła się tylko na samym życiu Dary, ale początkowo przedstawiła losy jej przodków oraz fragmentami znajomych, którzy ją otaczali. Im bardziej zagłębiała się w egzystencję Dary, tym więcej tajemnic wychodziło na światło dzienne. Tajemnice umysłu Dary, były mroczne...
Publikacja jest też zaopatrzona w zdjęcia Dary Wright, które ona sama sobie robiła. Dzięki temu poznając życie tak pięknej, utalentowanej i zagubionej kobiety mogłam zauważyć jej rozwijającą się fantazję, a także zagubienie.

Dodatkowo Nathan w treści w skróconej wersji przedstawia historyjki dla dzieci, które napisała Dara Wright, i którym sama zapewniła im grafikę. Jak na tamte lata Dara wykazała się ogromną kreatywnością. Była pomysłowa, a jej głowa była zapełniona fantastycznymi pomysłami.

Po zapoznaniu się z biografią, mogę rzec, że Dara Wright była niesamowitą kobietą. Piękną, utalentowaną, ale nie przygotowaną do życia. Historia jej egzystencji jest przerażająca. Jeśli Dara i jej matka miałyby żyć w obecnych czasach...nie przetrwały by tak długo na tym świecie. Dodatkowo utwierdziłam się w przekonaniu, że problem alkoholowy był i będzie "niszczycielem" ludzi, rodzin i karier.

Nie sięgam zbyt często po biografie i nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to dobra czy zła publikacja. Mogę jednak oznajmić, że jest to wciągająca historia o kobiecie, która żyła w swoim baśniowym świecie, która miała niesamowity talent, która pomimo sukcesu była samotna i zagubiona.
 Jest to opowieść o dziewczynce ukrytej w ciele dorosłej kobiety, która żyła fikcją.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości  Grupy Wydawniczej Foksal
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga