25 lis 2017

UKŁAD

Autor: Elle Kennedy
Wydawnictwo:  Zysk i S-ka
Premiera: luty 2016
Cykl: Off-Campus (tom 1)
Stron: 462

Na rynku swoją premierę miała już czwarta część cyklu Off- Campus. Seria wzbudziła wiele pozytywnych odczuć u czytelników. Dlatego też zdecydowałam się zmierzyć z książką tej autorki.

Głównymi bohaterami "Układu" są Hannah oraz Garrett. Kim oni są?
Studentami na pewno...
Hannah jest skromną studentką, której kierunek to muzyka, uczy się dobrze, ale ma pewien problem z chłopakami. Jako nastolatka została zgwałcona i choć przebolała to, ... to jednak czuje się "popsuta" (nie zdradzę dlaczego). Po tym incydencie miała chłopaków, nawet z nimi spała więc pomijając wspomnienia nie jest z nią tak źle.
Garrett gwiazda i kapitan drużyny hokeja, chłopak z skrywanymi tajemnicami i nie  pragnący stałych związków - tylko przelotne "romanse" (tak to nazwę). Jedynym jedynym celem jest zawodowstwo w hokeju.Utrzymuje dobrą średnią do czasu gdy oblewa jeden egzamin.
Gdy Garrett dowiaduje się, że Hanna wypadła piątkowo w teście prosi ją o korepetycje, których ona mu nie chce udzielić. Aż trafia na jej czuły punkt. Ona pomoże mu zdać poprawkę  a On pomoże jej zdobyć chłopaka, do którego wzdycha.
Jednak ( jak się zapewne domyślacie) sprawy się komplikują a bohaterowie zakochują się w sobie...
Co stanie na przeszkodzie ich związku?

Fabuła schematyczna - Prawda? Niestety lub stety książki z typu NA takie są opierają się na jednym schemacie. Mi osobiście to niezbyt przeszkadza, ale czasem kolejne "ksero" mnie nudzi. Tym razem mogę powiedzieć, że jednak fabuła jest na plus, dzięki...

...rewelacyjnym bohaterom. Hannah jest pyskata czyli taka postać jak lubię. Garrett na początku jest niedostępny a później zamienia się w bohatera " ze snów". Pomimo cukierkowych osobowości bohaterów właśnie dzięki ich przekomarzaniom czytanie staje się pochłaniające, wciągające i bardziej przyjemne. Bo gdy literackie postacie obdarzy się sympatią, czytanie jest o niebo przyjemniejsze.

...warsztatowi pisarki. Literatka pisze typowo młodzieżowym językiem, używa też bezpośredniego słownictwa ( choć nie lubię bezpośrednich określeń pewnych części ciała). Dzięki sposobowi w jaki tworzy Kelly w trakcie czytania odczuwa się klimat, wieź z bohaterami. Poznawanie fabuły jest błyskawiczne.

Literatka ma poczucie humoru i dialogi oraz niektóre sytuacje są nim zabarwione. Były momenty, że uśmiech gościł mi na twarzy. Pierwsza połowa jest bardziej komediowa, dopiero druga część fabuły jest poważniejsza i problematyczna.

Wady, wady... przede wszystkim emocje - a właściwie ich brak. Chwilami odczuwałam jakieś wibracje tych bardziej pozytywnych napięć, ale były odrobinę za słabe. Chwile, które powinny wzbudzić smutek, ucisk w gardle, żal - nie pojawiły się, choć były ku temu okazje. To największy minus książki.

Nie dziwię się, że większość czytelników pozytywnie ocenia powieść, gdyż jest to przyjemna lektura. Lekko napisana z sympatycznymi bohaterami w roli głównej ( oraz z dalszego planu). Niezbyt ckliwa, ale za to z poczuciem humoru za pasem.
"Układ" - jeśli gustujecie w trendzie NA warto zapoznać się z książka.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga