9 wrz 2012

Sklepik z marzeniami - Stephen King


Tytuł: Sklepik z marzeniami
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2002

  "Sklepik z marzeniami", to jedna z powieści S. Kinga, którą bardzo chciałam przeczytać. Gdy trafiła w moje ręce, byłam wniebowzięta. Rozpoczęłam czytanie i …

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku Castle Rock, gdzie  tajemniczy mężczyzna otwiera sklep. Można w nim kupić wszystko o czym tylko się marzy, za bardzo niską z pozoru cenę. Sprzedawca, za minimalną kwotę, pragnie w zamian przysługę. Mieszkańcy miasteczka skuszeni ofertą, bardzo chętnie odwiedzają sklep. Z czasem w miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a ludzie dostają lęków, co do zakupionych rzeczy w sklepie. Obawiają się ich kradzieży, lub zniszczenia. Życie mieszkańców ulega zmianie.

King charakterystycznie dla swojego stylu pisze długie wprowadzenie do powieści, dokładnie przedstawia postacie i wydarzenia. Wykorzystuje dużo opisów. Styl powieści nie należy do lekkich. Czyta się ją raczej dość ociężale.

Książka skupia się na dużej ilości bohaterów, ale nie tylko na ich czynach, ale i psychice. Bieg wydarzeń jest bardzo powolny. Chociaż podczas czytania odczuwa się zagadkowość,  to King zbyt długo rozciąga wydarzenia. Nawet najmniejsze zaciekawienie z czasem przestaje mieć znaczenie. Czytelnik w pewnym momencie czuje się zmęczony lekturą. Porusza także tematy religijne i walkę pomiędzy dwoma kościołami, ciekawość ludzi i fałsz jaki w sobie noszą.

Nie mogę powiedzieć, że temat jest oklepany. King  tworząc powieść miał dobry pomysł, jednak jak dla mnie, za bardzo przedobrzył i przeciągnął i nim dojdzie się do naprawdę ciekawych rzeczy, zniechęca się do dalszego czytania.

Gdy zabierałam się za czytanie książki, byłam nastawiona bardzo pozytywnie, jednak z czasem nie miałam siły jej dokończyć. Bardzo długo trwało mim dobrnęłam do ostatniej strony, jak by tego było mało, wydawnictwo udostępniło powieść w bardzo małym formacie i drobnym druku. Przynajmniej ja na takie trafiłam.

Jest mi ciężko napisać coś bardziej konkretnego, gdyż po powieści spodziewałam się czegoś innego. Przeczytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat, ale nie wiem czy były pisane ze wyglądu na dobrą renomę pisarza, gdyż ja mam całkiem odmienne zdanie. Chociaż piszę to z ciężkim sercem, nie jest to dobra powieść tego pisarza, a przeczytałam już kilka jego książek i na ogół mam dobre zdanie. Niestety tym razem książki nie polecam.

Moja ocena 4/10


16 komentarzy:

 1. Aż tak źle? No cóż, nie każdemu wszystko musi przypaść do gustu :) 'Sklepik...' bardzo mi się podobał, a samego Kinga ubóstwiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na ogół książki Kinga mi się podobają : Dallas`63, Bezsenność, Cmętarz zwieżąt - nawet bardzo. Sklepik...mnie rozczarował.niestety

   Usuń
 2. Jestem zaskoczona Twoja oceną, ja Kinga uwielbiam, ale "sklepiku.." jeszcze nie miałam okazji przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie w bibliotece widziałam z 30 książek Kinga i często ten tytuł się pojawiał. Jednak jakoś nie byłam zainteresowana, bo szukałam "Misery". No i chyba dobrze, że jej nie wypożyczyłam.
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Robiłam kiedyś do niej podejście chyba dwa razy, ale ostatecznie wylądowała na półce. Nie spodobała mi się i ostatnio została wymieniona na LC, bo wiem, że już do niej nie wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślałam, że ,,Sklepik z marzeniami'' jest całkiem dobrą i ciekawą literaturą, lecz po twojej recenzji widzę, że raczej dam sobie z nią spokój, wszak jest wiele innych ciekawszych dzieł Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 6. King już tak ma, że robi bardzo szczegółowy rys społeczeństwa, w którym dzieje się opisywana historia. Ja akurat bardzo to lubię. Była to pierwsza książka tego autora przeze mnie przeczytana i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To dlatego sięgnęłam po kolejne jego książki. Jak dla mnie to jedna z lepszych książek Kinga, choć już nie taka młoda.

  OdpowiedzUsuń
 7. widziałam swego czasu film na podstawie tej książki i w sumie tak sobie mi się podobał
  książka od lat leży na mojej półce i czeka na przeczytanie, jednak nie mogę się coś do tego zebrać

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię "Sklepik z marzeniami" i twórczość Stephena Kinga, dlatego uważam, że za surowo oceniłaś jego książkę, jednakże szanuję Twoje zdanie :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. patrząc na komentarz - odczucia względem książki są naprawdę różne. no cóż nie wszystkie dzieła mogą zachwycać :) pozdrawiam odwiedzających i zostawiających ślad po sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. No nie dobijaj mnie... a ja kurna wydałam moje ostatnie pieniądze na to wydanie. Nie wiem jak ja tę mękę przeżyję i to jeszcze drobnym makiem w wydaniu kieszonkowym.... ech.

  OdpowiedzUsuń
 11. W pełni zgadzam się z Twoją ocenę i muszę przyznać, że zupełnie nie rozumiem fenomenu Kinga...

  OdpowiedzUsuń
 12. "Sklepik z marzeniami" to już klasyka. Uwielbiam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie czytałam, ale lubię tego autora, więc na pewno kiedyś się zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Od dłuższego czasu planuję "zabrać się" za Kinga i ciągle znajduje się coś ważniejszego. Od czego radziłabyś mi zacząć? Póki co na półce mam "Carrie". Czytałaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czytałam - dobra powieść. Radziłabym ci przeczytać najnowszą książkę Dallas`63 - recenzja jest na blogu. Cmętarz zwieżąt - bardziej w mrocznych klimatach. King ma wiele dobrych powieści, ale nie wszystkie. Czasem czytelnika zniechęcają długie wprowadzenia jakie stosuje :) Na liście mam już kilkanaście przeczytanych książek Kinga. Pierwszą była Bezsenność :) też polecam.

   Usuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga