12 lip 2013

"Dzień zaduszny"

Autor: Dawid Sędłak
Rodzaj literatury: Literatura popularnonaukowa
Wydawca: Novae Res, 2013
Format: 121x195mm, oprawa miękka
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 126


Tym razem skupie się na nietypowej pozycji, czyli opracowaniu pewnego, otoczonego tajemnicą "poematu".

"Dzień zaduszny" jest utworem, który został wydany jako anonim. Dawid Sędłak, który  trafił na mało znany "poemat" postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi badaniami na temat mieszanki gatunkowej i stylowej z jakiej się składa. W swoim opracowaniu ujawnia spostrzeżenia, które odkrył podczas czytania i analizowania tekstu. Sędłak bardzo dokładnie omówił gatunki, style jakie są zauważalne w tekście. Skupił się także na czasie  i wydarzeniach. Ciekawym elementem są jego domysły, co do autora tekstu.

Autor opracowania, dość dokładnie przedstawia efekty  swojej pracy. Nie zastrzega sobie jednak prawa do tego, że jego analiza jest niepodważalna.

Czytanie opracowania okazało się dla mnie dość ciekawym doświadczeniem, pozwoliło na spojrzenie innym okiem na anonimowy "poemat". 

Jeśli chodzi o sam "poemat" jestem pozytywnie zaskoczona jego treścią. Opisane wydarzenia są jasne i dające do myślenia. Gdyby treść wykorzystać do napisania współczesnej powieści, być może okazałaby się działem i fantastycznym utworem.

Książkę mogę polecić osobom gustującym w popularnonaukowym typie literatury, ale i pozostałym, lubiącym dowiedzieć się czegoś o dawnych utworach. Książeczkę czyta się szybo, zaciekawia i na chwilę przenosi w inny świat literacki.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga