1 lip 2014

OCZY SMOKA

Autor: Stephen King
Wydawnictwo:  Albatros
Premiera: 2010 (1987*)
Moja ocena: 2/6

Kiedy w królestwie Delain ginie dobry król Roland, o otrucie władcy zostaje oskarżony jego syn Peter, następca tronu. W rzeczywistości winny zbrodni jest królewski czarnoksiężnik Flagg, jeden z największych żyjących magów. Człowiek, który tysiąc lat swego życia spędził na studiowaniu Wielkiej Księgi Zaklęć. Flagg zrobi wszystko, by władzę objął młodszy syn Rolanda Thomas. Peter zostaje aresztowany, osądzony i skazany na uwięzienie przez resztę życia w celi na szczycie Iglicy. Flagg obejmuje stanowisko doradcy nowego króla - Thomasa. Szepcząc młodzieńcowi na ucho, spiskując i knując, zły czarodziej przejmuje stopniowo władzę nad całym państwem.źródłoStephan King, to znany pisarz horrorów, jednak jego twórczość obejmuje także powieści fantastyczne. Jedną z nich jest książka "Oczy smoka" na którą się skusiłam.

Król Roland ma dwóch synów - jednego mądrego, przystojnego, a drugiego ofermowatego, zakompleksionego. Gdy król zostaje otruty, za jego zamordowanie zostaje posądzony starszy królewicz i osadzony na dożywocie w wieży, natomiast młodszy zostaje królem. Czarnoksiężnik Flagg, jest doradcą nowego króla, jednak bardzo źle doradza. W królestwie Delian rozpoczynają się ciężkie czasy, ludzie zaczynają się buntować.

Czy królewiczowi Peterowi, uda się udowodnić swoją niewinność? Czy w królestwie uda się nie dopuścić do wojny?

Bardzo trudno jest mi streścić treść powieści, aby nie zdradzać za wiele, ponieważ tak naprawdę niewiele jest do zdradzenia.

"Oczy smoka" to powieść, która mnie nudziła. Brakuje w niej akcji, odpowiedniego tempa, a przede wszystkim zaciekawienia. Powieść ma klimat baśni - jednak najodpowiedniejszymi odbiorcami mogliby być nastolatkowie - i to nie jestem pewna czy by ich zaciekawiła.

Wydarzenia opisane w powieści są dość monotonne. Autor dużo uwagi poświęciła na opisaniu wyglądu zewnętrznego bohaterów, ich przemyśleń oraz wspomnień. 

Fikcyjnych postaci jest wiele - jedne odgrywają minimalną rolę inne pozostają na długo.

King jest bardzo dobrym pisarzem, jednak wolę sięgać po jego horrory. "Oczy smoka" to powieść, która wogóle do mnie nie przemówiła, wręcz nudziłam się i męczyłam, aby dobrnąć do końca, bo suma sumarum byłam zainteresowana rozwiązaniem sytuacji opisanej w powieści. Od siebie raczej nie polecam, może jedynie fanom Kinga.


Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę
Ocalić od zapomnienia
Grunt to okładka
Klucznik

P.S Moi drodzy przepraszam za małą aktywność na blogach. Bardzo dużo pracuje i nie mam czasu. Za dwa tygodnie wracam już do domu i blogosfery. Pozdrawiam :)

* - pierwsze światowe wydanie

14 komentarzy:

 1. Kinga zawsze kojarzyłam z horrorami, a tutaj taka niespodzianka. Mimo wszystko po przeczytaniu Twojej recenzji nie mam ochoty czytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli tę będę omijać szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm..zastanowie się nad tą pozycją jeszcze ;))
  Pozdrawiam,
  Natalia :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że nawet najlepszym zdarza się popełnić słabsze dzieło

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam akurat tej książki, ale na pewno nadrobię zaległości. Kocham Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Patrząc na tą szkolną 2 w ocenie przecierałam oczy ze zdumienia, król i taka marna książka? Widać każdy, nawet najlepszy zalicza wpadki.
  PS. Wracaj szybko i wybaczamy nieobecność ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie miałam pojęcia, że King napisał takie dzieło, ja znam go z horrorów, ale nawet się z nimi nie zapoznawałam, bo to na razie nie mój gatunek. Ale w te wakacje mam plany coś przeczytać z jego długiej listy. Ową powieść fantastyczną raczej będę omijać.
  Szybkiego powrotu. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem zagorzałą fankom Kinga i dla niego przeczytam tą ksiażkę :) Dla niego i dla mojej nieokrzesanej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam :)
  To chyba Opatrzność sprawiła, że tu trafiłam bo właśnie miałam wstawiać u siebie opis tej książki. :o Napisałam notkę 3 dni temu tak "na zapas" ale teraz widzę, że jest niepotrzebna.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś mi umknęła ta część osobowości Kinga. A tu proszę jaka fantastyczna perełka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam dawno temu. Ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 12. W takim razie nie radziłabym sięgać po "Rok Wilkołaka", stosunek do tych powieści na ogół jest podobny, przynajmniej wśród znanych mi fanek/fanów. :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga