7 lip 2014

SEKRET JULII

Autor: Tahereh Mafii
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 2013
Tom II
Moja ocena: +5/6
Julia z Adamem uciekają z kwatery Komitetu Odnowy i trafiają do Punktu Omega, przystani dla dzieci o szczególnych zdolnościach. Wreszcie są bezpieczni. Sielanka zakochanych trwa jednak krótko. Julia poznaje sekret, który może przekreślić ich wspólne marzenia o szczęściu…źródło


Długo zwlekałam z sięgnięciem po książkę "Sekret Julii" i teraz z jednej strony tego żałuje, a z drugiej ciesze się, że niedosyt, który pozostał po przeczytaniu tej części zostanie zaspokojony, gdyż kolejny tom serii jest już dostępny i na pewno nie będę zbyt długo odwlekać, aby go poznać. Jednak teraz wróćmy do powieści "Sekret Julii".

Julia trafia do obozu, gdzie uczy się panować nad swoim darem, a także wykorzystywać go w odpowiednim momencie. Odkrywa także przyczynę, przez którą Adam może ją dotykać i to nie ułatwia jej życia, gdyż ich związek jest zagrożony. Jakby tego było mało w jej życiu pojawia się Warner, który staje się Julii bliski. Okazuje się także, że nie jest on tylko zwykłam człowiekiem, ale ma także swoje umiejętności. Ludzie z obozu dodatkowo szykują się do wojny z władzą. Julia musi zdecydować, czy jest już gotowa wykorzystać swoje moce do walki z wrogiem.

Oj dzieje się, dzieje w życiu Julii. "Sekret Julii" to już drugi tom opisujący losy osamotnionej, ale bardzo niezwykłej nastolatki, która dotykiem zabija, ale jak się okazuje to nie wszystko. Julia ma niesamowitą energię i może dokonać naprawdę wielu rzeczy. W tym tomie nastolatka jest bardziej samodzielna, opanowana, ale kosztuje ją to wiele wysiłku. Na dodatek jej życie uczuciowe ulega komplikacjom... Przed nią trudne decyzje, które ranią, zawodzą  i dają nadzieje.

Autorka tym razem bardzo namieszała w losach bohaterki, dzięki temu czytanie jest bardziej wciągające, pochłaniające i emocjonalne.
Narracja jest w pierwszej osobie - taką jak lubię - więc bardzo łatwo wczułam się w Julię, a czytanie było pełne mieszanych odczuć. Oczywiście polubiłam bohaterkę i intensywniej przeżywałam jej porażki lub sukcesy.

Bardzo dobrym argumentem w twórczości pisarki jest używanie przez nią rewelacyjnych i bardzo barwnych porównań. Dzięki temu jej styl nie jest monotonny lecz bardzo obrazowy. Wyobraźnia jest pobudzona i pracuje na pełnych obrotach. 
Kolejnym plusem stylu autorki jest talent do tworzenia emocji, które są wręcz odczuwalne, namacalne podczas czytania. Były momenty, że miałam ochotę płakać lub się śmiać. Uwielbiam właśnie książki, które tak na mnie działają. 
Pisarka ma plastyczne i lekkie pióro, a to daje dodatkowy plus powieści.

" Sekret Julii" to bardzo dobra kontynuacja, która zabiera czytelnika do świata pełnego przemocy, a zarazem daje do myślenia, gdyż pisarka umieszcza wiele przemyśleń, które zmuszają do refleksji. Po przeczytaniu tej części czuje ogromny niedosyt i jestem bardzo zaciekawiona dalszymi losami Julii. 
Od siebie polecam.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu:
Czytam Fantastykę


16 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie ta seria. Muszę się zabrać za jej pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna okładka książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też chcę <3
  Muszę znaleźć pierwszy tom!

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam oczywiści o tej serii. Może kiedyś uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tę serię, muszę się skusić w końcu na trzecią część.

  OdpowiedzUsuń
 6. Druga część jak dla mnie była najgorsza, nie podobało mi się zachowanie Julki. Jednak trzecią część jak najbardziej Ci polecam, bo jest to wspaniałe zakończenie trylogii :D

  OdpowiedzUsuń
 7. W styczniu czytałam "Dotyk Julii' i był świetny. Trafiłaś z recenzją, bo akurat dwa dni kupiłam "Sekret Julii" i niedługo się za niego zabieram!

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem najlepsza część tej serii :) Warner <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czytałam tylko pierwszy tom, ale mnie nie zachwycił.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi również bardzo podała się ta część, choć kilka wydarzeń mnie zaskoczyło ;) A ta pełna namiętności scena między Julią a Warnerem na końcu - genialna ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak na razie przeczytałam jedynie pierwszy tom i jakoś mnie nie ciągnie do kolejnych części.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam pierwszy tom i spodobał mi się, więc z chęcią poznałabym dalsze losy Julii :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę na pewno przeczytam. Nie wiem tylko kiedy, ale na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi interesująco. Tylko skąd brać czas na tyle książek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cieszę się i Tobie tak bardzo spodobała się ta seria, sięgaj czym prędzej po 3 część. Ja już kończę, jest co czytać;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam tej serii, coś czuję że zaczynam przekonywać się do tego gatunku literackiego :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga