16 cze 2015

reguiem

Autor; Lauren Oliver
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 2013
Cykl: Delirium tom 3
Gatunek: fantastyka


Mieliśmy początek " delirium", później rozwinięcie "pandemonium", nadszedł czas na zakończenie...
"requiem" trzeci i ostatni tom trylogii .Rewolucja rozlewa się na cały kraj, Odmieńcom coraz trudniej ukrywać się w Głuszy. Patrole coraz częściej zabijają uciekinierów, ludzie głodują, nadchodzi  czas walki...
Lena wraz z towarzyszami wędruje do miejsca, gdzie mogą się schronić, jednak w ich szeregach jest zdrajca, życie grupy jest zagrożone. Dodatkowo Alex rani Lenę, dziwnie się zachowuje. Julian natomiast pragnie Leny przy sobie.
W ostatecznym rozrachunku Lena wraca do miasta, w którym się wychowała. To tam ma dojść do starcia pomiędzy ruchem oporu a strażnikami...
Kto przetrwa?

Wkroczenie do świata Leny, w tym tomie było dla nie wyjątkowo trudne. Autorka przede wszystkim podzieliła książkę na dwie fazy i stworzyła dwóch narratorów. Jednym z nich jest Hana - dawna przyjaciółka Leny. 
Dzięki jej relacjom dowiadujemy się o tym, co się działo po ucieczce Leny, jak wygląda życie w Portland, co się stało z rodziną uciekinierki. Hana jest już po zabiegu, dużymi krokami zbliża się jej ślub, jednak zabieg, nie-całkiem się powiódł. Hana ma wyrzuty sumienia, miewa koszmary, a przez coraz brutalniejsze zachowanie wybranka jej ręki, zaczyna mieć wątpliwości i zadaje dużo pytań. Dzięki jej relacjom dowiadujemy, się, że jednak system obrany przez władze nie jest bez wad.
Dzięki narracji Leny widzimy co się dzieje poza granicami miast, determinację i zwątpienie ludzi, walkę o przetrwanie. Co najważniejsze widzimy wnętrze bohaterki, jej rozterki, zwątpienia, ale i siłę.
Nadchodzi czas konfrontacji Leny i Hany, oraz podjęcie ostatecznych decyzji - wybaczenie...

W ostatnim tomie otrzymałam wiele odpowiedzi. Dowiedziałam się kto był odpowiedzialny za zdradę miejsca schadzek -  Alexa i Leny, co tak naprawdę stało się z matką Leny i jaka jest Hana. Niestety nie jestem w pełni usatysfakcjonowana. Przede wszystkim zakończenie nie jest "jasne", jednolite, zamknięte. Wiele kwestii nie zostało rozstrzygniętych, nie wiem co się stało z niektórymi bohaterami? Wiele pytań zostaje bez odpowiedzi, mogę tylko sama je sobie wyobrazić.
Głównym jednak powodem mojego niezadowolenia jest decyzja Leny względem wybranka serca. Autorka przekazała dużo szczegółów, dzięki temu wiem, którego bardziej kocha, ale którego jednak wybiera? Mogę się tylko domyśleć.

W początkowych rozdziałach, nie dzieje się nic ciekawego, jest nawet odrobinę nudno, irytująco, jednak z czasem akcja nabiera tempa. Bardzo podobał mi się już etap końcowy, ponieważ dzięki temu czytanie odbywało się ekspresowo. Żałuje tylko, że nie obeszło się bez ofiar i strat w bohaterach - ale tak to już jest na wojnie.

Oliver pisze rewelacyjnie, tworzy niesamowity klimat i pozwala przeżyć ciekawą przygodę. Dzięki jej pomysłom, nie żegnam się całkiem z bohaterami, gdyż jak się orientuje,  na naszym rynku pojawił się zbiór opowiadań dotyczący niektórych bohaterów i ich historie.

"requiem' jest dobrą, wciągająca książką, która pozwala pożegnać się z bohaterami, zobaczyć ich przemianę i siłę. Choć ostatni tom mnie nie usatysfakcjonował, jakbym tego chciała, to i tak nie mam co narzekać.
Trudno jest mi wyrazić odczucia względem trylogii, najlepiej samemu się przekonać o jej wartości.

Książka bierze udział w wyzwaniu;
Czytam fantastykę
Czytam opasłe tomiska - 390
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 3 cm

14 komentarzy:

 1. Bardzo miło wspominam tą serię :). Już nie mogę się doczekać tych opowiadań. Mam nadzieję że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie nie mam ochoty na fantastykę, ale jak zmienię zdanie w tej kwestii to pomyślę o powyższej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musiałabym zacząć przygodę z nową serią, z jednej strony ciągnie mnie do niej, z drugiej... kiedy ja to wszystko przeczytam?? ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. A dla mnie trzeci tom okazał się najlepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak na razie mam w planach przeczytać pierwszy tom w trakcie wakacji - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Parę lat wstecz o tej ksiażce, o tej trylogii było dośc głośno. Jednak do dzisiaj nie czuję się przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię całą serię, choć też uważam, że czegoś zabrakło w tym tomie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To zakończenie otwarte jest okropne - nie no, jak autorka takie chciała, to proszę bardzo, ale żeby aż tak dużo pytań zostawiać bez odpowiedzi? Żeby nie powiedzieć dokładnie, którego chłopaka wybiera Lena? To trochę pójście na łatwiznę. Zupełnie, jakby autorka sama nie wiedziała, kogo Lena ma wybrać i pomyślała sobie: "Ach, skoro mam taki dylemat, to zostawię otwarte zakończenie, niech czytelnicy sami się wszystkiego domyślają...".
  Do tego nie lubię Hany.
  W ogóle właściwie nie lubię tej trylogii. ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie podobała mi się pierwsza część, więc i po kolejne nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Miło wspominam tę serię, ale jakoś nie czuję potrzeby, żeby przypomnieć sobie bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam, ale przyznaję, że chciałabym. Może w końcu po nią sięgnę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam dość podobne odczucia po przeczytaniu tej książki. Niedługo zabieram się za opowiadania, które wyszły jako dodatek do tej serii :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię całą serię ,chociaż trzeci tom podobał mi się troszkę mniej ,ale i tak niezmiernie miło wspominam przygodę z tą autorką ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cała trylogia czeka u mnie w kolejce. po Twojej recenzji nabrałam jeszcze większej ochoty na nią.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga