19 mar 2016

JEDYNA

Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 2014
Seria: Selekcja (tom 3)

Eliminacje dobiegają do końca, a sytuacja w kraju jest coraz gorsza. Rodzinny kandydatek są zagrożone, pałac też nie jest już najbezpieczniejszym miejsce. Ami i Maxon nadal nie doszli do porozumienia, choć ich uczucia są coraz mocniejsze. Największym problemem Americy jest król, który jest jej wrogiem, przeciwnikiem... Najmocniejszą jej stroną jest poparcie narodu oraz przedstawicieli z Włoch, dzięki temu nadal bierze udział w eliminacjach.
Czasu jest coraz mniej. Czy Maxon dokona dobrego wyboru?
"Jedyna" to trzeci i ostatni tom trylogii, który jest spokojny, w porównaniu ze wcześniejszymi. Autorka nie rozpoczynała nowych wątków, zakończyła te istniejące,  bardziej przybliżyła obraz rebeliantów tych z Południa jak i z Północy, ujawniła kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.
Zaskakującą informacją było dla mnie to, że wśród kandydatek na księżniczkę skrywa się osoba popierająca rebeliantów i będąca ich planem awaryjnym, a także prawdziwe oblicze króla.

Ostatni tom czyta się przyjemnie, czasem budzą się mocne emocje - szczególnie dotyczące Ami i Maxona...
Patrząc z perspektywy wcześniejszych części widzę, że w bohaterach zaszły ogromne zmiany i w dużej mierze korzystne. Wydorośleli, inaczej patrzą na świat.
Ostatni tom jest także bardziej dramatyczny, gdyż autorka uśmierca kilka znaczących osób.

Trzecia część już mniej trzyma w napięciu, jest bardziej spokojny pod względem romantycznym, ale mocniej zróżnicowany pod względem politycznym. Autorka tym razem postawiła na pokazaniu mrocznej strony podziału klasowego.

Trylogia "Selekcja" jest przyjemna, szybka w czytaniu. Klimatyczna. Bohaterowie wzbudzają sympatię, ich zmagania z uczuciami, wybuchami złości  i przeciwnościami przykuwają uwagę.
Przyjemnie spędziłam czas poznając losy Ami, Maxona oraz ich przyjaciół.

Jeśli potrzebujecie lekkiej, przyjemnej i niewymagającej lektury,  która sprawi, że poczujecie się jak księżniczki - ta trylogia jest dla Was.

17 komentarzy:

 1. Okładka wygląda fenomenalnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w kwietniu mam zamiar przeczytać tom pierwszy tej serii i mam nadzieję,że przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam, znam i czytałam wszystkiego tytuły ;)
  Okładki zdecydowanie mają swój urok :D

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest właśnie tom, który czeka u mnie na swą kolej. Pierwsze dwie części mam za sobą, a po Jedynej czeka mnie jeszcze Następczyni. Dowiedziałam się, że autorka przedłużyła tę trylogię, co chyba nie za bardzo będzie mi się podobać. Z reguły książki, które w planie miały być trylogiami, a autor wydłuża je o kolejne części nie jest już ciekawa a naciągana. Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się nad tą serią, ale w dalszym ciągu nie jestem do niej przekonana ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam od dawna w planach tę trylogię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta trylogia ma genialne okładki i nawet ze względu na ich urok człowiek ma chęć posiadania ich :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nadal nie jestem przekonana co do tej serii, ale czekam niecierpliwie, aż przyfrunie do mnie [Syrena] tej autorki. A może ona przekona mnie do {Selekcji}? Kto wie? ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Cojakiś czas gdzieś mi się ta trylogia przewija, ale jeszcze nie miałam okazji się w niej zaczytać.Kiedyś na pewno to nadrobię;)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię tą trylogię, a okładki wszystkich części mnie wręcz oczarowały :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na chwilę obecną nie mam w planach tej trylogii, ale może kiedyś się na nią skuszę. Czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak dla mnie zakończenie było wręcz bajeczne :3 Pomimo drobnych wad seria bardzo mi się podobała i wspominam ją z przyjemnością :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam całą serię w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię Selekcję za ten bajkowy klimat i świetnych bohaterów :D

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga