24 mar 2013

"Perwersjonistka" - Julia Kruk

Autor: Julia Kruk
Tytuł:Perwersjonistka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: marzec 2013
Ilość stron; 240
Cykl: Czerwona seria.
"Perwersjonistka" to kolejna część  Czerwonej serii.  Książka składa się z kilku opowiadań.
 Tym razem bardzo trudno streścić zawartość powieści, gdyż każde opowiadanie ma swoją indywidualną historię. Każda z bohaterek opowiada swoje przygody, doświadczenia, pragnienia.
Mamy prostytutkę opowiadającą o sytuacjach, które najbardziej utkwiły  w jej  pamięci. Kobietę, która siedzi w gabinecie lekarskim, czeka na wynik badania i wspomina swoich partnerów seksualnych, czy artystkę, która pragnie zdobywać. Bohaterek jest kilka, ich historie pomimo, że się różnią, to zawsze mają wspólny element.

 Opowiadania różnią się nie tylko odmienną wersją zdarzeń, ale także i narracją, formą. Co niektóre adresowane są tak jakby do czytelnika, inne przedstawiają zdarzenia widziane oczami wszystkich uczestników zdarzenia, a inne adresowane są do jednej osoby.
Nie da się nie wspomnieć o dość ostrych sytuacjach opisanych w opowiadaniach. Niektóre z nich szokują, można je określić jako 'Bezwstydnymi" Inne zmuszają do zastanowienia, czytania w skupieniu, bo tylko tak można zrozumieć daną postać.
Bohaterowie są bezimienni, a nieliczne imiona jakie zostają użyte, są przykładowe, nie mające nic wspólnego z osobami biorącymi udział w opisanych zdarzeniach.

Tym razem historie bohaterów nie są płytkie, proste i bez skazy. Mają podtekst psychologiczny ujawniają ludzkie potrzeby, które są skrywane w głębi umysłu, których na ogół się wstydzimy. Niektóre z nich są mocno zaakcentowane. Czytelnik nie słucha bohaterki, tylko siedzi jej w głowie.
Celem bohaterek jest poznanie i przekroczenie granic, zaspokojenie potrzeb, które w nich siedzą. Spróbować, doświadczyć i zaspokoić pragnienie, ciekawość - to ich motto. Pragną władzy, dominacji nad mężczyznami, pragną poznać siebie. Tylko dzięki eksperymentom, czasem dość  rażącym, mogą tego dokonać.
Kobiety, które opowiadają historie czegoś szukają? Czy znajdą?!

Po książce spodziewałam się słodkiej historii z domieszką scen erotycznych. Był erotyzm, ale słodkich historii zabrakło. Pomimo mojej tolerancji w sferach literacko-erotycznych tym razem, co niektóre zdarzenia wprowadzały mnie w osłupienie, szok, niedowierzanie. Poza ty opowiadania nie są lekkie, forma niektórych jest ciężka, ma się wrażenie "siedzenia" w umyśle bohaterki, inne natomiast zaskakują zakończeniem.
Tym razem wiek czytelnika nie ma  znaczenia (chociaż książkę polecam osobom starszym), a jedynie zainteresowania. Osoby gustujące w literaturze psychologicznej, naukowej znajdą coś dla siebie. Inni - nie jestem pewna czy książka ich zaciekawi. Chociaż jak czegoś im w życiu brakuje, mogą poznać treść i być może to znajdą .
Trudno jest mi ocenić książkę, ponieważ ma swoje zalety i wady, ale na pewno jest zaskakująca.

Moja ocena -4/6 *

Za książkę dziękuje wydawnictwu:
* jak widać zmieniłam skale oceniania. Doszłam do wniosku, że skala ocen szkolnych jest łatwiejsza i bardziej jasna.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga