8 maj 2015

TAK BLISKO...

Autor: Tammara Webber
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 2013
Cykl: Kontury serca tom 1
Gatunek: Literatura młodzieżowa/ New Adult

Obserwował ją, choć jej nie znał. Zupełnie przypadkowo stał się JEJ WYBAWCĄ.

Niedługo potem przyszła wzajemna FASCYNACJA. Jednak przeszłość, z którą on próbował sobie poradzić i przyszłość, w której ona pokładała tak wiele wiary, mogły ich  ROZDZIELIĆ *

Jacqueline daje się namówić swojej przyjaciółce na imprezę z okazji  Halloween, jednak nie bawi się na niej dobrze. Jackie nie pogodziła się jeszcze, z faktem zerwania z chłopakiem. Postanawia samotnie opuścić zabawę. Na parkingu zostaje zaatakowana i omal nie zgwałcona. Ratunek przychodzi od chłopaka, którego nie zna. Okazuje się jednak, że jej wybawca chodzi z nią na zajęcia. Pod namową przyjaciółki - stara się go zdobyć.  Jacqueline i Lucas szybko nawiązują wspólne relacje, dziewczyna zapomina o swoim byłym chłopaku i zaczyna się zakochiwać w wybawcy. Jednak Lucas nie do końca jest szczery względem Jackie i boryka się z  tragedią z przeszłości...

Jacqueline początkowo wydaje się być bohaterką pechową, którą lubią dopadać tragedie. Nie dość, że chłopak, z którym chodziła trzy lata, dla którego poświęciła swoje marzenia, rzuca ją i to z bardzo banalnego powodu - bo pragnie się wyszaleć - to jeszcze omal nie zostaje zgwałcona i to przez kogo - znajomego ze studiów. W sumie nie ma tego złego, gdyż dzięki temu poznaje Lucasa, który wkrada się do jej serca i dzięki temu uświadamia sobie, że były chłopak poszedł w zapomnienie. 
Niestety Lucas nie jest bez winy, gdyż ukrywa istotny fakt przed Jacqueline i dodatkowo boryka się z przeszłością.
Jacqueline choćby mogło się wydawać, że jest ofiarą losu, to jednak nią nie jest. Ma oczywiście lekkie załamania, ale ogólnie jest twarda, rozsądna, bystra, a co najważniejsze nie jest irytująca. 

Podczas czytania książki wcielamy się w postać Jacqueline, gdyż ona jest główną bohaterką oraz narratorką. Przez to wydarzenia widzimy tylko z jej perspektywy oraz poznajemy rozważania, myśli oraz uczucia.
Bohaterowie drugoplanowi są mniej zarysowani, ale już na pierwszy rzut oka, jest możliwość wyrobienia sobie zdania na ich temat.

Treść nie jest skomplikowana, ani trudna, choć autorka próbuje wprowadzić trochę zamętu w życie bohaterów. Powieść też nie należy do utworów wielowątkowych - twórczyni rozpoczyna kilka epizodów i od początku do końca się ich trzyma. 
Webber próbuje dodać trochę pikanterii do treści poprzez wprowadzenie scen intymnych, ale niezgrabnie jej to idzie.

To cóż jeszcze mogę napisać - Webber pisze lekkim stylem, dba o szczegóły oraz stara się stworzyć odpowiedni klimat. Wadą jej pióra jest brak podłoża emocjonalnego. Podczas czytania nie odczułam żadnych mocniejszych uniesień. Czytałam spokojnie i sielankowo. Chociaż wiele osób ma inne zdanie na ten temat, ponieważ odczuwały całą paletę doznań. Tak więc, ten element zależy od indywidualnego podejścia czytelnika.
Autorka wybrała powolny rozwój wydarzeń, czasem zastosowała oklepane rozwiązania, co nie oznacza, że podczas czytania odczuwa  się nudę. Wręcz przeciwnie, książka pochłania całą uwagę czytelnika. Jeśli chodzi o mnie z treścią zapoznałam się w przeciągu jednego popołudnia. Chęć poznania finału była zbyt duża, aby poprzestać na  czytaniu i odłożyć książkę.

"Tak blisko" to przede wszystkim romans dwojga skrzywdzonych przez los ludzi, którzy poszukują miłości, zrozumienia oraz odnajdują swoją wewnętrzną siłę. Zdecydowanie nie jest to utwór wysokich lotów, ale dobry w czytaniu i relaksujący, który pozwoli na oderwanie się od rzeczywistości na kilka godzin.

* - opis z okładki

Książka bierze udział w wyzwaniu: 
Czytam opasłe tomiska - 336
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 2.5
Klucznik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga