22 maj 2015

ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ książka + film

Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Premiera: 2010 (wyd, II 2014)
Seria: Jeśli zostanę tom 1
Gatunek; literatura młodzieżowa


Czasem w życiu nadchodzi czas, że trzeba podjąć decyzję; Śmierć czy życie? Walka czy poddanie? Obojętnie, co się wybierze i tak musisz się liczyć z konsekwencjami.
Gayle Forman w swojej powieści 'Zostań, jeśli kochasz" podjęła trudny temat. Czy po stracie najbliższych osób, wato dalej żyć?


Mia zaczyna dzień w gronie rodziny. Planują wspólną wyprawę, są szczęśliwi i pełni miłości. Nikt się jednak nie spodziewa, że w przeciągu chwili, wszytko ulega zmianie. Podczas jazdy dochodzi do wypadku, rodzice dziewczyny giną na miejscu, Mia w stanie krytycznym zostaje zabrana do szpitala, a młodszy brat nastolatki też jest w trudnej sytuacji. Astralne ciało Mii podczas wypadku zostaje wyrzucone z  ludzkiej powłoki. Dziewczyna widzi wszystko co się dzieje i musi podjąć decyzję. Czy zostać...?

Do książki "Zostań, jeśli kochasz" zabierałam się od dawna, przez ten czas przeczytałam wiele zachęcających opinii. Biorąc powieść do ręki spodziewałam się potoku łez, wzruszenia i ogromnego smutku. ...Niestety, nic takiego mnie nie spotkało.

Utwór nie jest długi, ma ponad dwieście stron, czytanie jest szybkie, jak się okazało dla
okładka z wydania I
mnie, też bardzo suche. Podczas poznawania losów Mii nie czułam nic.


Treść książki jest utrzymana w dość chaotyczny sposób, a wydarzenia nie są ułożone chronologicznie. Autorka początkowo robi krótkie wprowadzenie, w którym pokazuje zażyłe stosunki rodziców do swoich dzieci. Później szybko tworzy tragedię oraz zmusza nastolatkę do podjęcia decyzji. 
Poprzez wspomnienia głównej bohaterki poznajemy jej przeszłość, przyjaciół i rodzinę.

Bardzo ważnym etapem w powieści jest ukazanie wsparcia bliskich osób, które choć już straciły wiele, pragną uratować tą jedną iskierkę nadziei. Autorka w ten sposób, także pokazała jak wielkie znaczenie mają więzy z rodziną i znajomymi.

Pomysł na stworzenie historii jest bardzo dobry, jednak (jak dla mnie), potencjał został za słabo wykorzystany. Przede wszystkim podłoże emocjonalne jest marne, po drugie opisana historia jest strasznie ogólnikowa - brakuje więzi z bohaterami i ich kreacji, klimatu, a także bardziej dopieszczonej fabuły. Wszytko jest takie...suche.

Niestety, nie tego spodziewałam się po tej książce i czuje się rozczarowana.  Tyle zachwalających opinii na temat utworu, ekranizacja, wzdychania... jednak JA nie rozumiem tego zachwytu innych czytelników. Autorka pisze prostym i lekkim stylem, więc czytanie nie męczy, ale i nie powala na kolana. Książki nie odradzam, ani do niej nie zachęcam - sami musicie podjąć decyzję. Jeśli mam ocenić treść w swojej skali - wypada przeciętnie.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Grunt to okładka
Klucznik
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 1.8


Film
Skoro książka już za mną, to film mogłam obejrzeć bez zastrzeżeń. Być może Was zaskoczę, ale ekranizacja dużo bardziej przypadła mi do gustu, wywołała emocje, których brakowało mi w wersji papierowej. Bardzo przyjemnie ogląda się wersję filmową, choć zostały wprowadzone zmiany  - norma. Obsadza, szczególnie główna rola męska, jakoś mi nie pasowała. Autora jakoś nie pasuje do obsadzonej roli. Może to tylko moje zdania... 
Chętnym polecam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga