11 gru 2015

NA ZAKRĘCIE

Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: wydanie I  - 2001
Wydanie VIII - 2012
Gatunek: powieść obyczajowa/romans/kryminał


Nicholas Sparks na swoim koncie ma wiele wspaniałych powieści, Ja przeczytałam już prawie wszystkie. "Na zakręcie" to jedna z pierwszych książek autora...jest to mieszanka gatunkowa, gdyż znajdują się w niej wątki z romansu, dramatu, a także kryminalne. Sparks skupił się na ważnym zagadnieniu - p r -z-e-b-a-c-z-e-n-i-e...Miles Ryan jest zastępcą szeryfa, sam wychowuje syna i powoli wraca do życia po stracie żony, która została śmiertelnie potrącona przez nieznanego kierowcę. Dwa lata śledztwa nie pomogły i nie znaleziono sprawcy. Miles powoli godzi się ze stratą i zaczyna myśleć o przyszłości. 
Sara to nauczycielka Jonaha - syna Milesa - która pomaga chłopcu w nauce. W końcu Miles i Sara zaczynają się spotykać, rodzą się w nich uczucia - jednak obsesja Milesa na punkcie mordercy żony - może zniszczyć wszystko. Tym bardziej, że pojawiają się nowe poszlaki...

Autor w powieści "Na zakręcie" poruszył ważne tematy - przebaczenie oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Tematyka bardzo na czasie. Trudno przebaczyć sprawcy tym bardziej, gdy ucieka z miejsca wypadku. Czy czas, gojące się rany - mogą skłonić do przebaczenia?

Nie będę ukrywać, że książkę czytało mi się dość opornie. Lubię twórczość Sparksa, ale nie lubię wątków kryminalnych. W tej powieści odgrywa on znaczącą rolę - wszystkie wydarzenia są z nim połączone, choć wstęp nie sugerował, aż tak dużego udziału tego wątku.

Początkowe rozdziały są strasznie...naładowane szczegółami. Sparks opisał najmniejsze detale, które praktycznie nic nie wnosiły do treści. Czytanie było...nudne. W miarę postępu fabuły pewne elementy ulegają zmianie, mamy mniej nudy a więcej akcji. W ostatecznym rozrachunku przełamałam lody i dotrwałam do końca. 

W powieści mamy dwoje znaczących bohaterów - Sarę oraz Milesa. Obydwoje zostali doświadczeni przez los. Jednak to nie koniec ich potyczek z przeznaczeniem. Najgorsze i być może najlepsze dopiero przed nimi.
W treści udział biorą inne osoby, które nie odgrywają dużej roli ale za to jest ona kluczowa dla całej fabuły oraz przekazu.

Książki Sparka zawsze były dla mnie lekkie w odbiorze i szybkie w czytaniu.  "Na zakręcie" niestety okazała się odmienna - czytało mi się ją opornie, z mniejszym zaciekawieniem i małą dozą emocji. Tematyka trudna, ale zbyt powolnie rozwija się fabuła sprawiła, że czułam się znużenie treścią.

"Na zakręcie" nie zaliczę do dobrych powieści Sparksa - jest raczej przeciętna. Warto zapoznać się z treścią, ale nie radzę zaczynać przygody z jego twórczością od tej książki.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska - 400
Grunt to okładka
Klucznik

Inne wydania:
wydanie z 2003 r.
wydanie 2015
wyd.2014
wyd. 2013
wyd.2002
wyd.2008
wyd. przybliżone 2013

19 komentarzy:

 1. Kilka książek N.Sparksa mam na swoim koncie, teraz kolekcjonuje prenumeratę z kiosku. Piękne wydania. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale z pewnością się skuszę. Ciekawe jakie wrażenie zrobi na mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mnie dawno tutaj nie było! Co do książki, jakoś nie potrafię się przekonać do Sparksa, sama nie wiem dlaczego. Może kiedyś po coś sięgnę, ale nie mam pewności ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam powieści Sparksa, więc cieszyłam się jak głupia gdy udało mi się dorwać wydanie "Na zakręcie" z 2002 roku. Ale... zabrałam się za czytanie i nie dałam rady. Okazało się być bardzo hm.... nużącą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę dość niedawno i bardzo mi się podobała 😃

  OdpowiedzUsuń
 5. Sparks mnie nudzi, tylko dwie jego książki uważam za rewelacyjne ;)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej książki Nicholasa Sparksa nie czytałam. Ale na pewno zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. A mi się wydaje, że mi akurat przypadałaby do gustu, bo takie zwykłe romanse to nic szczególnego, a tu jakieś nieco większe turbulencje. Poza tym uwielbiam kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tej książki jeszcze nie czytałam, ale jakoś na razie mnie do niej nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam chyba tylko Pamiętnik. Styl nie bardzo mi podchodzi, ale Paulina lubi, więc zamówiłyśmy prenumeratę. Szkoda, że Na zakręcie nie jest najlepszą książką w dorobku pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 10. Autor raczej nie dla mnie :D
  Pozdrawiam serdecznie ;)
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam wszystkie książki Sparksa i ta pozycja rzeczywiście niczym szczególnym się nie wyróżnia. Bardzo podobała mi się za to książka "List w butelce" :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię książki Sparksa, ale z tą miałam trudności. Jakoś nie bardzo mi podpasowała.
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam prawie wszystkie powieści Sparksa i też uważam, że ta akurat jest jedną z jego słabszych, ale Sparks to Sparks <3 Czyta się mega szybko i z wypiekami na twarzy! No i to wzruszenie i drżenie serca. Ach, uwielbiam twórczość tego pana! :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dawno czytałam książki Sparksa. Chętnie bym znów jakąś poznała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam Sparka, ale tej książki akurat nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak ja dawno nie czytałam nic Sparks'a :) Muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie ciągnie mnie zbytnio do prozy Sparksa, bez jakiegoś konkretnego powodu. ;)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga