21 mar 2015

DAMĄ BYĆ

Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Egmont.pl
Premiera:23 03.2015
Gatunek: Poradnik

Zofia Stanecka, autorka książek o Basi, tym razem zaprezentowałam poradnik savoir vivre’u, który uczy, jak być damą i bawi zarazem.Jula i Pola to siostry. Jula stara się być w stu procentach damą, natomiast jej siostra Pola raczej woli być tygrysem. Dziewczynki razem się bawią, chodzą na urodziny, do teatru czy na bal, Jula zawsze stara się być elegancka i poważna, natomiast Pola bardzo jej to utrudnia.

"Damą być" to krótka, ale przezabawna książeczka. Autorka opisuje sytuacje, które miały miejsce w domu dziewczynek oraz starania rodziców, aby wytłumaczyć córeczkom zasady dobrego zachowania. 
Pola to dziewczynka, którą trudno ujarzmić, ma głowę pełną pomysłów oraz pytań. Zachowaniem potrafi wywołać zawstydzenie i szok rodziców.

Jako że książeczka jest poradnikiem dla dzieci, dlatego też Stanecka tworzy krótkie rozdziały, w których przedstawia dzieciom jak przygotować się do teatru, na plaże, w góry, na bal czy urodziny kuzynki. Każdy rozdział podsumowany jest w sposób obrazkowy z wpisanymi zasadami, "Co dama może robić, a czego nie powinna."

Oprawa graficzna zasługuje na plus. Twarda okładka, duży rozmiar książeczki oraz czcionki, zabawne i barwne obrazki.

"Damą być" jest rewelacyjną pozycją dla dziewczynek, które pragną nauczyć się kulturalnego zachowania. Książeczkę polecam przede wszystkim małym kobietkom, ale rodzice też powinni ją przeczytać. Utwór jest utrzymany z wesołą nutką w tle.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: Egmont

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Klucznik
Przeczytam tyle ile mam wzrostu. - 1.3

14 komentarzy:

 1. Właśnie też dziś ją czytałam :) Moim zdaniem rozdziały mogłyby być troszkę dłuższe, a pomysł z tymi ilustracjami na końcu rozdziału - genialny.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetnie piszesz :)
  również obserwuję
  www.zakladkaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tego poczucia humoru. Nie słyszałam wcześniej o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna książeczka.:-) Okładka i opis są zachęcające. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej książce.Po przeczytani Twojej recenzji z ciekawości po nią sięgnę :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba sprezentuję ją mojej chrześniaczce ;) Trochę zasad dobrego wychowania jej się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja, nie jestem zwolenniczką poradników, ale taki z humorem, czemu nie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam marzenie, żeby moja córka była raczej chłopczycą i interesowała się piratami i potworami. :P Ale Stanecką i "Basię" uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecę tę książeczkę mojej nastoletniej księżniczce, czyli siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bym wolała uczyć poprawnego zachowania, i dziewczynek, i chłopców, bo zasady, wbrew pozorom, wcale się nie różnią tak bardzo by pisać oddzielne książki. No chyba że więcej się książek sprzeda to rozumiem - marketing, marketing...

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecę tę książeczkę moim siostrzenicom:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdyby była w wersji dla trochę starszych dziewczynek sama bym ją przeczytała, ale chyba polecę ją moim ciotecznym siostrom ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba jestem już trochę za duża na tą książkę. Nie mniej jednak, ostatnio szukałam dla mojej kuzynki na prezent jakiejś książki z poczuciem humoru i już mam idealną dla niej pozycję. Także dziękuję :))

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga