12 mar 2015

DLA CIEBIE WSZYSTKO - książka i film

Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2012 (wydanie III)Jakiś czas temu robiłam małe podsumowanie książek Sparksa, wówczas wynikało, że do przeczytania pozostało mi pięć powieści tego autora. Teraz jednak już tylko cztery, gdyż zapoznała się już z treścią "Dla ciebie wszystko".

" Dałem ci to, co miałem najlepszego" - powiedział jej kiedyś...*

On - pochodzi z rodziny obwianej złą sławą. Wychowywany przez okrutnego ojca pragnie innego życia. Jako nastolatek przeżywa swoją pierwszą miłość, jednak związek ma szans na przetrwanie. Przez nieumyślny wypadek trafia do więzienna, po wyjściu wyrusza w świat. Przez wiele lat pracuje na platformach wiertniczych, wielokrotnie omal nie ginie - jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Do rodzinnej miejscowości powraca na pogrzeb przyjaciela. I tam spotyka swoje przeznaczenie...
Ona - pochodzi z bogatej rodziny. Zakochuje się w chłopaku, którym nie powinna. Pierwsza miłość niestety musi iść w zapomnienie. Wyjeżdża, kształci się, wychodzi za mąż, ma dzieci i wiele osobistych tragedii. W rodzinne strony wraca na pogrzeb przyjaciela. I tam odnajduje cząstkę siebie...

"Dla ciebie wszystko" to niesamowita historia o ludzkich dramatach i tragediach. Głównymi bohaterami powieści są Dawson i Amanda, zakochali się w sobie będąc nastolatkami. Jednak wiele czynników miało wpływ na ich rozłąkę. Spotykają się po dwudziestu latach, uczucie odżywa - jednak nie są już nastolatkami, maja zobowiązania, które mogą stać się przyczyną kolejnej rozłąki i to już na zawsze.
Elementy dotyczące tej dwójki są bardzo romantyczne, aczkolwiek nie brakuje też goryczy w całej tej historii.

Bardzo zżyłam się z Amandą - jej problemy okazały się niewiarygodnie dotykać moich spraw. Bardzo dobrze rozumiałam jej dylematy, obawy a także chęć odzyskania tego co utraciła w przeszłości. Dawson też jest postacią, która wywarła na mnie duże wrażenie, szczególnie, to co było mu przeznaczone...Czasem mnie irytowała jego małomówność, ale to taki typ człowieka.

Powieść nie skupia się jednak na tej dwójce, oj nie. Autor zaprezentował wielu drugoplanowych bohaterów. Ich historie są czasem romantyczne, innym razem  mogę rzec przerażające. Dzięki właśnie tym dodatkowym historiom powieść ukazuje dramaty, z którymi ludzie muszą się mierzyć.

Poznając treść książki zatraciłam poczucie czasu. Powieść skończyłam czytać w późnych godzinach nocnych - nie byłam w stanie oderwać się od treści. Poza tym utwór czyta się niesamowicie szybko - tempo błyskawiczne. Lekki i prosty styl pisarza oraz duże zaciekawienie treścią, nie pozwoliło mi na przerwanie czytania. Powieść wielokrotnie mnie wzruszyła, ale nie do takiego stopnia, aby łzy podeszły mi do oczu. 

"Dla ciebie wszystko" to powieść z życia wzięta - jest odrobinę romantyczna, ale przede wszystkim pokazuje ludzką niedolę, wyrzeczenia, lęki a przede wszystkim straty, które dotykają człowieka. Jest to powieść, której realizm czasem zasmuca i dołuje, jednak warto zapoznać się z tym utworem. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jeśli chodzi o tę powieść.

"Dla ciebie wszystko" to jedna z lepszych książek Sparksa i choć  autor napisał, że powieść wymagała więcej pracy niż inne - to warto było ją tworzyć. Polecam, naprawdę warto. 

* str 398, wydanie 2012

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 2.9
Książka tak bardzo wkradła się do mojego serca, że po jej przeczytaniu odważyłam się obejrzeć ekranizację.
Film powstał w 2014 roku, wiadomo jak to bywa z ekranizacjami, tak i tym razem film nie oddaje zawartości książki. Bardzo, ale to bardzo nie podobała mi się zmiana osobowości dwojga głównych bohaterów. W powieści ich zachowanie, charaktery są całkiem inne :(

W filmie producencie zdecydowali się na zmianę nie tylko osobowości, ale i dużo większej ilości elementów. Niby wiele rzeczy jest zarówno w powieści jak i ekranizacji, ale są one całkiem inaczej przedstawione. Najbardziej jestem rozczarowana zakończeniem, które też zostało po części przekształcone.

Fakt jest też taki, że film skupia się głownie na romantycznej stronie książki, nie ma w nim tych dramatów, które tak mnie poruszyły podczas czytania.

Gdybym nie poznała treści książki, powiedziałaby, że film jest bardzo dobry i romantyczny, ale że znam wersję papierową powiem, że ekranizacja "może być".
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga