12 mar 2015

DLA CIEBIE WSZYSTKO - książka i film

Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2012 (wydanie III)Jakiś czas temu robiłam małe podsumowanie książek Sparksa, wówczas wynikało, że do przeczytania pozostało mi pięć powieści tego autora. Teraz jednak już tylko cztery, gdyż zapoznała się już z treścią "Dla ciebie wszystko".

" Dałem ci to, co miałem najlepszego" - powiedział jej kiedyś...*

On - pochodzi z rodziny obwianej złą sławą. Wychowywany przez okrutnego ojca pragnie innego życia. Jako nastolatek przeżywa swoją pierwszą miłość, jednak związek ma szans na przetrwanie. Przez nieumyślny wypadek trafia do więzienna, po wyjściu wyrusza w świat. Przez wiele lat pracuje na platformach wiertniczych, wielokrotnie omal nie ginie - jednak jego czas jeszcze nie nadszedł. Do rodzinnej miejscowości powraca na pogrzeb przyjaciela. I tam spotyka swoje przeznaczenie...
Ona - pochodzi z bogatej rodziny. Zakochuje się w chłopaku, którym nie powinna. Pierwsza miłość niestety musi iść w zapomnienie. Wyjeżdża, kształci się, wychodzi za mąż, ma dzieci i wiele osobistych tragedii. W rodzinne strony wraca na pogrzeb przyjaciela. I tam odnajduje cząstkę siebie...

"Dla ciebie wszystko" to niesamowita historia o ludzkich dramatach i tragediach. Głównymi bohaterami powieści są Dawson i Amanda, zakochali się w sobie będąc nastolatkami. Jednak wiele czynników miało wpływ na ich rozłąkę. Spotykają się po dwudziestu latach, uczucie odżywa - jednak nie są już nastolatkami, maja zobowiązania, które mogą stać się przyczyną kolejnej rozłąki i to już na zawsze.
Elementy dotyczące tej dwójki są bardzo romantyczne, aczkolwiek nie brakuje też goryczy w całej tej historii.

Bardzo zżyłam się z Amandą - jej problemy okazały się niewiarygodnie dotykać moich spraw. Bardzo dobrze rozumiałam jej dylematy, obawy a także chęć odzyskania tego co utraciła w przeszłości. Dawson też jest postacią, która wywarła na mnie duże wrażenie, szczególnie, to co było mu przeznaczone...Czasem mnie irytowała jego małomówność, ale to taki typ człowieka.

Powieść nie skupia się jednak na tej dwójce, oj nie. Autor zaprezentował wielu drugoplanowych bohaterów. Ich historie są czasem romantyczne, innym razem  mogę rzec przerażające. Dzięki właśnie tym dodatkowym historiom powieść ukazuje dramaty, z którymi ludzie muszą się mierzyć.

Poznając treść książki zatraciłam poczucie czasu. Powieść skończyłam czytać w późnych godzinach nocnych - nie byłam w stanie oderwać się od treści. Poza tym utwór czyta się niesamowicie szybko - tempo błyskawiczne. Lekki i prosty styl pisarza oraz duże zaciekawienie treścią, nie pozwoliło mi na przerwanie czytania. Powieść wielokrotnie mnie wzruszyła, ale nie do takiego stopnia, aby łzy podeszły mi do oczu. 

"Dla ciebie wszystko" to powieść z życia wzięta - jest odrobinę romantyczna, ale przede wszystkim pokazuje ludzką niedolę, wyrzeczenia, lęki a przede wszystkim straty, które dotykają człowieka. Jest to powieść, której realizm czasem zasmuca i dołuje, jednak warto zapoznać się z tym utworem. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jeśli chodzi o tę powieść.

"Dla ciebie wszystko" to jedna z lepszych książek Sparksa i choć  autor napisał, że powieść wymagała więcej pracy niż inne - to warto było ją tworzyć. Polecam, naprawdę warto. 

* str 398, wydanie 2012

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 2.9
Książka tak bardzo wkradła się do mojego serca, że po jej przeczytaniu odważyłam się obejrzeć ekranizację.
Film powstał w 2014 roku, wiadomo jak to bywa z ekranizacjami, tak i tym razem film nie oddaje zawartości książki. Bardzo, ale to bardzo nie podobała mi się zmiana osobowości dwojga głównych bohaterów. W powieści ich zachowanie, charaktery są całkiem inne :(

W filmie producencie zdecydowali się na zmianę nie tylko osobowości, ale i dużo większej ilości elementów. Niby wiele rzeczy jest zarówno w powieści jak i ekranizacji, ale są one całkiem inaczej przedstawione. Najbardziej jestem rozczarowana zakończeniem, które też zostało po części przekształcone.

Fakt jest też taki, że film skupia się głownie na romantycznej stronie książki, nie ma w nim tych dramatów, które tak mnie poruszyły podczas czytania.

Gdybym nie poznała treści książki, powiedziałaby, że film jest bardzo dobry i romantyczny, ale że znam wersję papierową powiem, że ekranizacja "może być".

25 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i oglądałam film i obie wersję wprost uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno dowiedziałam się o książce za pośrednictwem filmu i jestem teraz szczerze zainteresowana obiema pozycjami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sparksa bardzo lubię i chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z lepszych książek Sparksa, mówisz? To tym bardziej muszę przeczytać, bo tej książki autora jeszcze nie znam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam film i bardzo mi się podobał. Jak by mi wpadła książka w ręce to chętnie bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze mną jest coś nie tak, ale jakoś nie potrafię przełamać się do Sparksa, jego pióro mnie nie zachwyciło..

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki nie czytałam, ale planuję w najbliższym czasie obejrzeć film. Może wtedy dla porównania sięgnę również po powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cenie powieści tego autora, tego tytułu nie miałam przyjemności czytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka raczej nie jest dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach książkę, film raczej sobie odpuszczę, nie mam ochoty na filmoski skupione na miłości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam żadnej książki Sparksa, kiedyś nawet chciałam przeczytać coś spod jego pióra, ale nasze spotkanie nie doszło do skutku. Teraz nie ciągnie mnie do jego książek, więc myślę, że "Dla ciebie wszystko" podaruję sobie, tak jak inne jego książki. :) Może jak będę starsza, to sięgnę po jakąś pozycję tego autora, ale na razie nie mam tego w planach.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jedyna ksiażka Sparksa jaka mi się spodobała to "Ostatnia piosenka". Później próbowałam czytać coś jeszcze tego autora, ale z marnym skutkiem.
  Tymczasem zapraszam Cię do mnie na nowy post tym razem co nieco o filmach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam kilka książek Sparksa i dalej czuję niedosyt. Uwielbiam tego autora i mam nadzieję, że "Dla ciebie wszystko" też przypadnie mi do gustu. A po książce film :D

  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałabym przeczytać książkę, dopiero później ewentualnie obejrzę film. :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. I książkę i film mam w planach :) Obym się nie zawiodła :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nie ciągnie mnie do Sparksa. Zamierzałam przeczytać jedną książkę, ale poległam po kilku stronach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Książkę czytałam już jakiś czas temu i bardzo mi się podobała. Muszę się w końcu zabrać za ekranizację :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Tydzień temu oglądałam film na podstawie tej książki. Papierowej wersji niestety jeszcze nie czytałam, więc nie mam porównania. Gdy oglądałam film to miałam wrażenie jakbym oglądała trochę zmieniony "Pamiętnik". Sam w sobie film był całkiem ok, ale nie zrobił na mnie takiego wrażenia, abym miała ochotę go obejrzeć ponownie.

  http://storieschocolateandearrings.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Filmu nie znam, ale książkę bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę chyba kiedyś w końcu nadrabiać Sparksa ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeszcze niestety nie czytałam żadnej książki tego autora, musze to w końcu zmienić bo słyszałam wiele dobrego na temat jego powieść :)
  Jak juz przeczytam książkę to z chęcią obejrzę ekranizacje
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Uwielbiam Sparksa i mam tę książkę w domu, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. ale mnie zaciekawiłaś! czytałam ostatnią piosenkę tego autora i była świetna, jednak boję się jego kolejnych utworów. Piszę bardzo uczuciowa a ja wymiękam i zalewam się łzami. na tę książkę mam chrapkę

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga