29 mar 2015

MROCZNE SERCE.Nieśmiertelni

Autor: Lee Monroe
Wydawnictwo: Gola
Premiera: 2011
Tom 2

Piękna i bardzo melancholijna okładka przyciąga uwagę i automatycznie zmusza do zadania sobie pytania; Czy dalsze losy Jane są takie smutne?

Jane i jej wybranek nie za długo cieszą się szczęściem. Rodzice Luki mają względem niego inne plany. Luke ma poślubić dziewczynę z jego świata. Jane choć ma złamane serce próbuje żyć dalej i może by jej się to udało, gdyby na drodze nie stanął Soren - chłopak, który zabiera Jane do Nisslum i wskazuje drogę jak dziewczyna ma walczyć o ukochanego. Sam ma także swoje plany...Rafael natomiast po powrocie do Nisslum próbuje udawać, że jest już zdrowy - jednak planuje zmienić stare zasady, przy tym odkrywa prawdę o ojcu.
Czy bohaterowie w końcu zaznają szczęścia i spokoju?

Jeśli chodzi o drugi tom "Mroczne serce - Nieśmiertelni" autorka postarała się bardziej. Przede wszystkim rozbudowała fabułę, dodała więcej intryg i lepiej dopracowała bohaterów. Co się nie zmieniło - przede wszystkim Jane, choć wydoroślała, to nadal irytuje i potrafi naprawdę wyprowadzić czytelnika z równowagi.  Tym razem i Luka jest biernym i potulnym bohaterem, taka odsłona jego osobowości niezbyt mi się podobała. Bardzo ciekawą postacią w tej części jest Soren, który jest złożonym bohaterem, trzymającym wiele kart w ukryciu. Zmiana następuje także w Rafaelu, którego w pierwszym tomie znamy jako Evana.

Narracja też uległa zmianom. Tym razem nie tylko Jane dopuszczana jest do głosu, ale wydarzenia
widzimy ze strony Luki i Rafaela. Dzięki takiej zmienności, opisana historia widziana jest z kilku perspektyw, co za tym idzie dodatkowo poznajemy uczucia, plany poszczególnych postaci.

Utwór jest przepełniony smutkiem, znajduje się w nim dużo poświęcenia, ale  i kłamstw, dlatego też treść powinna wzbudzać burzę emocji, ale niestety - nie ma ich. Książka nie wywołuje absolutnie niczego, przyczyna może jednak tkwić w czymś innym...

Nie wiem czy autorka ma tak słaby warsztat pisarski, czy tłumaczenie jest tak tragiczne... ale już bardzo dawno nie czytałam książki, która jest napisana w tak koszmarnym stylem - dotyczy to także tomu pierwszego.  Pod tym względem nie zaszły żadne zmiany.W treści często brakuje spójności, mało tego podczas czytania są dramatyczne przeskoki z jednego etapu na drugi. Nie wspomnę o dialogach, bo one są poniżej wszelkiej krytyki. Niestety trzeba czytać w skupieniu, bo coś może umknąć uwadze.

Jeśli przymknie się oczy na tragiczny styl i skupi na treści, wówczas czytanie jest szybkie, a treść - jeśli macie dobrze wyrobioną wyobraźnię - nawet zaciekawia.

"Mroczne serce. Nieśmiertelni" - to powieść, która wymaga porządnej korekty. Pomysł autorka miała naprawdę ciekawy, ale warsztat pisarski Monroe (lub tłumaczenie) jest straszny. Nie zachęcam Was do sięgnięcia po książkę, ale jeśli zdecydujecie się na poznanie treści - czytajcie z "przymkniętymi oczami".
Choć zrezygnowałam z ocen dziś robię mały wyjątek:
Pomysł na fabułę - bardzo dobry
Warsztat pisarski (lub tłumaczenie) - poniżej słabego - ocena szkolna 1

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę
Czytam opasłe tomiska (366)
Przeczytam tyle ile mam wzrostu - 3.1

Z tego co zdążyłam zauważyć wydawnictwo chyba nie wyda trzeciego tomu. Może to i lepiej... 

15 komentarzy:

 1. Nie słyszałam nigdy o tej serii :D Ale patrząc na twoją recenzje raczej nie chce sie z nią bliżej zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pierwszą część, jednak wciąż jeszcze ją nie przeczytałam. Muszę to kiedyś zrobić.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tych książkach, ale kiedy zobaczyłam tą okładkę od razu zabrałam się do czytania Twojej recenzji I bardzo się zawiodłam, myślałam że to książka z którą będę się chciała zapoznać. Niestety.
  Pozdrawiam !

  http://in-my-different-world.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wyobraźnię, więc może mogłabym wyobrazić sobie, że to ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twojej recenzji mam pewność, że seria nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka faktycznie piękna, szkoda że treść nie prezentuje się już tak dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że korekta kuleje. Mimo to nie skreślam tej książki/serii całkowicie. Jeśli przypadkiem trafi w moje ręce, dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 8. o to z pewnością będzie ciekawe ;)
  pozdrawiam
  razemzksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna seria której nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro nie zachęcasz, to się za nią nie biorę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa, gdzie był korektor, gdy wydawano tę książkę. Na pewno nie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś... kiedyś, miałam sporą ochotę zapoznać się z oboma tomami tej trylogii, ale zawsze brakowało mi albo książki na półce, czasu aby zgarnąć ją z biblioteki i przeczytać, albo po prostu miałam ciekawsze lektury, aż w końcu całkiem o niej zapomniałam. Teraz widzę, że jednak dobrze się stało, bo raczej wątpię czy ta historia nawet w minimalnym stopniu przypadła mi do gustu :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Czemu ja wcześniej nie słyszała o tej serii? :) Ja fanka fantasy hmm za dużo ostatnio fantasy jest w moim zasięgu i zdarza mi się przeoczyć coś fajnego :(

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga