27 lut 2016

SPĘTANI PRZEZ BOGÓW

Autor: Josephine Angelini
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2011
Seria: Spętani przez bogów (tom 1)
Gatunek; fantastyka (mitologia)


Coraz częściej na rynku wydawniczym pojawiają się książki, w których twórczy wykorzystują jako wątek przewodni mitologię. Nie będę ukrywać, że lubię utwory, w których mam do czynienia bogami zamieszkującymi Olimp, czy ich potomkami. "Spętani przez bogów" to pierwsza cześć trylogii, w której mamy do czynienia ze światem współczesnym jak i mitologicznym.

Helena od najmłodszych lat czuła, że jest inna niż wszyscy. Z wiekiem tylko utwierdzała się w tym przekonaniu, gdyż wraz z dorastaniem zaczęły pojawiać się u niej rożne moce oraz dziwne  sny, a gdy się budziła była zmęczona oraz zakurzona. Helena przez cały czas starała się nie rzucać nikomu w oczy, do czasu... 
W szkole pojawia się nowa rodzina, a wraz z nią Lucas, gdy tylko Helena go ujrzała poczuła ogromną nienawiść i omal go nie zabiła na oczach uczniów...
Jakby tego było mało, ktoś czai się na Helenę i ją atakuje, Lucas i jego rodzina zdradzają Helenie tajemnicę jej pochodzenia.Dla jej bezpieczeństwa uczą jej sztuk walki oraz pilnują ją w nocy...
 Problemy rozpoczynają się dopiero, gdy Helena i Lucas zaczynają się w sobie zakochiwać, a przepowiednia zabrania im tego uczucia.

Bardzo trudu jet mi jednoznacznie streścić fabułę książki, gdyż twórczyni stworzyła wiele wątków, które się ze sobą łączą, a gdybym rozpisała się zbyt długo, mogłabym zdradzić zbyt wiele. Powieść jest odrobinę chaotyczna, czasem ma się też wrażenie, że twórczyni niektóre elementy zapożyczyła z innych - bardzo znanych - powieści młodzieżowych i przekształciła je na swoje potrzeby.

Początek utworu był dla mnie dość oporny do przebrnięcia, ale akcja szybko się rozkręciła i późniejsze czytanie okazało się wciągające, aczkolwiek wiele pytań nadal zostaje bez odpowiedzi.

"Spętani przez bogów" to powieść nawiązująca od bardzo znanej historii o Wojnie Trojańskiej, bohaterowie nawet noszą imiona znane z mitologi. Osoby, które lubią klimaty mitologi, bez problemu odnajdą się w tej opowieści.
Fabuła powieści choć nie jest trudna w odczytaniu, to jest mocno tajemnicza. Pisarka bardzo powoli odkrywa karty i zdradza zadania jakie powierzyła bohaterom. Komplikuje mocno ich losy i rzuca ogromne kłody pod nogi.

Bohaterowie: twórczyni stworzyła wiele ciekawych postaci. Główną bohaterką jest Helena, jednak inne osoby biorące udział w wydarzeniach, też zasługują na uwagę. Kreacja postaci jest trochę słabo obrysowana, ale mam nadzieję, że w następnej części twórczyni nadrobi zaległości.

Pisarka pisze prostym stylem, tworzy ciekawą i wciągającą fabułę, ale czasem zbyt szybko przechodzi z jednego wydarzenia na drugie i wówczas odczuwa się lekkie zagubienie, dlatego też dobrze zapoznać się z treścią w ciszy.

"Spętani przez bogów" to dobre wprowadzenie do trylogii. Historia zaciekawia, wzbudza emocje, czytanie jest szybkie oraz pozostaje ogromna chęć, aby sięgnąć po kontynuacją i poznać dalsze losy bohaterów. 
Jest to utwór, który trudno opisać i podsumować. Najlepiej samemu zapoznać się z fabułą.

14 komentarzy:

 1. Posiadam tę książkę już od dłuższego czasu, ale ciągle nie potrafiłam się za nią zabrać. Narobiłaś mi na nią ochoty. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Spętanych przez bogów" już jakiś czas temu i z tego co pamiętam książka bardzo mi się podobała. Bardzo lubię powieści, w których świat mitologiczny przeplata się ze zwykłą rzeczywistością. Czytałam ich już dość dużo, dlatego przez lekturą "Spętanych..." miałam pewne obawy, jednak, jak się okazało, bezpodstawne, ponieważ autorka doskonale sobie poradziła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tą serię już od dawna mam w planach :)
  To zdecydowanie moja tematyka :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę przeczytałam jakieś dwa lata temu i z tego co pamiętam podobała mi się ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie pierwszy tom bardzo przypadł go gustu. Dzięki za przypomnienie cyklu, bo chyba kontynuacja jest już dostępna

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonana, czy zapożyczenia z mitologii zachęcają mnie do przeczytania tej książki, a co za tym idzie - całej trylogii. Chyba jednak wolę inne nadprzyrodzone moce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mocno zachęca mnie mitologia, która pojawia się w książce. Może powinnam przczytać i przekonać się jak na mnie wpłynie treść.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ piękna okładka - ale na serię z przyjemnością bym się skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba jednak nie skuszę się na kolejną trylogię. Mam zbyt dużo zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham mitologię grecką (wszelkie inne też, ale grecką przede wszystkim) i już od dawna zabieram się za tę książkę :D Jak tylko znajdę ją w bibliotece, to wypożyczę - fajnie, że przypomniałaś mi o jej istnieniu :3

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki z wątkiem mitologicznym. Sprawdzę, czy ta trylogia jest dostępna w bibliotece, bo mnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam całą trylogię za sobą i bardzo mile ją wspominam. Może nie polubiłam Heleny w [Spętanych przez bogów], ale w kolejnym tomie już zdobyła moją sympatię. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam okazji jeszcze jej czytać... Zapraszam, melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka jest w moich klimatach ^_^ Z chęcią bym się z nią zapoznała ^_^

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga