28 paź 2016

SKAZA

Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Akurat
Premiera: 26.10.2016
Cykl: Skaza (tom 1)
Stron: 446

Cecelia Ahern udowodniła mi już, że potrafi  dobrze pisać. Na ogół jej książki są smutne i romantyczne zarazem. Dwie jej powieści zastały zekranizowane "Ps kocham cię" oraz "Love, Rosie". A teraz jej kolejna książka ma być adaptacją filmową. "Skaza" to pierwszy tom serii z nurtu dystopia i w tym gatunku autorka też się sprawdziła.Celestine nigdy nie chciała wyróżnić się z tłumu. Dobrze się uczyła, miała chłopaka,kochającą rodzinę, przestrzegała reguł, wierzyła w Trybunał. Wszystko zmieniło się w ułamku sekundy. Podczas jazdy autobusem do szkoły okazała litość Naznaczonemu i za to została postawiona przed Trybunałem. Wszystko byłoby dobrze, gdyby skłamała - stałaby się nawet bohaterką, ale skazałaby jednego człowieka na karę. Nie potrafiła skłamać, sprzeciwiła się sędziemu, który jej to zasugerował i poniosła karę. Mściwy sędzia skazał ją na pięć naznaczeń - najwięcej w historii, mało tego ukarał ją jeszcze szóstym znakiem, gdyż nie chciała okazać skruchy. Tym samym popełnił błąd.
Cecestine stała się symbolem narodowym...Początek zmian już się rozpoczął...

Cecestine to mieszanka charakterów - jest spokojna, posłuszna, ale ma w sobie litość i przekonania, które dają jej siłę. Choć nie chce się wyróżniać, to sam fakt posiadania tak wielu skaz zabiera jej tej przywilej. Cecestine jest bohaterką, po której nikt nie spodziewałby się napiętnowania - a wystarczyło rozdrażnić jednego mściwego człowieka. Jednak cierpienie poprzez napiętnowanie to nie koniec. Społeczeństwo źle traktuje ludzi ze znaczeniami, a nastolatka odczuła to na swojej skórze. 

"Skaza" to bardzo interesująca powieść, która pokazuje przyszłość w niewesołych kolorach, ale  jest ona zarazem taka bliska, namacalna, znajoma . Władza, kto ją ma - ma wszystko...czy nie jest tak? "Skaza" pokazuje także nasze niedoskonałości...

Główną bohaterką powieści jest Celestine - siedemnastolatka. Przez całą treść poznajemy wydarzenia widziane jej oczami, siedzimy w jej głowie, odczuwamy jej lęki, poznajemy przemyślenia. Bardzo szybko wczułam się w rolę fikcyjnej postaci. Kilka razy odczuwałam napięcie, niepokój o bohaterkę.
Autorka nie tworzy w nadmiarze momentów, które przyśpieszają bicie serca i nad tym ubolewam. "Skaza" to  początek, poprzez który literatka bardzo szczegółowo stara się pokazać świat, który narodził się w jej głowie i do którego zaprasza czytelnika.
Sytuacja jaka panuje w świecie Celestine jest dobrze przedstawiona przez pisarkę. Autorka dokładnie, małymi kroczkami robi zarys bohaterów, ustrojów politycznych, zasad jakie obowiązują ludzi.

Wydarzenia opisane na białych kartkach nie toczą się w szybkim tempie, ba mogę rzec, że nawet się ślimaczą...z tym, że nie odczuwa się tego. Autorce udało się zbudować ciekawy klimat, dobrze kreuje główną postać, ale i też robi nienaganne zarysy innych, też ważnych postaci.
Poznawanie przypomina wycieczkę do całkiem innego a zarazem bardzo podobnego świata.

Za minus powieści mogę uznać brak dynamicznej akcji. Choć powieść czyta się szybko, to jednak autorka za mało rozwinęła wpływ zachowań Celestine na zmiany jakie już zaczęły zachodzić w społeczeństwie. Niby Celestine ma być symbolem buntu, ale jakoś nie ma istotniejszych akcji...tak jak wspominałam "Skaza" jest dobrym wprowadzeniem do czegoś bardziej rozbudowanego.

"Skaza" dorównuje "Igrzyskom śmierci" jak i "Niezgodnej" . Celestine bardzo przypomina mi Katniss  i Tris, jest taka jak były one na początku. Zastanawiam się, czy dorówna im w dalszych częściach. Podczas poznawania treści "Skazy" miałam podobne odczucia jak w wyżej wymienionych powieściach. 

Ahern poprzez powieść udowodniła mi, że potrafi odnajdywać się w różnych gatunkach i potrafi to robić dobrze. Osoby, które lubią takie klimaty nie powinny czuć się rozczarowane treścią. Mi osobiście powieść przypadła do gustu i czekam na kolejny tom, gdyż zakończenie tego jest pełne niedomówień. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: Akurat

Macie ochotę przeczytać "Skazę"?

13 komentarzy:

 1. Mam nadzieję wkrótce poznać. Zobaczymy jak mi z nią pójdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cecelia Ahern i dystopia? Kto by pomyślał, że do tego dojdzie! Martwi mnie odrobinę brak dynamicznej akcji, która jest dość często motywem przewodnim tego typu książek. Jednakże jestem zainteresowana [Skazą] i chętnie bym ją przeczytała.
  Pozdrawiam! :)
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam książkę, zaczęłam czytać i... no właśnie. Tempo mnie coś samą spowolniło i ogólnie nie poczułam mięty, ale może jeszcze poczuję:) W końcu to moja ulubiona autorka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa tej nowej odsłony autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. czytając opis stwierdzam, że jakieś za dziwne dla mnie to ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję się bardzo zainteresowana! Jak do tej pory przeczytałam tylko jedną pozycję autorki - "Zakochać się" - i mimo, że było to typowe romansidło to przypadło mi do gusty, a styl autorki mnie wręcz oczarował ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaskoczyłaś mnie, nie spodziewałam się, że autorka sięgnie po ten gatunek. Dystopię bardzo lubię i często czytam, nasunęły mi się pewne skojarzenia, ale chyba ciężko ich uniknąć, powstało tyle podobnych historii...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem w trakcie czytania i zapowiada się ciekawie :)
  Jutro będzie można wygrać u mnie te pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytam książkę w 2 dni. Mnie bardzo wciągnęła, wręcz wchloneła 😛 Bardzooo polecam i liczę na film jak i następna część książki ☺

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest coś wiadomo o kontynuacji powieści?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze wydawnictwo nic nie pisało, więc nie wiem kiedy będzie dostępny tom 2.

   Usuń
 11. Właśnie skończyłam czytać Skaze i musze przyznać że jest to jedna z moich ulubionych książek :3 . Z niecierpliwością czekam na kolejną część. Mam nadzieje że Carrick i Celestine będą razem <3

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga