8 sty 2014

PO TAMTEJ STRONIE CIEBIE I MNIE

Autor: Jess Rothenberg
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2012
Moja ocena: +5/6
Życie Brie jest doskonałe: wspaniała rodzina, najlepsze przyjaciółki i chłopak, o jakim marzy każda dziewczyna. Ale dzień przed swoimi szesnastymi urodzinami słyszy od Jacoba straszne słowa: „Nie kocham cię”.
Nieważne, że ma wiele innych powodów do szczęścia. Nieważne, że jej ojciec jest sławnym kardiologiem. Nic nie może zapobiec temu, co ma nastąpić: z rozpaczy Brie pęka serce – dosłownie...
Lecz jej pęknięte serce jest nadal pełne emocji: żalu za tym, co straciła, wściekłości na cały cholerny świat, tęsknoty za tymi, których kocha, bólu, kiedy patrzy z tamtej strony na to, jak jej śmierć zmieniła ich życie.
A jeśli mogłaby wrócić – na jeden dzień? Czy zdołałaby coś zmienić?źródło


Masz piętnaście lat - umierasz. Przyczyna zgonu - pęknięte serce. Trafiasz do swojego Kawałka Nieba, poznajesz chłopaka, który pomaga Ci się przystosować, ale nie zdradza nic o sobie. Poznajesz rzeczy, które Cię ranią, jednak nic nie możesz zrobić. Wybierasz zemstę, ale czy to dobre wyjście?

"Po tamtej stronie Ciebie i Mnie" to piękna i wzruszająca historia. Inspiracją do napisania powieści był artykuł, o przypadku pękniętego serca, który wydarzył się naprawdę.

Bohaterka jest młoda, ma zaledwie piętnaście lat, ale i w tak młodym wieku miłość może ranić. Brie poznajemy, gdy umiera, ale jej przygoda dopiero się rozpoczyna. Po śmierci odkrywa rzeczy, które ją szokują, ranią i sprowadzają na drogę zemsty. Popełnia błędy, gdyż nie zna całej prawdy. Jednak, gdy odkrywa brakujące elementy, może być za późno, aby je naprawić.
Autorka wykreowała bohaterkę poprzez wspomnienia, tym samym wzbudza w czytelniku wiele emocji.Pozwoliła polubić nastolatkę i jej kibicować. Poczułam ogromny sentyment to Brie. Inni bohaterowie są przedstawieni bardziej tajemniczo. Odczucia względem nich są bardzo różne i często ulegają zmianom.

Autorka pozwala czytelnikowi snuć domysły względem wydarzeń, jednak ciągle je krzyżuje. Zaskakuje coraz to nowymi faktami, bawi się uczuciami czytelnika.  Podczas czytania budzi się wiele emocji - litość, złość, szok... Pytania, na które odpowiedz znajduje się na końcu drogi.

Styl autorki jest rewelacyjnie przyjemny w odbiorze. Czytanie nie męczy, wręcz rozluźnia. Przenosi duchowo do opisanych wydarzeń, które  są bardzo realistyczne, dialogi naturalne, swobodne - często z humorem. Opisy nie przytłaczają, jedynie tworzą klimat miejsc.

"Po tamtej stronie Ciebie i Mnie" mogę zaliczyć do tych książek, które zaczyna się czytać i nagle już koniec. Powieść jest interesująca, wzruszająca, momentami rozbawia. Autorka swoim stylem pisania potrafi zaskoczyć, wzbudzić wiele odczuć, szokować. Czytanie jest przyjemne, trudno oderwać się od poznania treści. Wzbudzona sympatia do bohaterów oraz ciekawość dalszych losów Brie jest naprawdę duża. Kilka razy czytałam, że osoby, które przeczytały książkę, uważają ją za rewelacyjną - ja uważam ją za bardzo dobrą. Na jakiś czas na pewno zostanie w pamięci. Powieść warto przeczytać niezależnie od wieku.

allegro
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga