6 sty 2014

Upadające Królestwa

Autor: Falling Kingdoms
Wydawnictwo: Gola
Premiera: listopad 2013
Moja ocena: 3/6
W Mytice wojen nie było od stuleci, a o magii opowiada się tylko w bajkach i legendach. Teraz jednak wszystko się zmieni. By zrealizować plany podboju sąsiednich królestw, władcy zmieniają życie swych poddanych w piekło. W świecie intryg, zdrad,  potajemnych sojuszy i niespodziewanej miłości, splatają się losy czwórki młodych bohaterów.źródło"Upadające królestwa" to książka, której nie miałam w swoich planach czytelniczych, jednak los chciał, że trafiła w moje ręce więc skorzystałam z okazji i przeczytałam. O czym jest powieść?
 Otóż opowiada historię czterech bardzo różnych bohaterów i trzech królestw. Jedno królestwo jest bogate, a dwa pozostałe raczej ubogie. Podróż księżniczki z bogatego królestwa do jednego z biedniejszych zakańcza się śmiercią syna winiarza i ten incydent jest pretekstem  do buntu i wybuchu wojny. Jednak tak naprawdę głównym celem nie jest wzbogacenie się przez "Krwawego Króla" - który jest głównym organizatorem wojny i sojuszu z sąsiadami - lecz coś bardziej ważnego.

Trudno mi jest opisać wydarzenia z powieści, aby nie zdradzić całości...bo tak naprawdę przez całą treść wydarzenia kręcą się prawie w tym samym miejscu. Bohaterów mamy dużo, jednak jest czwórka tych najważniejszych i na nich najbardziej trzeba się skupić. Ich kreacja jest dość dokładna i łatwo jest ich poznać i rozszyfrować. Jak dla mnie niestety powieść okazała się też przewidywalna - w wiele momentów odgadłam, więc mnie nie zaskoczyły.  Tak więc powieści brakuje także efektu zaskoczenia. Książka jest także tragiczna - ginie, umiera kilka postaci - co do których można było mieć inne plany.

Rozdziały na przemian przedstawiają wydarzenia z poszczególnych królestw, oprócz tego dochodzi świat istot nieśmiertelnych - który jest jak na razie tylko małym szkicem - niewiele się o nim dowiadujemy. Cała treść książki przypomina mi bardziej długie wprowadzenie do czegoś "grubszego" bardziej ciekawego. Niestety treść w wielu miejscach jest mało rozwinięta, potraktowana pobieżnie. Autorka skupiła się na wielu wątkach, ale żadnego szczególnie nie dopieściła.
Treść momentami wydawała mi się bardzo sztuczna, drętwa - brakuje w niej emocji, więzi, ochoty trzymania kciuków za bohaterów. Dotyczy to też dialogów - chwilami są bez polotu i realizmu.

Książkę przeczytałam dość szybko, bo język nie jest trudny, ani męczący, ale też mnie nie zachwycił. Zastosowana narracja sprawia, że czytelnik jest bocznym obserwatorem i nie podchodzi z emocjami do treści. Ogólnie autorce nie wyszło wzbudzanie emocji na czytelniku, a jest wiele momentów, które jednak powinny poruszyć - niestety pustka. Poza tym  zabrakło mi magii, o której jest mowa w opisie książki - gdyż ta tematyka była poruszona pobieżnie, być może kolejny tom będzie bardziej bogaty w ten element.

"Upadające królestwa" - to książka, która nie jest typowo w moich klimatach, jednak miałam nadzieje na dobrą lekturę. Niestety nie porwała mnie, nie zachwyciła - oj przeczytałam bez wielkich "achów" i "echów". Czy polecam - czemu nie, książka pomimo kilku wad - nie jest najgorsza. Czy sięgnę po tom drugi - nie wiem.10 komentarzy:

 1. Szkoda, że Ci się nie podobała, bo mam na nią wielką ochotę. Mimo wszystko będę chciała ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ani opinia nie zachęca, ani klimaty nie moje... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem jej ciekawa, klimaty moje, więc i tak przeczytam, mimo różnych opinii które czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo wszystko przeczytam, mam na półce i wkrótce się zabieram

  OdpowiedzUsuń
 5. Zbytnio nie jestem zachecona, nie przeczytam/

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie przeczytam - nie lubię, gdy książka jest jakby wprowadzenie do czegoś, to irytujące... Chociaż plus za łatwy język :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo Twojej recenzji, zrobię na przekór i sięgnę po tą książkę, bo strasznie mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po twojej recenzji to sama nie wiem czy sięgnę kiedyś po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie powieści, ale nienawidzę przewidywalności. Magii nie ma choć być powinna - też kiepsko. Akcja nie porywa, brak emocji... Raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie klimaty i właśnie kilka osób mi tę powieść polecało. Przewidywalność czasem mi nie przeszkadza, ważne jednak, żeby dużo się działo. Może spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga