17 wrz 2015

BUNTOWNIK

Autor: Julie Kagawa
Wydawnictwo: HarperCollins
Premiera: wrzesień 2015
Seria: Talon tom 2
Gatunek: fantastyka/młodzieżowe

Kilka miesięcy temu miałam okazję przeczytać powieść "Talon", która była wprowadzeniem do nowej serii o smokach. Pierwszy tom okazał się bardzo dobrym początkiem cyklu. Nadszedł czas na kontynuację, która ponownie zabrała mnie do świata Ember - bardzo niesfornej smoczycy.

Ember udało się uciec z Talonu, jednak ma dług wdzięczności względem Garreta - członka Zakonu Świętego Jerzego - odwiecznego wroga smoków. Garret za zdradę Zakonu ma zostać ukarany i rozstrzelany. Ember i Riley ruszają z misją ratunkową, która jest niebezpieczna. Podczas akcji napotykają trudności, ale udaje się ocalić Garreta.  Jednak to nie koniec ich kłopotów, to dopiero początek problemów, gdyż teraz szuka ich nie tylko Talon, ale i Zakon. W Las Vegas mają swoją kryjówkę, jednak okazuje się, że zdrajcy są wszędzie...

Pierwszy tom był wprowadzeniem, tym razem autorka bardziej rozwinęła skrzydła i stworzyła dość ciekawą, pełną akacji i niebezpiecznych sytuacji fabułę.
Podczas czytania bierzemy udział w kilku niebezpiecznych potyczkach, przez to treść wiele razy trzyma w napięciu. Może opisane sytuacje nie doprowadzają do szału emocjonalnego, ale sprawiają, że jednak odczuwa się lęk względem bohaterów.

W treści mamy kilku narratorów. Autorka skupiła się na najważniejszych postaciach, dopuszczając ich do głosu, w odpowiedniej kolejności. Dzięki takiej taktyce mamy bardzo dokładny wgląd, nie tylko w umysły i rozterki bohaterów, ale także sytuacje, które mają miejsce w danej chwili, w różnych miejscach.
Dodatkowo w tej części poznajemy losy Riley`a (Cobalta), z których dowiadujemy się dlaczego opuścił Talon i rozpoczął z nim wojnę. Na skutek tego owa postać nie jest już tak tajemnicza.

Co też mogę powiedzieć o bohaterach. Kreacja postaci jest bardzo dobra, dzięki wglądowi w ich umysły wiemy czego możemy się po nich spodziewać. Każdy z bohaterów stara się także coś zmienić w sobie i swoim życiu. Najbardziej drażniącym bohaterem w pierwszej części i teraz okazał się dla mnie Dante - dla niego Talon jest ważniejszy niżeli siostra.
Ember nadal jest tak przebojowa jak wcześniej, może z tą różnicą, że teraz jest bardziej wojownicza, częściej ryzykuje życie - niż ostatnio.
Riley i Garret dwaj rywale, dwaj wrogowie, dwaj zazdrośnicy, którzy zaczynają sobie ufać.
Dodatkowo do akcji wkroczyło kilka nowych osób, choć odgrywały role drugoplanowe, bardzo ubarwiły fabułę.

Zapewne, zastanawiacie się czemu nie wspominam o wątku romantycznym? Otóż uważam to za plus, że autorka nie skupia się zbytnio na nim. Nie jest tak, że zapomniała. Ten etap powieści jest zsunięty na dalszy plan, ale jest. W tym tomie bardziej poznajemy uczucia Riley`a i Garreta względem Ember. Dokładniej też dowiadujemy się co czuje młoda smoczyca do dwóch towarzyszy niedoli. Jednak autorka bardzo powoli rozwija tę część powieści.

Kagawa pisze plastycznie, dba o szczegóły. Udaje jej się zabrać czytelnika do świata, który sobie wymyśliła i pozwala odczuć klimat owej historii. Podczas czytania byłam skupiona na poczynaniach bohaterów oraz ich trudnych momentach. Nic mnie nie drażniło, ani nie wybijało z płynnego czytania.

Nie będę ukrywać, że powieść "Buntownik" nie jest książką wysokich lotów, jest to raczej dobra opowieść, która pokazuje walkę o wolność, oddanie, poświęcenie oraz odkrywanie siebie. Powieść czyta się bardzo przyjemne i szybko. Podczas poznawania treści nie zauważyłam rażących błędów - więc nie wymienię minusów.

Podsumowując jeśli poznaliście tom pierwszy i przypadł Wam do gustu, to na kontynuacji raczej się nie zawiedziecie. Książka jest bardziej dynamiczna, pełna niebezpiecznych sytuacji oraz wyborów i walki.Niebezpieczna ścieżka, na którą wkroczyli bohaterowie jest  bardziej destrukcyjna niż się spodziewali.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins

Książka bierze udział w wyzwaniu;
Czytam Fantastykę
Czytam opasłe tomiska  416

15 komentarzy:

 1. Zaciekawiła mnie recenzja,możliwe,że sięgnę po nią i się zagłębie bardziej;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie znam tej serii i szczerze pisząc nie bardzo lubię fantasy i wszelkie podobne gatunki, ale za każdym razem gdy wchodzę na Twój blog, to czytam z zaciekawieniem każdą recenzję i wydaje się mi zawsze "Tak, to musi być super książka ", więc zapewne kiedyś w końcu jakąś przeczytam ;) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie muszę najpierw zapoznać się z tomem pierwszym - mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie!

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Może sie i skuszę! :)
  Zapraszam na wydarzenie gdzie do wygrania jest książka/i. Pierwsza osoba wygrywa ;)
  https://www.facebook.com/events/1497182373925677/

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że autorka nie skupiła się aż tak na wątku miłosnym. Mimo, że nie jest to lektura wysokich lotów, to rozglądnę się za pierwszą częścią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie poznałam jeszcze pierwszego tomu, więc wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że udało ci się ponownie ''dotrzeć'' do wydawnictwa. Super! A co do książki, to spasuje, gdyż nie zainteresowała mnie ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 8. Smoczyca? Niee, to na pewno nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Najpierw muszę przeczytać pierwszy tom, by móc pomyśleć nad tym tytułem. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiałam się nad pierwszym tomem, czy po niego sięgnąć i sądzę, że chyba warto. Nie każda pozycja musi być perełką :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Możliwe, że juz niedługo zacznę ją czytać.
  Świetna recenzja.:)

  http://krainaksiazek0.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym bardzo przeczytać tom pierwszy! Uwielbiam smoki! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. "Buntownik" bardzo mi się podobał. Recenzję "Talonu" oraz drugiego tomu znajdziesz na moim blogu.

  Zapraszam serdecznie :)
  www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga