11 mar 2014

NIEŚMIERTELNY

Autor: Gillian Shields
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2010
Moja ocena: -3/6
Wrzosowiska wznoszą się surową falą brązów, zieleni i fioletów. Puste wzgórza smaga wiatr. Stare mury pną się ku niebu, a rzędy okien przeszywają noc jak niewidzące oczy.To Wyldcliffe Abbey - elitarna szkoła z internatem dla dziewcząt...źródło


"Nieśmiertelny", to kolejna książka, w której poznajemy elitarną szkołę, która ma mroczne sekrety...

Evie zaczyna naukę w Wyldciffe Abbey, szkole dla dziewcząt - jest stypendystką, więc bogate koleżanki są dla niej bardziej wrogami niż przyjaciółkami. Jednak nie to jest najgorsze - od pierwszego dnia pobytu Evie ma uczucie, że ktoś ją obserwuje, w niedługim czasie zaczyna widzieć dziewczynę w białej sukni, która jest do niej podobna jak siostra bliźniaczka. Poznaje także tajemniczego, przystojnego chłopaka imieniem Sebastian. Zaczyna się z nim spotykać każdej nocy...
 Co łączy Sebastiana i dziewczynę w białej sukni? Kim są naprawdę? Evie nawet nie wie, że jej życie jest zagrożone....

W powieści "Nieśmiertelny" mamy narrację dwuosobową - czyli dwie bohaterki, Evie i Agnes. Jedną z nich - Agnes - poznajemy przez jej dziennik. Jest to dziewczyna żyjąca XIX wieku, która ma w sobie magiczną moc ognia. Już w swojej epoce chwilami widzi Evie, która żyje w XXI w. Mają kilka rzeczy wspólnych, jedną z nich jest miłość do Sebastiana, ale to nie wszystko. Evie po czasie odkrywa kim jest dla niej Agnes, a kim tak naprawdę Sebastian. Czy miłość tym razem będzie silniejsza? - raz już okazała się za słaba!

Gdy zaczynałam czytać, myślałam, że jest to typowy romans nastolatków, jednak miłość w tej książce odgrywa ważną rolę, ale nie jest w centrum uwagi. Dążenie do celu, nienawiść, przyjaźń, odkrycie siebie - te tematy są ważne w treści.

 Książka jest dość naiwna, bardzo uproszczona, nie ma w niej wielu elementów zaskoczenia. Niestety autorka nie za bardzo się wysiliła, aby wciągnąć czytelnika do swojego świata. Pomysł na historię jest dość ciekawy - dziewczyna z XXI wieku zakochana w chłopaku z XIX wieku, który nie jest wampirem, aniołem ani innym fantastycznym bohaterem. Magia jest ważnym elementem tej opowieści.

Czytanie książki jest szybkie - autorka ma lekkie pióro i pisze dość prostym językiem. Niestety nie udaje jej się stworzyć więzi z bohaterami, zauroczyć czytelnika, wydarzeniami wzbudzić emocji. Czytanie bardziej przypomina oglądanie wydarzeń z dość dużej odległości. Wszystko jest chłodno przedstawione, bohaterowie mają za mało osobowości. Akcja toczy się w dość szybkim tempie, chwilami za szybkim, ponieważ autorka robi uniki, szybko przeskakuje z jednego wydarzenia do drugiego.
Lubię gdy pisarze nie zagłębiają się zbytnio w opisy, ale tutaj mi tego zabrakło. Poznajemy myśli i ważne wydarzenia bohaterek, ale też  pobieżne. Trudno wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Książkę przeczytałam w przeciągu jednego dnia - nie wciągnęła mnie do swojego świata, ale czytanie było szybkie. Mam na półce drugi tom więc na pewno po niego zaraz sięgnę, aczkolwiek nie spodziewał się wielkich zmian. "Nieśmiertelny" jest kolejną pozycją, której zabrakło tej literackiej magi. Pomysł dobry, gorzej z wykonaniem.


Książka bierze udział w wyzwaniu:GRUNT TO OKŁADKA i Klucznik

18 komentarzy:

 1. Mnie osobiście książka nie wciągnęła tak jak mówisz. Czyta się szybko.aczkolwiek nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że jest tak słaba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielka szkoda, że wykonanie nie szło w parze z pomysłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak myślałam, że to żadna rewelacja, bo już od dwóch lat stoi na półce, a ja pociągu do niej nie czuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Tempo szalone, ja bym pewnie takiego przeciętniaka ze dwa tygodnie męczył - już tak bywało ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że coś ostatnio masz pecha do przeciętnych powieści. Mam nadzieję, że ta zła passa szybko się odwróci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lekkie pióro to cecha, która przemawia za lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś zaczęłam czytać, ale nie byłam w stanie jej dokończyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli znajdę ją kiedyś w bibliotece to czemu nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej po nią nie sięgnę, nieszczególnie mnie do niej ciągnie :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydałaby mi się tak książka na jakieś lekkie wieczory ^^ Z pewnością będę się za nią rozglądać :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak na razie nie mam ochoty czytać kolejnej książki której akcja toczy się w internacie więc sobie tą książkę podoruję ale recenzja bardzo fajna :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie przepadam za naiwnymi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy nie miałam chęci na przeczytanie tej książki, przeczucie zawsze gdy ją widziałam mówiło mi, żeby jej nie czytać. Dobrze, że tego nie zrobiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Na razie mam lekki przesyt książek dla młodzieży, a kilka jeszcze czeka na półce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kiedyś zaczęłam czytać, potem zrobiłam sobie małą przerwę, bo jakoś nie mogłam przez to przebrnąć, za bardzo mnie nudziło, jednak przy drugim podejściu udało mi się przeczytać książkę. Nie wspominam jej ani pozytywnie ani negatywnie, ale oczywiście mogła być o wiele lepsza.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakaś nowa moda? Na elitarne szkoły z sekretami? :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam obie części, jednak nie przypadły mi do gustu. Czegoś brakowało, autorka bardzo chciała stworzyć mroczny i tajemniczy klimat, niestety bardzo widać jej niedostatki warsztatowe. A szkoda, bo tak jak napisałaś, pomysł miała niezły. Drugi tom jest jeszcze gorszy i nie cierpię Sebastiana...

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga