11 mar 2014

NIEŚMIERTELNY

Autor: Gillian Shields
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 2010
Moja ocena: -3/6
Wrzosowiska wznoszą się surową falą brązów, zieleni i fioletów. Puste wzgórza smaga wiatr. Stare mury pną się ku niebu, a rzędy okien przeszywają noc jak niewidzące oczy.To Wyldcliffe Abbey - elitarna szkoła z internatem dla dziewcząt...źródło


"Nieśmiertelny", to kolejna książka, w której poznajemy elitarną szkołę, która ma mroczne sekrety...

Evie zaczyna naukę w Wyldciffe Abbey, szkole dla dziewcząt - jest stypendystką, więc bogate koleżanki są dla niej bardziej wrogami niż przyjaciółkami. Jednak nie to jest najgorsze - od pierwszego dnia pobytu Evie ma uczucie, że ktoś ją obserwuje, w niedługim czasie zaczyna widzieć dziewczynę w białej sukni, która jest do niej podobna jak siostra bliźniaczka. Poznaje także tajemniczego, przystojnego chłopaka imieniem Sebastian. Zaczyna się z nim spotykać każdej nocy...
 Co łączy Sebastiana i dziewczynę w białej sukni? Kim są naprawdę? Evie nawet nie wie, że jej życie jest zagrożone....

W powieści "Nieśmiertelny" mamy narrację dwuosobową - czyli dwie bohaterki, Evie i Agnes. Jedną z nich - Agnes - poznajemy przez jej dziennik. Jest to dziewczyna żyjąca XIX wieku, która ma w sobie magiczną moc ognia. Już w swojej epoce chwilami widzi Evie, która żyje w XXI w. Mają kilka rzeczy wspólnych, jedną z nich jest miłość do Sebastiana, ale to nie wszystko. Evie po czasie odkrywa kim jest dla niej Agnes, a kim tak naprawdę Sebastian. Czy miłość tym razem będzie silniejsza? - raz już okazała się za słaba!

Gdy zaczynałam czytać, myślałam, że jest to typowy romans nastolatków, jednak miłość w tej książce odgrywa ważną rolę, ale nie jest w centrum uwagi. Dążenie do celu, nienawiść, przyjaźń, odkrycie siebie - te tematy są ważne w treści.

 Książka jest dość naiwna, bardzo uproszczona, nie ma w niej wielu elementów zaskoczenia. Niestety autorka nie za bardzo się wysiliła, aby wciągnąć czytelnika do swojego świata. Pomysł na historię jest dość ciekawy - dziewczyna z XXI wieku zakochana w chłopaku z XIX wieku, który nie jest wampirem, aniołem ani innym fantastycznym bohaterem. Magia jest ważnym elementem tej opowieści.

Czytanie książki jest szybkie - autorka ma lekkie pióro i pisze dość prostym językiem. Niestety nie udaje jej się stworzyć więzi z bohaterami, zauroczyć czytelnika, wydarzeniami wzbudzić emocji. Czytanie bardziej przypomina oglądanie wydarzeń z dość dużej odległości. Wszystko jest chłodno przedstawione, bohaterowie mają za mało osobowości. Akcja toczy się w dość szybkim tempie, chwilami za szybkim, ponieważ autorka robi uniki, szybko przeskakuje z jednego wydarzenia do drugiego.
Lubię gdy pisarze nie zagłębiają się zbytnio w opisy, ale tutaj mi tego zabrakło. Poznajemy myśli i ważne wydarzenia bohaterek, ale też  pobieżne. Trudno wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Książkę przeczytałam w przeciągu jednego dnia - nie wciągnęła mnie do swojego świata, ale czytanie było szybkie. Mam na półce drugi tom więc na pewno po niego zaraz sięgnę, aczkolwiek nie spodziewał się wielkich zmian. "Nieśmiertelny" jest kolejną pozycją, której zabrakło tej literackiej magi. Pomysł dobry, gorzej z wykonaniem.


Książka bierze udział w wyzwaniu:GRUNT TO OKŁADKA i Klucznik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga