17 mar 2014

PIĘKNI I MARTWI

Autor: Yvonne Woon
Wydawnictwo: Amber
Tom I
Premiera:  2010
Moja ocena: -5/6

Samotna i załamana szesnastoletnia dziewczyna musi wybierać pomiędzy duszą swoją a duszą ukochanego...źródło


Bardzo lubię czytać książki, gdzie wydarzenia mają miejsce w szkole. Następną powieścią w takim klimacie jest  książka"Piękni i Martwi" - kolejna elitarna szkoła, która ma swoje mroczne sekrety.

Renee po śmierci rodziców trafia do Akademii Gottfrieda, gdzie poznaje nowych przyjaciół. Bardzo szybko zwraca też uwagę na Dantego - przystojnego i tajemniczego chłopaka. Zakochuje się w nim. Z czasem zaczyna interesować się tajemniczą śmiercią jednego z uczniów, która miała miejsce jeszcze przed jej przyjazdem, lecz jej przyczyna była taka sama jak rodzice Renee - zawał serca. Im bardziej nastolatka próbuje odkryć przyczynę śmierci, tym bardziej dowiaduje się najdziwniejszych rzeczy. Odkrywa także kim jest Dante i dlaczego przyciąga ich tajemnicza siła.

Renee - nastolatka, której życie zmienia się w jej szesnaste urodziny. Rodzice umierają w dziwnych okolicznościach, opiekunem prawnym jest dziadek, którego prawie nie zna, musi zmienić szkołę, przyjaciół. To w wszystko dzieje się w przeciągu kilku dni. Jednak nie jest to bohaterka, która po zmianie szkoły jest ofiarą losu, o nie, nie, jest to postać odważna, ciekawa tajemnic i próbująca je odkryć. Ma przyjaciół, którzy ją wpierają. 
Autorka zastosowała narrację jednoosobową, więc wydarzenia widoczne są okiem Renee.

Tematyka mrocznych, pełnych tajemnic szkół jest dość powszechna i można by rzec, że pisarze nie mogą już zaskoczyć. Otóż mogą. "Piękni i Martwi" pomimo że wykorzystuje znane wątki, jednak po części różni się od innych powieści. Autorka bardzo ciekawie opisała historię, a co najważniejsze stworzyła lekki powiew nowości, gdyż wykorzystała odmienne wątki fantastyczne. W treści nie ma wampirów, wilkołaków czy demonów, natomiast są inne osoby nieumarłe - Jakie, nie zdradzę.

Książkę przeczytałam bardzo szybko, ale początkowo miałam wrażenie, że będzie mi trudno. Otóż styl autorki nie jest lekki, jakoś trudno się go przyswaja, ale to trwa do pewnego czasu. Gdy wydarzenia nabierały szybszego tempa, zdarzenia stawały się bardziej zagadkowe, już nie zwracałam uwagi na pióro pisarki, ale na świat, który przedstawia.

Treść zaciekawia, wydarzenia są tajemnicze, pisarka bardzo powoli odsłania sekrety bohaterów.  Pomimo skomplikowanych losów w połowie zaczęłam podejrzewać, do czego zmierza Woon .
Książka jest klimatyczna i powiem, że nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie do swojego świata. Tempo akcji jest szybkie, dopracowane, dość równe. Przeskoki "w czasie" są nieodczuwalne. Bohaterowie niestety są słabo przedstawieni, bardzo pobieżnie i trudno wyrobić sobie o nich jednolitą opinię.

Nie zaprzeczę, że książka "Piękni i Martwi" nie ma wad, nie zaliczę jej też do powieści - arcydzieło, jest jednak bardzo ciekawa, klimatyczna i wciągająca. Mamy romans paranormalny, który na szczęście nie jest przytłaczający. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Grunt to okładka i Klucznik

21 komentarzy:

 1. Przeczytało by się. Ale nie dość że brak czasu, to kolejka książek już czeka. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się skuszę na tę książkę, bo mnie tematycznie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobała, również druga część. Mam tylko nadzieje, że ostatni tom zostanie wydany bo z Amber to różnie bywa :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie czytam, chyba dziś skończę, bardzo mi się podoba :D też uwielbiam te wątki elitarnych szkół :D jakoś mi się dobrze to czyta :) jestem ciekawa kim okaże się Dante... ? może jest jakimś ożywionym trupem.. pojęcia nie mam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm, ta książka jest chyba jednak nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna seria - szkoda tylko, że nie wydali jeszcze trzeciego tomu i jak to amber ma w zwyczaju pewnie wydany nie zostanie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. światowa premiera III tomu była dopiero teraz 7 stycznia więc, żyję jeszcze nadzieją że mają czas i jednak zabiorą się za to :)

   Usuń
 7. Na pewno w przyszłości spróbuję :) Zachęciłaś mnie tym, że pojawiają się jakieś nowe ,,istoty nieumarłe", lecz z drugiej strony coś obawiam się tego wątku miłosnego. Nie wiem skąd się wzięło to uczucie, ale coś mi się zdaje, że może być dość oklepany... Pomimo tego, z pewnością sięgnę po tą książkę ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już dosyć dawno, ale pamiętam, że mi się podobała i jak na paranormal to całkiem dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam ją jakieś rok temu (moja pierwsza 'recenzja'), ale chyba w miarę mi się podobała jeżeli dobrze pamiętam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie dość,że okładka bardzo mi się spodobała, to jeszcze imię - Dante! no już choćby dlatego chciałabym przeczytać, z tą akcją w szkole to mam podobnie, też bardzo lubię jak w tym miejscu się rozgrywa:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam, czytałam i muszę przyznać, że mam takie same odczucia jak Ty ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już dłuższy czas leży na mojej półce. W końcu się za nią zabiorę

  OdpowiedzUsuń
 13. Mimo wad z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Hmm zachęciłaś mnie. Ostatnio mam ochotę na coś właśnie z tej tematyki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie stronię od prozy dla młodzieży, ale ostatnio mam przesyt. Tymczasem zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę czytałam dość dawno, ale wspominam pozytywnie, jedna z takich bardziej intrygujących pozycji, które czytałam, jednakże wydaje mi się, że jest bardzo mało znana, szkoda. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Również uwielbiam szkolne klimaty :D chętnie przeczytam i polecę przyjaciółce :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Nawet ciekawie się zapowiada, ale na razie nie będę jej kupować.

  OdpowiedzUsuń
 19. czytałam niedawno recenzję u Beti na temat tej właśnie książki i jej również się podobała :)
  /klucznik: +1 pkt za autor jest kobietą

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga