17 mar 2014

PIĘKNI I MARTWI

Autor: Yvonne Woon
Wydawnictwo: Amber
Tom I
Premiera:  2010
Moja ocena: -5/6

Samotna i załamana szesnastoletnia dziewczyna musi wybierać pomiędzy duszą swoją a duszą ukochanego...źródło


Bardzo lubię czytać książki, gdzie wydarzenia mają miejsce w szkole. Następną powieścią w takim klimacie jest  książka"Piękni i Martwi" - kolejna elitarna szkoła, która ma swoje mroczne sekrety.

Renee po śmierci rodziców trafia do Akademii Gottfrieda, gdzie poznaje nowych przyjaciół. Bardzo szybko zwraca też uwagę na Dantego - przystojnego i tajemniczego chłopaka. Zakochuje się w nim. Z czasem zaczyna interesować się tajemniczą śmiercią jednego z uczniów, która miała miejsce jeszcze przed jej przyjazdem, lecz jej przyczyna była taka sama jak rodzice Renee - zawał serca. Im bardziej nastolatka próbuje odkryć przyczynę śmierci, tym bardziej dowiaduje się najdziwniejszych rzeczy. Odkrywa także kim jest Dante i dlaczego przyciąga ich tajemnicza siła.

Renee - nastolatka, której życie zmienia się w jej szesnaste urodziny. Rodzice umierają w dziwnych okolicznościach, opiekunem prawnym jest dziadek, którego prawie nie zna, musi zmienić szkołę, przyjaciół. To w wszystko dzieje się w przeciągu kilku dni. Jednak nie jest to bohaterka, która po zmianie szkoły jest ofiarą losu, o nie, nie, jest to postać odważna, ciekawa tajemnic i próbująca je odkryć. Ma przyjaciół, którzy ją wpierają. 
Autorka zastosowała narrację jednoosobową, więc wydarzenia widoczne są okiem Renee.

Tematyka mrocznych, pełnych tajemnic szkół jest dość powszechna i można by rzec, że pisarze nie mogą już zaskoczyć. Otóż mogą. "Piękni i Martwi" pomimo że wykorzystuje znane wątki, jednak po części różni się od innych powieści. Autorka bardzo ciekawie opisała historię, a co najważniejsze stworzyła lekki powiew nowości, gdyż wykorzystała odmienne wątki fantastyczne. W treści nie ma wampirów, wilkołaków czy demonów, natomiast są inne osoby nieumarłe - Jakie, nie zdradzę.

Książkę przeczytałam bardzo szybko, ale początkowo miałam wrażenie, że będzie mi trudno. Otóż styl autorki nie jest lekki, jakoś trudno się go przyswaja, ale to trwa do pewnego czasu. Gdy wydarzenia nabierały szybszego tempa, zdarzenia stawały się bardziej zagadkowe, już nie zwracałam uwagi na pióro pisarki, ale na świat, który przedstawia.

Treść zaciekawia, wydarzenia są tajemnicze, pisarka bardzo powoli odsłania sekrety bohaterów.  Pomimo skomplikowanych losów w połowie zaczęłam podejrzewać, do czego zmierza Woon .
Książka jest klimatyczna i powiem, że nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie do swojego świata. Tempo akcji jest szybkie, dopracowane, dość równe. Przeskoki "w czasie" są nieodczuwalne. Bohaterowie niestety są słabo przedstawieni, bardzo pobieżnie i trudno wyrobić sobie o nich jednolitą opinię.

Nie zaprzeczę, że książka "Piękni i Martwi" nie ma wad, nie zaliczę jej też do powieści - arcydzieło, jest jednak bardzo ciekawa, klimatyczna i wciągająca. Mamy romans paranormalny, który na szczęście nie jest przytłaczający. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Książka bierze udział w wyzwaniu: Grunt to okładka i Klucznik
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga