6 maj 2013

"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" - Anna Zachorowska

Autor: Anna Zachorowska
Tytuł: Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa
Rodzaj literatury: Literatura dziecięca 
Wydawca: Novae Res, 2013 
Format: 148x240mm, oprawa twarda, kolorowe ilustracje 
Wydanie: Pierwsze 
Liczba stron: 128"Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa" to zbiór kilku opowieści w formie wierszy, dla dzieci.  Bohaterami opowieści jest rodzina wróbelków.


Wiersze zawarte w książeczce są pouczające, poruszające przyziemne tematy i problemy. Forma jaką obrała autorka nie jest lekka i nie pobudza wyobraźni dzieci, tak jak dłuższe opowiadania, dlatego książeczkę raczej poleciłabym dzieciom troszkę starszym. Każda z historii niesie za sobą morał, a ważniejsze rzeczy zostały podkreślone grubszą czcionką. Autorka kilkakrotnie zamieszcza rady od siebie, kierując je bezpośrednio do czytelnika.

W książeczce autorka używa wielu określeń potocznych, rzadziej używanych, którego znaczenia dzieci nie znają, i bardzo dobrym posunięciem i zarazem ułatwieniem dla rodziców jest wyjaśnienie znaczenia tych słów. Słownictwo użyte w historiach jest bogate, plastyczne i zmienne.

Opowieści mają formę wiersza. Nie są to jednak krótkie rymowanki, które szybko wpadają dzieciom do główek. Forma jest troszeczkę trudniejsza i nie każdemu dziecku niestety podejdzie pod gust.
Rysunki umieszczone w książce są delikatne, kolorowe i bardzo ładne. Są współczesne z zarazem bardzo klimatyczne i bajkowe.

Historię o Niponkach mogę polecić każdemu dziecku i rodzicowi, ale nie wiem czy wszystkim będzie  się podobała. Większą wartość i naukę wyniosą i zrozumieją dzieci starsze.

Tym razem nie ocenię bajki.  Ja oraz moje dzieci gustujemy w innych formach (opowiadania) i nie chce oceniać historii poprzez tamte kategorie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości  Pani Doroty i wydawnictwa
 

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga