24 maj 2013

"Pocałunki wampira" tom 2 i 3

Dwóch tajemniczych chłopaków. Poważne podejrzenia. I pierwsza, niebezpieczna miłość.
Raven nie potrafi się pogodzić z odejściem Alexandra. Pragnie go odnaleźć za wszelką cenę. Niespodziewanie na jej drodze staje Jagger – dziwny, mroczny i bardzo pociągający. Czyżby tym razem spotkała prawdziwego wampira? I gdzie się podziewa jej ukochany?
Miłość bywa pokrętna – zwłaszcza taka, która ożywa dopiero po zmierzchu…Nieumarli wrogowie. Wielkie ryzyko. I pierwsza, niebezpieczna miłość.

Raven i Alexander muszą ocalić miasto przed atakiem wampirów. Zadanie nie jest łatwe, bo zakochani mogą się spotykać tylko nocą... Czy uda im się odnieść zwycięstwo? Czy uczucie doda im sił?
Miłość bywa pokrętna – zwłaszcza taka, która ożywa dopiero po zmierzchu…
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Premiera: 2011
Seria: Pocałunki wampira tom II i III
Autor: Ellen Schreiber

Dziś wyjątkowo pisze o dwóch tomach  Pocałunki wampira - Miłość po grób" i "Miasto wampirów", dlatego, że mam to samo do powiedzenia, niestety jest tego niewiele.

Pomysł na stworzenie historii jest ciekawy, jednak autorka nie dopracowała szczegółów. Ogólnie treść jest krótka, przypomina opowiadanie i można te dwie części złączyć jako jedność. Poznawanie treści jest bardzo szybkie. Mogę je porównać do biegu, którego celem jest jak najszybciej dotrwać do mety. Autorka nie przyłożyła się do szczegółów, do stworzenia i dobrego wykreowania bohaterów, miejsc i wydarzeń. Nie stworzyła klimatu, ani nie wzbudziła emocji. Jedynym powodem, dla którego nie rzuciłam książek była bohaterka, która jest "Gotem", a że uwielbiam ten styl,  nie mogłam nie dotrwać do końca.

Autorka w dużej mierze wykorzystała dialogi, które są dobrze dopracowane, wyczuwa się ich autentyzm, czasem rozbawiają. I to chyba jeden z nielicznych plusów. Jednak taka forma opowieści nie pozwala na wczucie się w historię. Bardzo mało czasu poświęciła na myśli, spostrzeżenia bohaterki. Zastosowana narracja powinna czytelnika przybliżyć do bohaterki, ale tego nie robi. Były momenty, że wierzyłam iż autorka zmieni taktykę, obrana formę - jednak tego nie zrobiła.

Teraz skupmy się na postaci wampirów, które w pierwszej części są mało opisane. Postać tych istoto niewiele odbiega od oryginału - są dziećmi nocy, potrafią zmieniać postać, czosnek ich uczula,  a różnice, cóż...wampiry w powieściach są coraz bardziej łagodne i ludzkie. Oczywiście tym razem też mamy łagodne,  jak i te bardziej z obsesją.

Cała historia została potraktowana pobieżnie, w trzeciej części jest wielokrotne przypominanie zdarzeń z poprzednich części. Jest mi naprawdę trudno podsumować te dwa tomy, gdyż są słabe, mało dopracowane, czytanie jest szybkie, ale nie wzbudza zachwytu, nie wciąga. Raczej nie polecam tych książek.

Moja ocena:
"Miłość po grób" -  2/6
 "Miasto wampirów" - 3/6

Co sadzicie o stylu gotyckim? Mi osobiście bardzo się podoba i choć nie w całości to w części go stosuje, wykorzystuje w życiu... Kiedyś mogłam sobie bardziej pozwolić na takie afiszowanie, jednak czasy i ludzie się zmieniają :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga