13 lut 2014

MIASTO SZKŁA t.III

Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Premiera: 2010
Seria: Dary Anioła t.III
Moja ocena: 5/6
Pośród chaosu wojny Nocni Łowcy muszą zdecydować się na walkę u boku wampirów, wilkołaków i innych Podziemnych… albo przeciwko nim. Tymczasem Jace i Clary też muszą podjąć ważne decyzje. Czy mogą pozwolić sobie na zakazaną miłość?źródło


"Miasto szkła", tom który miał zakańczać losy Clary, Jace i Nocnych Łowców. Tom, który rozstrzyga wiele rozpoczętych kwestii, który wzbudza burzę emocji...

Tym razem znajdujemy się w Idrisie. Nasi bohaterowie mają stanąć przed Radą Nocnych Łowców, jednak sprawy w dużym stopniu zaczynają się kompilować. Simon, znajduje się w mieście nielegalnie i zostaje uwięziony - jednak powody jego uwiezienia są zaskakujące. Clary coraz bardziej rozwija swój dar, dowiaduje się także wielu historii o swoich rodzicach...  Jednak głównym celem nastolatki jest odszukanie czarownika, który może stworzyć antidotum, dla jej matki. Bardzo pomocnym a zarazem tajemniczym bohaterem jest Sebastian... Jednak najważniejszą rzeczą jest walka z Valentinem, który za pomocą demonów pragnie przejąć władze. Mając wszystkie Dary Anioła, może dokonać okrutnych czynów...Czy mu się uda? 

Autorka w trzecim tomie nie poszła na łatwiznę, treść uczyniła bardzo dynamiczną i pełną akcji. Nie odkryła wszystkich kart, ba wprowadziła nowych bohaterów, którzy odegrali bardzo ważną rolę w treści. Tak jak Sebastian - początkowo miły, czarujący, chętny do pomocy. Jednak jego prawdziwa natura była ukryta...I interesującą postacią okazała się także matka Clary, która w końcu została przywrócona do żywych.
 Zastanawiałam się jak autorka wybrnie z wyjaśnieniem kwestii rzekomej więzi krwi pomiędzy Clary a Jace`m, bo przecież już w drugim tomie dała do zrozumienia, że coś w ich spokrewnieniu nie gra. Bardzo sprytnie wyjaśniła tę zagadkę. Nie będę ukrywać, że ten wątek najbardziej mnie wciągnął, a uniki pisarki bardzo mnie drażniły.
"Miasto szła" jest też bardzo romantyczną częścią, a zarazem przepełniona walką, zdradami, odwagą. Jest to dość wybuchowa mieszanka, ale pozwala na lekkie złapanie oddechu pomiędzy poszczególnymi etapami.

Książka pomimo że w dużym stopniu jest szczęśliwa, pisarka nie omieszkała dołączyć elementy tragiczne. Przede wszystkim treść wzbudza wiele emocji od radości po smutek, od irytacji po złość. Bardzo przeżywałam niektóre momenty. Autorka tak wykreowała bohaterów,tak,  że czytelnik nie jest w stanie poczuć do nich złości, a jedynie sympatię. Czuje magiczną więź, która łączy go z fikcyjnymi postaciami.  Narracja wieloosobowa pozwala na przeniesienie się do różnych miejsc, pozwala poznać uczucia i lęki bohaterów.

Cassandra Clare w "Mieście szkła" ukazała nie tylko siłę miłości, przyjaźni, ale pokazała, że nie tylko pokrewieństwo przez krew tworzy rodzinę. Pokazuje, że nawet niewinne kłamstwo potrafi wyrządzić wielką krzywdę i nie ważne, że było użyte w dobrej intencji.

Pomimo że pierwszy tom Darów anioła nie szczególnie nie urzekł, to kontynuacje wręcz przeciwnie. "Miasto szkła" przeczytałam w przeciągu jednego dnia (książka ma ponad 500 stron), nie potrafiłam oderwać się od opisanych wydarzeń. Czułam się jakby książka była narkotykiem, którego potrzebuje. Dzięki powieści przeniosłam się do magicznego świata, gdzie pomimo różnorodności narodził się sojusz,  gdzie miłość i przyjaźń są naprawdę ważne. 
Polecam serię.

17 komentarzy:

 1. Ja właśnie się rozczarowałam pierwszą częścią i już zrezygnowałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Oohh, uwielbiam tę serię ♥♥♥ Mam za sobą trzy części i w 100% podpisuję się pod Twoją recenzję (może z wyjątkiem tego, że mnie seria zachwyciła już od pierwszego tomu) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja natomiast jestem zakochana w tej serii już od pierwszego tomu ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Co tu dużo mówić. Uwielbiam tą serie

  OdpowiedzUsuń
 5. Po obejrzeniu filmu "Miasto kości" zakupiłam cała serię (pchnięta impulsem) i na razie książeczki czekają na swoją kolejkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie mam za sobą tylko pierwszy tom tej serii, ale mam nadzieję, że znajdę czas, aby zakończyć ją całą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej się nie skuszę, bo plany czytelnicze już mam, ale w przyszłości - kto wie ;)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak dla mnie najlepszy tom z serii ;)


  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam dwie pierwsze części tej serii i nie mogę się dalej ruszyć. Owszem podobała mi się, ale z biegiem czasu coraz mniej. Może kiedyś jednak przeczytam dalej, fajnie że Ci się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To już w tym tomie pojawia się tajemniczy Sebastian :) ? super ;) bardzo chcę przeczytać i oczywiście przeczytam na pewno :) jak tylko będę miała jakiś "grosz" na zakup tej części :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja ukochana seria PR, właśnie powtarzałam sobie tom czwarty, myślę, że również Ci się spodoba, polecam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie nie mam czasu na tą serię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tę serię, chociaż czytałam ją dość dawno... Chyba będę musiała sobie ją przypomnieć. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety, ale ja chyba się nie wezmę za tę serię - mam już tyle książek w planach, a doba niestety nie jest z gumy :(

  https://www.youtube.com/watch?v=Y2zHInA8hCw&list=RDvZjAam9UOqE

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię "Dary anioła", jednak uważam, że seria ta powinna pozostać trylogią. "Miasto szkła" jest według mnie najlepszą częścią, następne zaś wyprodukowane zostały tylko dla pieniędzy. No ale co poradzić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo polubiłam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ta część chyba najbardziej mi się spodobała. Wydaje mi się, że to przez Sebastiana. :D Ale czekam aktualnie na ostatnią książkę z tej serii i liczę na zaskoczenie.

  OdpowiedzUsuń

Trzymałem szczęście za ogon; wyrwało się, zostawiając mi w ręku pióro, którym piszę...Stanisław Jerzy Lec
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne lub powtarzające się komentarze będą usuwane.Anonimowych komentatorów proszę o wpisanie imienia, inaczej komentarz usunę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kursory na bloga